Muhtemelen İlk Defa Duyacağınız En İlginç Bilgiler

Muhtemelen İlk Defa Duyacağınız En İlginç Bilgiler

  • 05.07.2023

Okuduğunuzda sizi oldukça şaşırtacak dünyanın en ilginç bilgileri için hazır mısınız? Bu yazıda muhtemelen daha önce hiç duymadığınız en ilginç ve şaşırtıcı gerçeklerden bazılarını paylaşacağız. Doğadan insanlık tarihine, bu kısa ilginç bilgiler bilgi dağarcığınızı genişletecek ve sizi dünyaya karşı yeni bir bakış açısıyla baş başa bırakacak. Öyleyse arkanıza yaslanın, rahatlayın ve muhtemelen ilk kez öğreneceğiniz en ilginç bilgiler için şaşırmaya hazır olun!

Kasırgalar ve Nükleer Silahlar

Bir kasırga yalnızca 10 dakika içinde dünyada patlayan tüm nükleer silahların yarattığı enerjinin toplamından daha fazla enerji açığa çıkarır. (1)

Tükenmez Kalem Faciası

Her yıl ortalama 100 kişi tükenmez kalemle boğularak ölüyor.

Örümcek Korkusu

İnsanlar ölüm korkusuyla kıyaslandığında örümceklerden daha çok korkar.

Maksimum Yaş

İki milyar kişiden sadece biri 116 yaşına kadar yaşayacak.

İneklerin Zafiyeti

Bir ineği merdivenlerden çıkarabilirsiniz fakat inekler merdivenlerden inemez.

Göz Kırpmanın Cinsiyeti

Kadınlar erkeklerden hemen hemen iki kat daha fazla göz kırpar. 

Kitaplar ve Batan Bir Üniversite

Indiana Üniversitesinin kütüphanesi, inşaat sırasında mühendislerin içinde barındıracağı tüm kitapların ağırlığını hesaba katmamasından dolayı, her yıl 2,5 santimetreden fazla batıyor. 

Timsahların Masumiyeti

Timsahların Masumiyeti

Bir timsah dilini dışarı çıkaramaz.

Diş Hekiminin İlginç İcadı

Elektrikli sandalyeyi bir diş hekimi icat etmiştir.

Mısır’daki Güzellik Anlayışı

Eski Mısır’da rahipler, kaş ve kirpikleri de dahil olmak üzere vücutlarındaki her tüyü alıyorlardı.

Fast Food Değil Kont

“Sandviç" adı, 4. Sandwich Kont’u John Montagu adlı bir 18. yüzyıl aristokratından gelir. Sandwich Adaları’nda yaşayan kont, ellerinin kirlenmemesi için etin iki ekmek arasında servis edilmesini istemiştir.

Hindistan Cevizinin Tehlikesi

Hindistan cevizi sütü, damar içine enjekte edilirse son derece zehirli etkiler gösterir.

Bal Mucizesi

Hiçbir canlıyı yok etmeden yapılan tek doğal besin baldır. İneklerden elde edilen süt için dahi ineğin ot yemesi gerekir.

Salyangozlar ve Kış Uykusu

Bir salyangoz üç yıl uyuyabilir.

İsmin Popülerliği

Dünyada en çok kullanılan isim Muhammed’dir. (1)

Pizza Bağımlılığı

Pizza Bağımlılığı

Amerikalılar her gün ortalama 18 dönüm pizza tüketir. 

Sağlak Şövalyeler

Orta Çağ kalelerindeki sarmal merdivenler saat yönünde uzanacak şekilde dizayn edilmiştir. Bunun nedeni Orta Çağ şövalyelerinin sağ ellerini kullanmalarıdır. İşgalci ordular merdiven çıkarken kılıcı tutan sağ ellerini merdivene tutunmak için kullanamayacaklardı. 

Kediler ve Sabit Çeneleri

Bir kedi çenesini yana doğru hareket ettiremez.

En Az Yoğun Madde

Hidrojen gazı, 0.08900 g/cc ile dünyadaki en az yoğun madde olarak bilinir.

En Yoğun Madde

Dünyadaki en yoğun maddenin ne olduğu konusunda tartışmalar devam ediyor olsa da bazıları için bu madde 70.6 g/cc ile katı hidrojen olduğunu söylerken diğerleri 22.62 g/cm3 ile Osmiyum olduğunu söylemektedir. 

Dünya ve Kırmızı Yıldız

Dev bir kırmızı yıldız olan Betelgeuse, Dünya’nın güneş etrafındaki yörüngesinden daha uzun bir çapa sahiptir. 

En Uzun Tepe Değil Ad

Halen kullanımda olan ve en uzun yer adı olarak tarihe geçen Yeni Zelanda’daki tepe ‘Taumatawhakatangi­hangakoauauotamatea­turipukakapikimaunga­horonukupokaiwhenuakitanatahu’ olarak adlandırılır.

İnsana İhtiyaç Duymayan Parçacık

Einstein’in Özel Görelilik Teorisine göre ışıktan yavaş ve ışıktan hızlı gitmek mümkün olsa da ışık hızından gitmek imkansızdır. Işıktan daha hızlı gittiği varsayılan takyon adı verilen bir parçacık bulunur. Bir takyon ışını henüz bir insan tarafından ateşlenmeden önce hareket eder. (2)

Geriye Giden Kuş

Geriye Giden Kuş

Sinek kuşları, geriye doğru uçabilen tek hayvandır.

İnsan Sesi ve Bir Fincan Kahve

Sekiz yıl, yedi ay ve altı gün boyunca bağırsaydınız, bir fincan kahveyi ısıtmaya yetecek kadar ses enerjisi üretebilirdiniz. 

İnsan Gazının Gücü

Altı yıl dokuz ay boyunca sürekli olarak gaz çıkarsaydınız, bir atom bombasının enerjisini yaratmaya yetecek kadar gaz üretebilirdiniz. 

Kalp Basıncı

İnsan kalbi, vücuda kan pompalarken kanı 30 fit uzağa fışkırtmaya yetecek basınçta üretir. 

Dünyanın Malzeme Yığınları

Dünyayı malzemelere ayırabilseydiniz %32,1 demir, %30,1 oksijen, %15,1 silikon ve %13,9 magnezyum elde ederdiniz. Demirin büyük bir kısmı çekirdekte yer alıyor olsa da çekirdeğin örneğini alabiliyor olsaydınız %88’inin demirden yapıldığını görebilirdiniz. Aynı şekilde yer kabuğundan bir örnek alma şansınız olsaydı %47’sinin oksijen olduğunu görebilirdiniz. (3)

24 Saatten Daha Kısa

Gökbilimciler Yıldız günü olarak adlandırdıkları, Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönerek tamamladığı tam turu aslında 23 saat 56 dakika 4 saniye olarak tespit etmiştir. Bununla birlikte Dünya’nın da Güneş etrafında döndüğünü unutmamak gerekir. Güneş, her gün yıldızlara kıyasla yaklaşık 1 derece hareket eder. Böylece Dünya’nın etrafında döndüğü için Güneş’te gördüğümüz küçük hareketi ve Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşünü topladığınızda 24 saat elde edersiniz. 

1 Uydu 2 Yörünge

Bildiğiniz gibi Dünya’nın 1 uydusu vardır: Ay. Bununla birlikte Dünya ile eş yörüngeye sahip 2 ek asteroit de bulunur. 3753 Cruithne ve 2002 AA 29 olarak adlandırılan bu asteroitler Yakın Dünya Nesneleri olarak bilinen daha büyük bir asteroit popülasyonunun parçalarıdır. 

Çin Seddi’nde Trekking

Çin Seddi boyunca tüm yolu yürümek yaklaşık 18 ay sürer. Çünkü toplam mesafe 8.000 kilometreden uzundur.

Varlığından Önce Adı Vardı

‘Telefon’ kelimesi aslında bildiğimiz şekliyle cihazdan çok daha önceleri vardı. Kelime, ilk olarak 1828’de François Sudre adlı biri tarafından müzikli bir sinyal cihazını tarif etmek için kullanıldı. Daha sonrasında bildiğimiz haliyle telefonlara uyarlandı.

Çok Yönlü Dişler

Balinalar yiyecek aramak, hakimiyet göstermek, dövüşmek ve buzları kırmak için dişlerini kullanır. Bunun yanı sıra dişleri, çevrelerinde olan değişiklikleri tespit etmek için de kullandıkları duygusal bir araçtır. (4)

Kalbin Cinsiyeti

Bir kadının ortalama kalp atışı, bir erkeğin kalp atışından dakikada yaklaşık 8 atış daha hızlıdır. (5)

Uzayan Günler ve Yer Çekimi

Uzayan Günler ve Yer Çekimi

Bir milyar yıldan fazla bir süre önce Dünya’da 1 gün yaklaşık 18 saat sürüyordu. Şimdiyse günler çok daha uzun çünkü ayın yer çekimi Dünya’nın dönüşünün yavaşlamasına neden oluyor. Dünya’nın oluştuğu ilk zamanlarda Ay o kadar da uzakta olmadığından Dünya’nın şu an olduğundan çok daha hızlı dönmesine neden oluyordu. (5)

Muhtemelen daha önce bilmediğimiz birçok ilginç bilgi edindiniz. Bu yeni bilgileri sosyal ortamlarda sohbet başlatmak için kullanabilirsiniz. Merakınızı canlı tutun ve öğrenmeyi asla bırakmayın, çünkü bu dünyada her zaman keşfedilecek yeni ve ilginç şeyler vardır!

 

 

Kaynaklar:

 

https://skillpath.com (1)

https://www.mentalfloss.com (2)

https://www.universetoday.com (3)

https://www.wwf.org (5)

https://www.templehealth.org (6)

 

Benzer İçerikler