Kedi Cinsleri ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kedi Cinsleri ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • 25.08.2023

Evcil hayvan türleri arasında ev sevilen ve insanlarla yaşamaya en uygun türlerden biri kedilerdir. Çok uzun yıllardır insanlarla birlikte yaşayan kediler günümüze kadar pek çok kültürde özel bir yere sahip hayvanlardır. Dünyada kaç kedi cinsi olduğu konusunda kesin bir bilgi olmasa da en az 45 en fazla 71 tane olduğu belirtilir. The International Cat Association’a göre en yeni türlerin de dahil olmasıyla 71 kedi farklı türü vardır. (1) The Cat Fanciers’ Association’a göre ise 45 kedi türü bulunur. (2) 

Peki en zeki kedi cinsi hangisidir? Evcil kedi cinsleri nelerdir? En sakin kedi cinsi hangisidir? Gelin, tüylü dostlarımızla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabı için kedi cinsleri ve özelliklerine daha detaylı değinelim.

En Bilinen Kedi Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kediler türlerine göre birbirinden farklı özelliklere sahip hayvanlardır. Örneğin tüy yapılarına göre uzun tüylü kediler, kısa tüylü kediler ve tüysüz kediler olarak ayrılırlar. Bunun yanında büyüklüklerine göre küçük, orta ve büyük yapılı olmaları, renkleri ve boyları gibi özellikleri de cinslerine göre değişir.

Kedilerin ortak özelliklerinden bahsetmek gerekirse, öncelikle avcı genlerinden ötürü son derece çevik hayvanlardır. Esnek vücut yapısına sahip olan kediler genellikle güçlü refleksleriyle bilinir. Cinslerine göre daha hareketli ya da sakin olarak ayrılsalar da genel özellikleri bakımından özgür ve gizemli yapıya sahiptirler. Ancak belli bir gruba göre sınıflandırılan kediler için böyle bir ortak özellikten söz edemeyiz. Örneğin; kısa tüylü kediler grubunda yer alan kediler birbirinden farklı renk, fiziksel özellik ve karaktere sahip olabilirler. Cins kedi türleri arasında sayılabilecek bazı kediler şu şekilde sıralanabilir:

British Shorthair

British Shorthair

En eski kedi ırklarından biri olarak bilinen British Shorthair ırkından gelen kediler tombul yüzleri ve rahat tavırlarıyla tanınır. Orta-büyük boylarda olan bu tür en çok mavi-gri kürkleriyle bilinse de farklı renklerde de olabilir. Sakin, sevimli ve bağımsız mizaca sahiptirler. Bu özellikleriyle evcil kedi cinsleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Kısa ve sık tüyleri en belirgin diğer bir özelliğidir. Zeki, sessiz ve hareket etmeyi sevmeyen British Shorthair kilo almaya çok müsait bir türdür. 

Scottish Fold

Scottish Fold

Scottish Fold, kendilerine sevimli hava katan düşük ve kıvrılmış kulaklarıyla tanınır. 1961 yılında İskoçya’da yaşayan ilk Scottish Fold bir ahır kedisiydi. Bu türe ait kediler gen mutasyonundan kaynaklı melez bir ırk olduğu için kıvrık kulaklara sahiptir. (1) Aileyle bir arada yaşamaya uygun olan bu tür meraklı yapılarının aksine az hareket ederler. Sadık olan bu kediler evcil kedi cinsleri arasında yer alır ve çocuklarla iyi anlaşırlar. Genellikle siyah, beyaz, gri ve krem renklerinde ve orta boylu yapıdadır. Hem uzun hem kısa tüylü türleri olan bu kediler kilo almaya elverişli olduğu için düzenli beslenmeleri gereklidir. 

Maine Coon

Maine Coon

Kuzey Amerika’daki en eski doğal ırklardan biri olan Maine Coon, gür kuyruğu ve rakuna benzer kahverengi rengi nedeniyle bu adı almıştır. Sık ve uzun tüyleri kış şartlarında yaşamaya elverişli olan genlerinden gelir. Boyları ortalamanın üzerinde uzunlukta olan bu kediler büyük ve ağırdırlar. Nazik, cana yakın ve herkesle iyi geçinen Maine Coon cinsi kediler sevgi dolu yapılarıyla diğer hayvanlarla ve insanlarla iyi geçinirler. 

Van Kedisi

Van Kedisi

Bembeyaz tüyleri ve iki gözünün farklı renkte olmasıyla tanınan Van kedileri güzelliğiyle kendine hayran bırakan bir cinstir. Beyaz kedi cinsleri arasında en dikkat çekicisi olan Van kedilerinin genelde bir gözü mavi diğer gözü kehribar renginde olur. Ancak her iki göz renginin aynı olduğu cinsler de vardır. Yüzmekten hoşlanan bu tür hareketli, zeki ve sadıktır. 

Sfenks Cinsi

Sfenks Cinsi

Tüysüz yapılarıyla tanınan Sfenks kedileri Kanada kökenli bir cinstir. Kanada’da bu tür bir kedi yetiştirme girişimleri sırasında doğan yavrulardan bazılarının tüylü bazılarının tüysüz olması nedeniyle ünlü Mısır heykeli Sfenks’i andırdığı için bu ismi almıştır. (1) Tüysüz yapısı, üçgen suratı ve uzun kulaklarıyla dikkat çekicidirler. Zeki, ilgiyi seven ve arkadaş canlısı olan bu kediler insanlarla çok uyumludur. Kucakta olmayı çok seven oldukça aktif ve oyuncu kedilerdir. Çeşitli renk ve desenlerde olabilen Sfenks cinsi kediler tüysüz yapılarından dolayı düzenli olarak cilt bakımına ihtiyaç duyarlar.

İran Kedisi

İran Kedisi

En eski ve en bilinen kedi ırklarından biri olan İran kedisi, İran, Himalaya ve Exotik Shorthair ırklarını içeren Persian Breed Group’a ait bir cinstir. M. Ö. 1684 yılında hiyerogliflerde tasvir edildiği görülmüştür. (2) Basık, düz suratı, iri yuvarlak gözleri, tombul yanakları ve uzun tüyleri ile tanınırlar. Herkesle iyi geçinen sakin yapıdaki bu tür genellikle beyaz, sarı, gri ve krem renklerinde olur. Orta büyüklükte olan bu kediler tüylü yapılarından dolayı olduğundan daha büyük gözükürler. Nazik ve sessiz yapıda olan İran kedileri sessiz ev ortamını severler. Kalabalık ve gürültülü ortamlarda saklanma ihtiyacı duyarlar. Çoğunlukla miskin olsalar da aniden harekete geçip oyun oynamayı ve koşturmayı severler. 

Bengal Kedisi

Bengal Kedisi

Desenli yapıları ve atletik olmalarıyla tanınan Bengal kedileri görüntülerinin aksine son derece sosyal, sevgi dolu ve uysaldırlar. (1) Bengal kedisi vahşi görünümlü evcil kedi türü yaratmak için yapılan genetik çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış olan bir türdür. Yüksek yerlere tırmanmayı ve koşmayı çok severler. Bu özelliklerinden dolayı kedi ve köpeklerle iyi arkadaşlık kurarlar. 

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

Siyah yüzü ve mavi gözleriyle dikkat çeken Siyam kedileri genelde krem renginde olurlar. Büyüdükçe yüzü, kuyruğu ve patileri koyulaşarak kahverengi hale bürünür. 1400’lü yıllarda Tayland tapınaklarında yaşadıkları bilinse de tanınmaları 19. yüzyılda İngiltere’ye götürülmeleriyle başlar. Oldukça sosyal ve zeki olan bu kediler fazla konuşkanlıklarıyla da bilinirler. (1)

Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi

Genellikle gri-mavi renkte olan bu kediler renginden dolayı bu isimle anılır. Bu renklerin yanı sıra krem ve çikolata renginde olan cinsleri de vardır. Rusya kökenli bir ırk olduğu için soğuktan korunabilmesini sağlayan çok sık tüylere sahiptir. Zeki ve oyuncu olan bu kedilerin en belirgin özelliği başına buyruk hareket etmeleridir. Kapalı alanlarda kalmayı fazla sevmeyen bu kedileri evde beslerseniz sürekli olarak dışarı çıkma isteğinde olacaklarını unutmayın. 

Chartreux

Chartreux

Gri-mavi, kül rengi gibi tonlarda olan bu kediler orta büyüklükteki türlerdendir. Kabak rengi gözleri ve gülümseyen ifadesiyle dikkat çekerler. Hızlı reflekse sahip, zeki ve nazik kedilerdir. Fare avcıları olarak tanınan Chartreux cinsi kedilerden 16. yüzyıl başlarında Fransız edebiyatında bahsedilir ve Fransa’nın ulusal kedisi olarak bilinirler. Hareketli yapılarıyla bilinen bu tür yeni oyun ve numaralar öğrenmeye çok elverişlidir. 

Munchkin

Munchkin

Farklı renk ve tüy özelliğine sahip olsalar da en belirgin özellikleri kısa bacaklarıdır. Diğer kedilerin bacak boyunun yarısına sahip olan bu kediler hareketli olsalar da bacak boyları nedeniyle fazla zıplayamazlar. Ancak bu özellikleri her yerden geçebilmelerini ve hızlı koşmalarını sağlar. Oldukça meraklı ve zeki olan bu kediler özellikle nesne getirme oyunlarında son derece ustadırlar. 

Siz de evinizi sevimli bir kediyle paylaşmayı düşünüyorsanız mutlaka kedi türleri için özel ihtiyaçlar ve bakım hakkında bilgi edinmeli, sahiplendikten sonra belirli aralıklarla düzenli veteriner kontrolünü yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

 

Kaynaklar:

https://tica.org/  (1)

https://cfa.org/  (2)

Benzer İçerikler