Evde Kardeşle Oynanabilecek Oyunlar

Evde Kardeşle Oynanabilecek Oyunlar

  • 19.04.2024

Kardeşleriyle birlikte büyüyen çocuklar kendilerine iyi bir dost ve bir oyun arkadaşı da edinmiş olurlar. Günün her saatinde birlikte oynayabileceği, gülüp eğlenebileceği bir arkadaşı olan çocuklar, paylaşmayı, sevgiyi ve dostluğu da kolayca öğrenebilir. Kimi zaman aralarında tatlı atışmalar olsa da kardeşler bu sorunları aralarına kimse girmeden, kendi başlarına aşabilirler.

Bazen kardeşler birbirlerini anne babalarından kıskansa da bu gibi sorunlar bulundukları gelişim döneminin doğal sonuçları olabilir. Bu sorunları birlikte atlatan kardeşler, zamanla birbirlerine daha da bağlanabilirler. Tüm sürecin en iyi tanıkları da ebeveynlerdir. Çocuklarınız birlikte büyürken onlara destek olma görevi size kalır. Onlara birlikte oynayabilecekleri oyunlar öğretebilir; oyunlarına siz de dahil olabilirsiniz. Peki onlara hangi oyunları öğreteceksiniz? Sorunun cevabı için evde kardeşle oynanabilecek oyunlar listesine göz atabilirsiniz.

Evde Kardeşle Oynanacak Oyunlar

Evde Kardeşle Oynanacak Oyunlar

Çocuklarınıza birlikte oynayabilecekleri bu oyunları gösterebilir, eğlenirken öğrenmelerini de sağlayabilirsiniz.

Kamp Kurma
Tüm evin altını üstüne getirdikleri için bu oyundan ebeveynler pek memnun kalmasa da çocuklar için en eğlenceli oyunlardan biri kamp kurmadır. Çocuklar bu oyunu küçük oyuncak bir çadırla oynayabilir. Kendi çadırlarını kendi yapmayı da tercih edebilirler. Koltuk minderleri, battaniyeler, çarşaflar, yastıklar, oyuncaklar, kitaplar, fener ve kampta atıştıracakları birkaç yiyecek çocukların kamp kurmaları için yeterli olacaktır. Gerisi de çocukların yaratıcılığına ve hayal dünyasına kalmış.

Tilki Kardeş Saatin Kaç?
Bu oyun, çocukların rakamları ve saymayı basit düzeyde öğrenmelerini sağlayabilir. Oyunu oynamak için herhangi bir merdiven yeterlidir. Varsa evinizin içindeki yoksa apartmandaki merdivenleri kullanabilirsiniz. Çocukların bu oyunu oynarken kontrollü olmalarında fayda var.

Tilki Kardeş Saatin Kaç? oyununda çocukların biri merdivenin en aşağısında biri de en tepesinde durur. En altta duran “Tilki kardeş saatin kaç?” diye sorar. Üstte olan çocuk hangi rakamı söylediyse alttaki çocuk o kadar basamak çıkar. Bazen tilki, saatinin geri kaldığını da söyleyebilir. O zaman alttaki çocuk saat ne kadar geri kalmışsa o kadar aşağı iner.

Soğuk-Sıcak
Çocukların çok sevdiği oyunlardan biri de Soğuk-Sıcak oyunudur. Çocukların biri diğeri görmeden evdeki herhangi bir yere önceden belirledikleri nesneyi saklar. Diğer çocuk ise nesneyi bulmaya çalışır. Bulmaya çalışan yaklaştıkça saklayan çocuk sıcak der. Uzaklaştığında ise soğuk der. Çocukların keşfetme becerilerini geliştiren Soğuk-Sıcak oyunu, yaratıcı düşünmelerine de katkı sağlar.

Nesi Var?
Çocukların düşünme becerilerini geliştiren ve çok yönlü düşünmelerini sağlayan Nesi Var? oyunu da oldukça eğlencelidir. Kardeşlerden biri aklından bir nesne belirler. Diğeri ise ebe olur ve belirlenen nesnenin ne olduğunu “Nesi var?” diye sorarak bulmaya çalışır. Ebe “Nesi var?” dediğinde diğer çocuk nesnenin özelliklerini sayar. Ebe doğru cevap verdiğinde sıra diğer kardeşe geçer.

İsim Şehir
Okul çağındaki çocukların keyifle oynayacağı oyunlardan biri İsim Şehir'dir. Bu oyunu oynamak için kağıt ve kalem yeterli. Öncelikle kağıda “İsim-Şehir-Bitki-Hayvan-Eşya-Sanatçı-Ülke” sütunları yapılır. Daha sonra kardeşlerden biri içinden alfabeyi saymaya başlar. Bir diğeri durmasını söylediğinde kalınan harfle oyuna başlanır. Her bir sütun o harfle başlayan kelimelerle doldurulur. Daha sonra puanlamaya geçilir. Her doğru cevap 10 puandır. Aynı cevaplardan 5 puan ve birinin boş bıraktığı diğerinin ise yazdığı cevaptan 20 puan alınır. İsim şehir çocukların düşünme becerilerini geliştiren oyunlar arasındandır.

Siz de evde çocuklarınızın birlikte eğlenceli zamanlar geçirmesini sağlamak istiyorsanız bu oyunları onlara önerebilir, dilerseniz siz de oyunlara katılarak keyifli aktiviteler yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler