Kaba Motor Becerileri Nelerdir? Nasıl Geliştirilir?

Kaba Motor Becerileri Nelerdir? Nasıl Geliştirilir?

  • 15.04.2024

Motor beceriler, insanın rutin faaliyetlerini yerine getirmesini sağlayan temel becerilerdir. Motor becerilerinin gelişimi ise bebeğin doğumu ile birlikte başlayan uzun soluklu bir süreçtir. Motor becerileri genel olarak kaba ve ince motor becerileri şeklinde 2 grup halinde incelenir. Bu yazımızda kaba motor becerileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

İnce motor becerileri, el ve parmak gibi daha küçük kas grupları kullanılarak gerçekleştirilen hareketlerdir. Emekleme, yürüme ve oturma gibi büyük kas grupları yardımıyla gerçekleştirilen hareketler ise kaba motor becerilerinin gelişimiyle doğrudan bağlantılıdır. Bu beceriler, aslında kas-sinir yapısının sağlıklı gelişimi ve onu destekleyecek dış faktörlere bağlıdır. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarına kaba motor gelişimi için destek olmaları önem taşır.

Kaba Motor Becerileri Nelerdir?

Kaba Motor Becerileri Nelerdir?

Çocuğun kaba motor becerileri doğumdan hemen sonra oldukça sınırlıdır. Hatta, bebekler yaptıkları çoğu hareketi refleks olarak yaparlar. Çünkü, bebeklerin kasları henüz gelişmediği için merkezi sinir sistemleri bu kasları kontrol edemez. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi, kasların ve motor becerilerinin gelişmesini hızlandırır.

Kasların gelişimi büyük kas gruplarıyla başlayıp küçük kas gruplarına doğru devam eder. Örnek olarak,  bebekler önce başlarını dik tutmayı, daha sonra oturmayı ve engellemeyi öğrenirler. İnce motor beceriler arasında yer alan el ve parmaklarını kullanmayı ise daha sonra öğrenirler.

Kaba motor becerilerinin gelişiminde bireysel farklılıklar oldukça önemlidir. Ayrıca, prematüre ya da düşük ağırlıklı doğmak, çeşitli hastalıklar, beslenme bozuklukları, kültürel farklılıklar, dış etkilerin yetersiz olması gibi birçok faktör motor becerilerini etkileyebilir.

Çocuğun Kaba Motor Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Çocuğun Kaba Motor Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda kaba motor becerileri geliştirme amacıyla çeşitli etkinlikler yapmak mümkündür. Örneğin; bebeklerinizden oyuncaklarını ya da ev içerisindeki bazı hafif cisimleri kaldırıp ters döndürmelerini isteyebilirsiniz. Bu aktivite hem kaba hem de ince motor becerilerinin gelişimini destekler.

Kaba motor becerilerinin gelişimine yardımcı olan bir diğer aktivite de dans etmektir. Ayrıca, çocukların atlama ve zıplama hareketleri yapması da büyük kasların gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Çocukların topla el ve ayaklarını kullanarak oynaması, topu sektirmesi ya da duran topa ayakla vurması gibi aktiviteler, kaba motor becerilerinin gelişimine yardımcı olur.

Kaba motor becerilerinin gelişimi için faydalı aktiviteler arasında çocukların farklı şekillerde yürüme egzersizleri yapması da yer alır. Örneğin, topuk üzerinde ya da ayak ucunda yürümek, eğilimli bir zemin üzerinde yürümek, düz bir çizgiyi takip ederek yürümek bu açıdan oldukça yararlıdır.

Çocukların ince ve kaba motor becerilerinin gelişiminde oyuncakların da katkısı oldukça fazladır. Çocukların, ip atlama, hulahop kullanma ve çember çevirme gibi çeşitli oyunları oynaması onların fiziksel gelişimini hızlandırır. Son olarak, çocukların kaba motor gelişimi için arkadaşlarıyla oyunlar oynamaları, parklardaki oyun aletlerini kullanmaları ve yaşlarına uygun spor aktiviteleri yapmaları son derece faydalıdır.

Benzer İçerikler