Evde Ailece Oynanabilecek Oyunlar

Evde Ailece Oynanabilecek Oyunlar

  • 15.04.2024

Ailece 7'den 70'e eğlenceli vakit geçirmek ve aile içindeki bağlarınızı güçlendirecek keyifli oyunlar oynamak istiyorsanız size birçok tavsiyede bulunabiliriz. Evde oynanabilecek oyunlarla hem kendiniz eğlenebilir hem de çocuklarınızla ortak zaman geçirebilirsiniz.

Evde oynayacak oyunlar arasında ilk sıralarda masa oyunları yer alıyor. Ancak masa oyunlarına sahip değilseniz üzülmeyin! Sadece kağıt kalemle oynayabileceğiniz ya da evdeki eşyaları kullanabileceğiniz farklı seçenekler de bulunuyor. Evde oynanacak eğlenceli oyunlar için harika öneriler bu yazımızda sizleri bekliyor.

Evde Oynayabileceğimiz Oyunlar Nelerdir?

Evde Oynayabileceğimiz Oyunlar Nelerdir?

Evde eğlenceli oyunlar oynamak için hazır pek çok tasarım bulunuyor. Jenga, Uno, Kızma Birader, Monopoly, Tombala, Dixit, Pentago ve Set oyunu gibi tüm dünyada sevilen masa oyunlarını tercih edebilirsiniz. Sarı, yeşil, mavi ve kırmızı renkte kartlar içeren Uno, en az 2 en çok 10 kişiyle oynanabilir. Oyunun amacı ise eldeki kartları bitirmek. Elindeki kartları bitiren ilk oyuncu turu kazanır. Ancak oyun ortadaki kartlar bitene kadar çekişme içinde devam eder.

Set oyunu da aile ile oynanabilecek kart oyunları arasında ideal bir seçenek olma özelliği taşıyor. İster 2, ister 6 kişiyle oynayabileceğiniz Set Oyunu'nda amaç, isminden de anlaşılabileceği gibi kartlardan üçlü bir set oluşturmak. Oyunda toplamda 81 adet kart bulunuyor. Her kartın üzerinde birbirinden farklı renk,  desen, şekil ve sayıda figürler yer alıyor. Yere 12 tane kart açılıyor. Oyuncuların, bu kartların içinden belirli kurallara göre seçim yaparak üçlü setler oluşturması gerekiyor. Setleri en hızlı ve hatasız biçimde oluşturan turu kazanarak kartlara sahip oluyor.

Masa oyunlarının dışında 5 taş, 9 taş ve Dart oyunları gibi birçok farklı oyunu deneyerek, birlikte eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. 5 taş ve 9 taş eski zamanlardan beri çocuklar tarafından sevilen oyunlardan oluyor. Kolay ve zevkli bu oyunların yanı sıra dilerseniz dartı da deneyebilirsiniz. Dart tahtası ve oklarına ihtiyaç duyacağınız bu oyunda hedefe en yakın atışı yapan kazanıyor.

Evde Ailece Hangi Geleneksel Oyunları Oynayabiliriz?

Evde Ailece Hangi Geleneksel Oyunları Oynayabiliriz?

Hazır masa oyunlarına sahip değilseniz geleneksel yöntemlerden faydalanarak evde oynanabilecek eğlenceli oyunlar bulabilirsiniz. “Evet Hayır”, “Dokun Bil”, “Kulaktan Kulağa”, “Sessiz Sinema” ya da “Birbirinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?” gibi basit oyunları denemeniz mümkün.

Ailece evde oynanacak oyunlar için en uygunlarından biri elbette “Birbirinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?”. Öncelikle her aile üyesi oyunda kullanmak için örnek sorular hazırlar. “En sevdiğin renk, en sevdiğin yemek, hiç sevmediğin yemek, en sevdiğin şarkı?” gibi pek çok farklı soru yazabilirsiniz. Sonra herkes birbiri için bu soruları cevaplar. Böylece birbirinizi ne kadar tanıdığınızı ya da tanımadığınızı öğrenebilirsiniz.

Evde kolayca oynayabileceğiniz “Dokun Bil” oyunu ise özellikle küçük çocukların epey ilgisini çekiyor. “Dokun Bil” için evdeki tüm eşyaları ya da yiyecekleri kullanabilirsiniz. Elbette küçük eşyalar seçmeniz gerek. Seçilen eşyaları bir kutuya ya da tepsiye doldurmanız yeterli. Her aile üyesinin gözleri sırasıyla kapatılır ve bu eşyalara dokunarak tahminlerde bulunması istenir. “Dokun Bil” oyunu okul öncesindeki çocukların hafızalarını ve duyularını geliştirmek için tercih edilebilir.

Uzunca yıllardır oynana “Evet Hayır” oyunu ise özellikle çocukların dikkat ve hızlı düşünme becerilerini geliştirir. Bu oyunda oyunculardan beklenen, kendilerine sorulan sorulara “Evet” ya da “Hayır” kelimelerini kullanmadan cevap vermeleridir. Bu iki yasaklı kelimeden herhangi birini kullanan oyuncu yanar.

Benzer İçerikler