Kardeş Kıskançlığı nedir? Önüne Geçmek için Neler Yapılabilir?

  • 17.08.2022

Çocuklar dünyaya geldiklerinde ilk olarak anne ve babalarıyla iletişim kurarlar ve ebeveynlerine çok bağlı olurlar. Bu nedenle de dünyalarını değiştirecek en ufak bir değişikliği bile hoş karşılamazlar. Aileye katılan yeni bir kardeş de çocuklarda olumsuz duygulara sebep olabilir.

Kardeş kıskançlığı çok doğal bir duygudur. Temelinde yatan sebep rekabet değil, sevgi ihtiyacıdır. Ancak dikkate alınmadığı müddetçe hem çocuklar hem de ebeveynler için daha büyük sorunlara yol açabilir. Siz de bu sorunu yaşıyorsanız kardeş kıskançlığının önüne geçmek için önerilerimize göz atabilirsiniz.

Kardeş Kıskançlığı Nedir?

Kardeş Kıskançlığı Nedir?

Kardeş kıskançlığı, kardeşlerden birinin diğer kardeş veya kardeşlerini kıskanma duygusudur. Büyük kardeş için, en sevdiği anne ve babasını başkalarıyla paylaşmak ilk başta zor gelebilir. Bu durum kendini kıskançlık, durgunluk ya da öfke nöbetleri olarak gösterebilir.

Kardeş Kıskançlığının Belirtileri Nelerdir?

Kardeş kıskançlığı daha çok 2 ile 7 yaşları arasındaki çocuklarda görülür. Bunun sebebi, bu yaş aralığındaki çocukların daha çok duyguları ve sezgileri ile hareket ediyor olmasıdır. Sezgileri ona evdeki yeni üyenin bir rakip olduğunu söyleyebilir.

Kardeş kıskançlığı, büyük kardeşte gelişim sürecine dönüş olarak kendini gösterebilir. Örneğin büyük çocuk, altını ıslatmaya, biberon ile beslenmeyi istemeye ya da parmağını emmeye başlayabilir. Artık sevilmediğini düşünen çocuk, içine kapanabilir ve durgunlaşabilir. Hatta bazı zamanlar yeme yememe ya da yalnız uyuyamama davranışları da sergileyebilir.

Çocuk bazen ebeveynlerine veya yakın çevresine “Beni seviyor musun?” ya da “En çok hangimizi seviyorsun?” gibi sorular sorabilir. Kimi zaman da öfkeli ve hırçın bir tavır takınabilir. Oyuncaklarını kırabilir, fırlatabilir, öfke ve ağlama nöbetleri geçirebilir, saldırganlaşabilir. Tüm bu belirtilerin temelinde, anne ve babasının artık onu sevmeyeceği korkusunun yattığını unutmamak gerekir.

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

• Büyük çocuklar zaman zaman bir kardeşi olmasını istediğini söyleyebilir, ancak çocukların isteklerinin ve duygularının değişken olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle ikinci bir çocuk dünyaya getirmeyi düşünüyorsanız bu kararı çocuğunuz için değil, kendiniz istediğiniz için vermelisiniz.

• Doğumdan önce çocuğunuz ile açık bir şekilde konuşmalısınız. Ona bir kardeşi olacağını, bu durumun hayatlarında bir takım değişimler meydana getireceğini, annesinin kimi zaman yorgun olabileceğini, ama ona olan sevgisinin hiçbir zaman azalmayacağını anlatmalısınız.

• Hem annenin hamileliği sırasında hem de doğum sonrasında büyük kardeşe bazı küçük sorumluluklar vererek, onun da sürece katılmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, bebeğin giydirilmesine veya beslenmesine yardım etmesini isteyebilirsiniz. Böylece kardeşini sahiplenme ve koruma duygusu gelişebilir.

• Ondan yaşından daha olgun davranışlar sergilemesini beklememelisiniz. 

• Doğum sonrası eve gelen misafirleri, büyük kardeşe karşı daha hassas ve dikkatli davranmaları gerektiği konusunda nazikçe uyarabilirsiniz.

• Çocukları birbirleriyle hiçbir zaman kıyaslamamalısınız. Siz iyi niyetle yaklaşmış olsanız bile, bu gibi kıyaslamalar, kardeşler arasında rekabete ve çocukların kendilerini yetersiz hissetmelerine sebep olabilir.

Kardeşler arasında sağlıklı bir sevgi ve iletişim ortamı sağlamak, tamamen sizin elinizdedir. Tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuz bu gibi davranışlarını sürdürüyorsa, bir çocuk psikiyatristinden yardım almanız yararınıza olacaktır.

Benzer İçerikler