İstanbul'da Gezilmesi Gereken Akvaryumlar

İstanbul'da Gezilmesi Gereken Akvaryumlar

  • 15.04.2024

Hem çocuklar hem de yetişkinler günlük hayatta karşılaşma şansı bulamadıkları hayvanları görmeyi ve keşfetmeyi seviyor. Özellikle su altı dünyasındaki hayvanlar farklı özellikleriyle çoğu kişiyi büyülüyor. İnsanların su altı dünyasını keşfetmelerine imkan sağlayan akvaryum temalı parklar günümüzde oldukça popüler.

Siz de çocuklarınızla su altındaki büyüleyici dünyada bir gezintiye çıkmak istiyorsanız, İstanbul’da gezilecek akvaryumlar listesine gelin bir göz atalım.

İstanbul Akvaryum

Aqua Florya Alışveriş ve Yaşam Merkezi içinde yer alan İstanbul Akvaryum gezi güzergahı planlaması, karşılıklı etkileşim (interaktiflik), tematik yapısı, yeni nesil teknolojik imkanları ve yağmur ormanlarını içermesi gibi çok sayıda özelliğiyle diğer akvaryumlardan farklılaşıyor. Burada Karadeniz’den başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan bir yolculuk sizleri bekliyor. Karadeniz’de başlayan gezintinize Marmara yönünde devam ederek İstanbul Boğazı’na ulaşıyorsunuz. Burada boğaz havasını hissetmeniz için akvaryum da iki kıyıya bölünüyor. Devamında Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Ege’ye ulaşılıyor. Bu katta özellikle Marmara Denizi’nde köpekbalıklarının olduğunu görmek oldukça şaşırtıcı.

Bir diğer katta Süveyş Kanalı’nın inşa edilme aşamalarını izleyebileceğiniz interaktif bir maket sizleri karşılıyor. Makete dokunarak gemi motorlarının titreşimini hissetmek çok farklı bir duygu uyandırıyor.

Bunun dışında Kızıldeniz, Kuzey Kutbu, Akdeniz, Cebelitarık ve Doğu Atlantik bölümlerini de ziyaret edebiliyorsunuz. Buradaki batık liberty gemisi paslı boruları, çalışmayan gösterge aletleri ve gıcırdama sesleriyle ziyaretçilerine gerçekten batık bir gemide olma hissini yaşatıyor.

Viasea Akvaryum

Viasea Akvaryum

Viasea Akvaryum dünyanın ilk iklim temalı akvaryumu olmasıyla ön plana çıkıyor. Ziyaretçiler farklı iklim kuşakları içinden geçerek binlerce sayıdaki su altı canlısını gözlemleyebiliyor. Bu tematik akvaryumda 47 farklı temaya yer veriliyor. Toplamda 12 binden fazla su altı canlısını keşfedebildiğiniz akvaryumda İstanbul’un en uzun su altı tünelinden geçerken etrafınızı köpekbalıkları sarıyor. Burada ayrıca günün belirli saatlerinde vatoz balıklarını ve koi balıklarını besleme gibi interaktif uygulamalar bulunuyor. Geziniz sırasında size eşlik eden rehber tüm canlı türleri hakkında size detaylı bilgiler aktarıyor. Viasea Akvaryum’un Tuzla Viaport Marina Alışveriş Merkezi’nde bulunduğunu da ekleyelim.

Sea Life Akvaryum

Bayrampaşa Forum İstanbul’da yer alan Sea Life Akvaryum dünyanın 5. büyük akvaryumu olma özelliğine sahip. Ayrıca ülkemizdeki en uzun su altı tüneli burada bulunuyor. 15 binin üzerinde deniz canlısı çeşidine ev sahipliği yapan akvaryumdaki panoramik görüntülü Okyanus Adası ziyaretçilerine çok farklı deneyimler yaşatıyor. Günün belirli saatlerinde köpekbalıklarının beslenmeleri izlenebiliyor. Dalgıçların su altı gösterileri yaptıkları akvaryumda ayrıca deniz yıldızı ve yengeç gibi canlılara temas etme deneyimini yaşatan dokunma havuzu bulunuyor.

Emaar Akvaryum ve Su Altı Bahçesi

Emaar Akvaryum ve Su Altı Bahçesi

Emaar Square Mall Alışveriş Merkezi içerisinde yer alan bu akvaryum içerisinde 48 tank bulunuyor. Yaklaşık 20 bin su altı canlısını burada görme şansını yakalayabiliyorsunuz. Burayı diğer akvaryumlardan ayıran özelliği ise su samuru, penguen, su faresi ve Avustralya’dan getirilen kral timsah gibi farklı canlı türlerine ev sahipliği yapması. Akvaryum gezintiniz sırasında ekolojik denge ve su altı yaşamıyla ilgili çok sayıda bilgiye de ulaşabiliyorsunuz.

Siz de çocuklarınızla birlikte su altı dünyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız, İstanbul’daki bu akvaryumları mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Benzer İçerikler