Kareli Defterde Oynanan Oyunlar

  • 17.08.2022

Okul gereçlerinin başında defterler gelir. Kareli defterler de her öğrencinin çantasında yer bulan defter çeşitlerindendir. Elbette defterlerin asıl işlevi derste anlatılanları not almak diyebiliriz. Ancak kareli defterde oynanan oyunlar da unutulmamalı. Kareli defterinin sayfalarını kullanarak ders aralarındaki tenefüslerde ya da evde biraz eğlenmek için farklı oyunlar oynayabilirsin.

Okul sırasında arkadaşlarla keyifli oyunlar oynamak, özellikle soğuk kış günlerinde ya da yağmurlu havalarda bahçeye çıkmanın en güzel alternatiflerinden biri olabilir. İşte zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağın eğlenceli birkaç oyun.

İmparatorluk Oyunu

İmparatorluk Oyunu

İmparatorluk oyunu ya da Harita Kapmaca oyunu, kareli defterde oynanabilecek en keyifli oyunlardan birisi olarak kabul edilir. Bu oyun için en az 2 kişi olmakta fayda var. Diğer olması gerekenler ise bir kareli defter ve kalem. Gelelim nasıl oynandığına. Öncelikle oyuncular kareli defterin sayfasında eşit sayıda kareyi boyar. Tüm oyuncular kendi boyadıkları birim karelerin sahibidir. Bu boyalı birim karelere oyuncuların ülkesi diyelim. Oyun bu ülke topraklarının genişlemesi yani boyanmamış boş birim karelerin işgal edilmesi üzerine kuruludur. Buna diğer oyuncuların ülkelerinin işgali de dahil tabi ki. Oyuna başlarken bir oyuncu 1-10 arasında bir sayı söyler. Bu sayı, sayıyı söyleyen oyuncunun almak istediği, aynı zamanda kaybetmeyi göze aldığı birim kare sayısıdır. Yazı-tura atılır ve tura gelirse oyuncu topraklarını söylediği sayı kadar genişletir. Yazı gelmesi durumunda ise oyuncu söylediği sayı kadar boyadığı birim karelerinden, diğer bir ifadeyle topraklarından kaybeder. Oyun tüm oyuncuların sırayla bunu tekrarlaması ile devam eder. Ortada tek bir devlet kaldığında ise oyun biter. Tek devlet kalması, bir oyuncunun tüm birim karelere sahip olması, diğer ülkeleri işgal etmesi anlamına gelir.

SOS

SOS

SOS oyunu da kareli defterde rahatlıkla oynanan oyunlardan biridir. Oynaması basit olduğu kadar keyifli de olan 2 kişilik SOS oyunu için en az 3x3 birim kareden oluşan bir alan gerekir. Daha uzun süreli olması için daha fazla birim kare seçilebilir. Örneğin 10x10 birimlik bir kare, her iki oyuncuya daha fazla hamle yapma hakkı verir. İlk oyuncu birim karelerden birine S harfini yazarak oyunu başlatır. İkinci oyuncu dilediği yere istediği harfi ekler. Oyun bu şekilde devam eder. Oyunda amaç, üst üste, çapraz veya yan yana SOS kelimesini yazmak. Her SOS kelimesi, son hamleyi yapan yani yan yana, üst üste ya da çapraz şekilde duran iki harfin yanına eksik olan harfi koyarak SOS elde eden oyuncuya 1 puan kazandırır. Bu arada oyunu oynarken farklı renklerde kalem kullanırsanız puanlarınızı oyun bittikten sonra da hesaplayabilirsin.  

Amiral Battı

2 veya daha fazla kişiyle kareli kağıtta oynanan Amiral Battı oyunu, temelde bir strateji oyunudur. Öncelikle her oyuncu kareli kağıttaki satırlara 1'den 10'a kadar, sütunlara A'dan J'ye kadar ad verir. Bu sayı ve harfler aslında koordinatlardır. Her oyuncu kendi oyun alanına rakibine yerini söylemeden 10 tane gemi yerleştirir. Gemiler atış yapmak ve ilerlemek içindir. Daha sonra komut verilerek yani koordinatlar belirtilerek atış yapılır. Karşı oyuncu verilen koordinatlarda gemisinin vurulup vurulmadığını söyler. Rakibinin tüm gemilerini batırmayı başaran oyuncu, oyunu kazanmış olur.

İşte kareli defterini kullanarak arkadaşlarınla oynayabileceğin keyifli oyunlara örnekler. Kareli defterde oynanabilecek farklı oyunlar da bulabilirsin. Defter oyunları, dışarı çıkamadığın günlerde keyifli zaman geçirmene olanak tanır.

Benzer İçerikler