Hızlı Okuma Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 18.08.2022

Bilginin hızlı bir şekilde üretilerek yayılmasıyla birlikte okunacak kaynakların sayısı da gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Buna karşılık, yoğun iş ve okul temposu nedeniyle okumaya ayrılan süre de kısalıyor. Tam da bu noktada hızlı okuma teknikleri önemli bir ihtiyaç haline dönüşüyor.

Hızlı okuma ve anlama teknikleri, okurlara ve öğrencilere bilgiden ödün vermeden çok fazla zaman kazandırır. Bunun yanı sıra hızlı okuma esnasında, dikkatin dağılma olasılığı çok daha az olduğundan, aynı zamanda odaklanmaya yardımcı olur. Sen de hızlı okuma tekniklerini merak ediyorsan, gel birlikte inceleyelim.

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı Okuma Nedir?

1950'li yıllarda yapılan araştırmalar, bilginin yüzde 80'inin okuyarak elde edildiğine işaret etmektedir. Bu nedenle hızlı okuma tekniklerinin ortaya çıkmasına ve geliştirilmesine ortam hazırlamıştır. Hızlı okuma, göz kaslarını geliştirerek daha çevik görmeyi ve görme alanını genişleterek okuma ve algılama arasında denge kurmayı amaçlar. Ortalama olarak, bir yetişkin dakikada 200 ila 300 kelime okuyabilir. Etkin ve hızlı okuma yöntemleriyle dakikada yaklaşık 1500 kelime okumak imkansız gibi görünse de aslında değil.

Hızlı Okuma Nasıl Yapılır?

Okunmak için bir köşede bekleyen çok fazla kitabın var, ancak yeterli zamanın yoksa hızlı okuma yöntemini deneyebilirsin. Bu sayede kitaplarını daha hızlı okuyabilir ve ödevlerini kısa sürede bitirebilirsin. Üstelik bu tekniği sadece kitaplar üzerinde değil aynı zamanda film, dizi ya da haber altyazılarını okurken de uygulayabilirsin. Daha fazla bilgi hatırlayarak daha hızlı okuyabilmeyi istemez miydin? İşte hızlı okuma yönteminin adımları:

Kelime dağarcığını geliştirmek: Okuma hızıyla doğru orantılı olduğundan bilmediğin kelimelerin anlamlarını öğrenmek için sözlük çalışmaları yapabilirsin.

Görsel algılamanı geliştirmek: Boş bir kağıda yazdığın kelime çalışmalarıyla tek seferde birden fazla kelimeyi hatırlamaya çalışabilirsin.

Göz gezdirme tekniği uygulamak: Ana fikir hakkında genel bir fikre sahip olmak için okumaya geçmeden önce ara başlıklar ve sayfalar arasında hızlıca göz gezdirebilirsin.

Sütun tarama tekniği: Alışılmışın aksine soldan sağa okumak yerine satırlar ve sütunlar arasında zikzaklar ve s harfi çizer gibi okuma tekniğiyle hızını artırabilirsin.

Zaman tutmak ve hedef belirlemek: Küçük adımlarla uzun yol alabilirsin. Günlük 10 dakika ile pratik yapmaya başlayarak zamanla bu süreyi uzatabilirsin.

 

Hızlı Okuma Yönteminin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Hızlı Okuma Yönteminin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Hızlı okuyup anlama yöntemleri sadece zaman kazandırmakla kalmaz ayrıca bilgiyi sorgulamanı da sağlar. Böylece bilgiyi hem anlamlandırabilir hem de kolay bir şekilde hafızanda saklayabilirsin. İşte hızlı metin okuma sayesinde elde edeceğin avantajlar:

• Okuma hızını 3 kat artırarak okuduğunu daha hızlı bir şekilde anlayabilirsin.

• Genel kültür ve ilgi duyduğun alanlarda daha çok bilgi sahibi olabilirsin.

• Daha hızlı düşünme, odaklanma, sorgulama ve karar vermede etkin hale gelebilirsin.

• Aynı anda birden fazla şey görme yeteneğini ve dikkatini artırabilirsin.

• Okul ya da iş hayatında daha başarılı olabilirsin.

• Sınavlarda daha kısa sürede daha çok soru cevaplayabilirsin.  

• Paragraf sorularını anlayarak ve hızla okuyabilirsin.

Sonuç olarak, günümüz dünyasında bilgiye ulaşmanın en hızlı ve etkili yollarından biri olan hızlı okuma tekniklerinin değeri giderek artmaktadır. Öğrenme ve öğrencilik yaşam boyu devam eden, sonu olmayan bir yoldur. Bu yolda daha hızlı ilerlemek ve daha fazla yeni şey okuyup öğrenmek için hızlı okuma en etkili araçlardan biridir. HIZLIGO ile günde sadece 20 dakikanı ayırarak okuma hızını kısa sürede 2 katına kadar artırabilirsin. Üstelik HIZLIGO mobil uygulamasını  iOS ve Android marketlerden indirerek dilediğin her yerde pratik yapabilirsin. 

Benzer İçerikler