İstanbul Kütüphaneleri

İstanbul Kütüphaneleri

  • 18.05.2024

İstanbul kalabalığında öğrencilerin rahatça ders çalışabilecekleri ve sınavlara hazırlanabilecekleri donanımlı birçok kütüphane bulunuyor. Özellikle okulların açık olduğu dönemlerde ve sınavların yapıldığı zamanlarda bu kütüphaneler oldukça ilgi görüyor.

Bu büyük şehirde huzurla ders çalışabileceğiniz; çeşitli vakıflara, eğitim ya da devlet kurumlarına bağlı olarak hizmet veren kütüphaneleri siz değerli öğrenciler için derledik.

 

İstanbul’daki Halk Kütüphaneleri

İstanbul’daki Halk Kütüphaneleri

Avrupa Yakası'nda özellikle İstanbul Üniversitesinin kampüslerine yakınlığı ile dikkat çeken kütüphanelerin listesi şu şekildedir: 

 

• Beyazıt Devlet Kütüphanesi

• Topkapı Halk Kütüphanesi

• Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi

• Avcılar Halk Kütüphanesi

 

Anadolu Yakası'nda ise özellikle Kadıköy'e yakın mesafede olan halk kütüphaneleri, bölgede çok sayıda eğitim kurumu olmasından ötürü öğrenciler tarafından büyük ilgi görmektedir: 

 

• Bostancı Ömer Faruk Toprak Halk Kütüphanesi

• Şemsipaşa İlçe Halk Kütüphanesi

• Kadıköy Aziz Berker Halk Kütüphanesi

 

Özellikle lise ve üniversite öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği bu ders çalışma alanlarının yanı sıra Heybeliada Halk Kütüphanesi ve iki yıl önce hizmete açılan İstanbul Havaalanı'na ait Halk Kütüphanesi de İstanbul'un sıklıkla tercih edilen halk kütüphaneleri arasında yer alır.

Halk kütüphanelerinin zengin arşivi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ve katalog taraması yapmak için kütüphanelerin internet sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Enstitü ve Vakıflara Bağlı Kütüphaneler

Enstitü ve Vakıflara Bağlı Kütüphaneler

İstanbul'da kamu kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda sivil toplum oluşumu, vakıf veya eğitim kurumu da kütüphane hizmetleriyle öne çıkar. Sundukları çalışma alanlarının ve teknik imkanların yanı sıra kültürel ve akademik çalışmalarıyla da İstanbullulara hizmet sunan bu kütüphaneler; öğrencilere yararlı olduğu kadar akademisyenlere, gazetecilere veya farklı alanlarda araştırma yapan insanlara da fayda sağlayabilecek niteliktedir. İstanbul'daki kütüphaneler arasında ön plana çıkan bazı kütüphaneler şöyle sıralanır:

 

SALT Araştırma: SALT Araştırma, İstanbul'da ders çalışmak için kütüphane arayışınıza karşılık güzel bir alternatif olarak öne çıkar. Kapsamlı arşivi ve harika lokasyonu ile İstanbul'daki güzel kütüphaneler arasında konumlandırılan SALT Araştırma, SALT Galata'da yer alır. Her katında farklı disiplinlere yönelik kaynaklar bulunduran kütüphane; sosyal bilimlerden sanat kuramlarına, mimarlıktan dil bilimlerine kadar pek çok değerli kaynağı ziyaretçilerine sunar.

Alman Arkeoloji Enstitüsü Kütüphanesi: Türkiye'nin en büyük arkeoloji kütüphanesi olarak on binlerce kaynağı bünyesinde barındıran kütüphane, bu anlamda Beyoğlu'nun en kapsamlı alternatiflerinden biridir.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi: Pera Müzesi'ne bağlı olarak hizmet sunan ve kent araştırmaları konusunda derin bir arşive sahip olan kütüphane, İstanbul'da ders çalışmak için de idealdir.

İstanbul Atatürk Kitaplığı: İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak Taksim'de yer alan kütüphane, yüz binlerce kaynaktan oluşan zengin arşivi ile Türkiye'nin en köklü kütüphanelerinden biri olarak öğrencilere ve araştırmacılara hizmet sunar.

Benzer İçerikler