İzmir'de Çocuklarla Gidilecek Yerler

İzmir'de Çocuklarla Gidilecek Yerler

  • 12.06.2024

İzmir; denizi, kültürel ve tarihi dokusu, müzeleri, her sokağı denize çıkan yolları ve kendine özgü lezzetleriyle yolculuk rotalarına sıklıkla eklenen bir şehir. İzmir'de çocuklarla güzel vakit geçirebilmek için sayısız alternatif bulabilirsiniz. Kış aylarında; İzmir'in müzelerini gezip tarihini keşfe çıkabilir; yaz aylarında ise her biri birbirinden güzel sahillerinde denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

İzmir'de yaşıyor ama çocuğunuzla nerelere gidebileceğinize karar veremiyorsanız ya da İzmir'e sadece gezmek için geleceksiniz sizin için güzel bir derleme yaptık. İzmir'de çocuklarla gezilecek yerler ve yapılacak etkinlikleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi rehberi oluşturabilirsiniz.

Çocuklarla İzmir Gezi Rehberi

Çocuklarla İzmir Gezi Rehberi

Yazın İzmir'in sahillerinin keyfini çıkarabilir, kışın ise İzmir'de müze, ilçe ve parkları gezebilirsiniz. İzmir'e gittiğinizde çocuklarla gezmeyi ihmal etmemeniz gereken yerler:

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi: Butik müzecilik anlayışının bir örneği olan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak müzesi, sanatçı Ümran Baradan'ın dünyanın farklı ülkelerinden getirdiği oyuncaklarla ve yarışmalarda derece kazanan çocukların yapmış olduğu eserlerle oluşturduğu koleksiyonun yer aldığı bir müzedir. Geçmiş zamanlara ait pek çok oyuncağın yer aldığı bu müzeyi çocuklarınızla gezebilirsiniz. 

İzmir Arkeoloji Müzesi: İzmir'in Konak ilçesinde yer alan İzmir Arkeoleji Müzesi'nde, hem çok eski zamanlara ait eserleri hem de yakın geçmişten kalan eserleri inceleyebilirsiniz. 

İzmir Tarihi Asansör: İzmir'in iki ilçesi arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak için Yahudi iş adamları tarafından inşa edilen Tarihi Asansörü çocuğunuzla ziyaret edebilir ve İzmir'in simgelerinden olan bu yapıyı yakından inceleyebilirsiniz. 

Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Saat Kulesi: İzmir denilince ilk akla gelen yerler Kemeraltı Çarşısı ve Saat Kulesi'dir. Tarihi bir çarşı olan Kemeraltı, günümüz çocuklarının alışkın olduğu AVM'lerden oldukça farklı bir alışveriş durağıdır. Geçmişten günümüze hala varlığını koruyan çarşı esnafından çocuklarınızla birlikte alışveriş yapabilir, sonrasında da Kızlarağası Hanı'nda mola vererek çocuklarınızla birlikte sıcak bir şeyler içip günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Bu adreslere uğrayıp da İzmir'in sembolü Saat Kulesi'ne uğramamak olmaz. Saat Kulesi'nin önünde günün anısı olarak güzel bir fotoğraf çekebilirsiniz. 

Nazarköy: Kemalpaşa'ya bağlı bir mahalle olan Nazarköy, ismini sınırları içinde yapılan nazar boncuğu imalatından almıştır. Nazar boncuklarıyla dolu bu mahalleyi çocuklarınızla gezerken rengarenk nazar boncuklarını inceleyip nasıl yapıldıklarına şahit olabilirsiniz. Nazarköy doğal güzellikleri ve yürüyüş alanlarıyla bir günde, keyifle gezebileceğiniz adreslerden biri. 

Efes Antik Kenti: Efes Antik Kenti, Türkiye'den ve dünyadan sayısız turistin her sene ziyaret ettiği, geçmişten günümüze kalan en önemli tarihi miraslardan biri. Antik Kenti gezmeye sabah erken saatlerde başlayıp gün boyunca devam edebilirsiniz. M.Ö. 6000'li yıllarda kurulduğu rivayet edilen Efes Antik Kenti'nde, Celsus Kütüphanesi ile Yamaç Evler'i görebilir, tarihin içinde hayranlık uyandıran bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

İnciraltı:  İnciraltı, çocuklarınızla gün boyu keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer. Çocuğunuzla sahilde yürüyebilir, deniz taşı toplayabilir, balık tutabilir, bisiklet yollarında bisiklet sürebilir ve sahil şeridindeki restoranlarda Ege lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. 

Şirince:  Adı gibi Şirin küçük bir köy olan Şirince birbirinden güzel evleri ve daracık sokaklarıyla bir masal diyarından çıkmış gibi. Çocuklarınızla yazın, Şirince'de güzel bir kahvaltı edebilir ardından Şirince'nin güzel sokaklarını keşfe çıkabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. 

Çocuklarınızla İzmir'de gidebileceğiniz diğer yerlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

• Kıbrıs Şehitleri Caddesi
• Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi
• Kültürpark
• Neşe ve Karikatür Müzesi
• İzmir Doğal Yaşam Parkı
• Kızlarağası Hanı          

İzmir'in tarihi dokusunu keşfetmek, doğal güzelliklerin ve turistik bölgelerin keyfini çıkarmak için siz de çocuklarınızla yapacağınız seyahatlerde bu kısımları gezebilir, eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler