Espor Nedir? Nasıl Esporcu Olunur?

Espor Nedir? Nasıl Esporcu Olunur?

  • 19.07.2024

Elektronik sporun kısaltması olan espor, oyun sektörünün büyümesiyle birlikte bilinirliğini artırmaya devam ediyor. Son yıllarda oldukça popülerleşen espor aslında 40 yıldan uzun bir süredir spor dalları arasında yer alıyor. Zamanla birçok oyun şirketinin dahil olduğu espor turnuvalarında popüler oyunlar da bulunuyor. Hem oyuncu hem de izleyiciler açısından geniş kitlelere hitap eden espor turnuvalarına sponsorlar ve spor kulüpleri de büyük yatırımlar yapıyor.

Ülkemizde de oldukça gelişmiş bir spor dalı olan espor alanında oyuncu olmak için belli şartları sağlamak gerekiyor. Espor başvurusu için lisans alma, sağlık beyanı, 18 yaşından küçükler için veli izni gibi birçok detay yer alıyor. Esporla ilgili merak edilen birçok sorunun cevabını ve Türkiye’deki espor takımlarını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. 

Espor Nedir?

Espor Nedir?

Uluslararası e-Spor Federasyonu esporu tanımlarken “Espor, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanıldığı, bilgisayar, ekran ve bağlantılarla yapılan rekabetçi bir spordur” ifadesini kullanıyor (1). Hem seyirciler açısından hem de oyuncular açısından çok büyük kitlelere hitap eden espor turnuvaları, profesyonel anlamdaki oyunculara büyük gelirler kazandırıyor. Sponsorluklar, ligler ve çeşitli yarışmalarla oyuncular kendilerini geliştirip kazanç elde edebiliyor.

Hem maddi kazanç sağlamasıyla hem de büyük kitlelere hitap etmesiyle espor, artık dünya çapında popüler olan spor dalları arasında yer alıyor. Bir yandan esporun gerçek bir spor dalı olup olmadığı tartışılırken öte yandan sporcular esporla kendilerini geliştirip maddi kazanç sağlıyor. Elbette işin bu aşamalara gelmesi için çok büyük çaba göstermek de gerekebiliyor.

Esporcu Ne Demek?

Esporcu, adından anlaşılabileceği gibi espor oyuncularına verilen addır. Özellikle gençler arasında yaygınlaşan espor oyunculuğu, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından “Gelişmekte Olan Sporlar” kategorisine dahil edildi. Bu gelişmekte olan spor türüne katılabilmek için mutlaka lisans almak gerekiyor. Lisans alabilmek için ise pek çok şart bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra son zamanlarda esporcuların gerçekten sporcu olup olmadığı, esporunda spor dalı sayılıp sayılamayacağı konuşuluyor. Spor dallarında büyük çabalar gösteren ve spor için fiziksel güçlerini kullanan sporcular, espor oyuncularının gerçek sporcular olmadığını öne sürebiliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığının “Gelişmekte Olan Sporlar” kategorisine esporu dahil etmesi ise tartışmaların yönünü belirliyor. İlerleyen süreçlerde esporun gerçek bir spor dalı sayılacağı daha ağır basan düşüncelerden.

Esporcu Nasıl Olunur?

Esporcu Nasıl Olunur?

Esporcu olmak için gerekenler gerçek bir spor dalındakiler kadar profesyonel işliyor. Esporcu olmak isteyenlerin öncelikle lisans süreçlerini tamamlamaları gerekiyor. Lisans sürecinde ise T.C. kimlik numarası, vesikalık fotoğraf, sağlık raporu ve tescil fişi gibi belgelere ihtiyaç duyuluyor. Tüm gerekenleri tamamlandığında ise belgelerin ilçe müdürlüğünde onaylanıp sicil lisans servisi işlemlerinin yapılması gerekiyor. Bu işlemleri tamamladığında espor oyuncusu lisansıyla turnuvalara katılmak mümkün oluyor. 

Türkiye’de Kurulan Espor Takımları

Papara SuperMassive

2015 yılında kurulan Başakşehir SuperMassive, kurulduktan sadece bir yıl sonra, katıldığı ilk turnuva olan League of Legends'ta Kış Mevsimi Şampiyonluğu elde etti. Bununla da kalmayan takım daha sonra Meksika'daki 2016 IWCI turnuvasında da şampiyonluğun sahibi oldu. İsmi daha sonra Papara SuperMassive olarak değişen bu takım, halen varlığını sürdürerek katıldığı turnuvalarda başarılı sonuçlar elde ediyor.

HWA Gaming

HWA Gaming için ilklerin takımı desek yanlış olmaz. Çünkü hem 2006 yılında kurularak Türkiye'nin ilk espor takımı olma özelliğine sahip oldu hem de Türkiye League of Legends liginin ilk şampiyon takımı ünvanını kazandı. Bu takım da isim değişikliğine giderek, 2019 yılından bu yana İstanbul Wildcats adıyla anılıyor.

Space Soldiers

Yurt dışındaki turnuvalarda Türkiye'yi başarıyla temsil eden Space Soldiers, en önemli turnuvalardan biri olan Eleague Major turnuvasına katılarak başarılı bir performans sergilemişti. Ancak bu başarısına rağmen bu takım, 2018 yılında espor alanındaki varlığını sona erdirme kararı aldı.

Beşiktaş ESpor

“Üç Büyükler” de birer birer espor takımları arasındaki yerlerini aldılar. Onlar arasından dijital ortama ilk geçen ise, Beşiktaş oldu. Aces High takımı ile yaptığı anlaşma sonucunda elektronik spor takımını kuran Beşiktaş, inişli çıkışlı bir performans sergilese de bu alandaki en önemli takımlardan biri olmaya devam ediyor.

1907 Fenerbahçe ESpor

“Üç Büyükler”den kendine esporda da yer bulan bir başka takım olan Fenerbahçe, 80 kişiye ulaşan espor ekibiyle bu alandaki en kalabalık takımlardan biri olarak biliniyor. 2017 Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi Şampiyonluğu kazanan takım, aynı sene Moskova'da düzenlenen Rift Rivals'ta namağlup birincilik elde ederek uluslararası kupa kazanmanın da keyfine varmıştı. 2019 yılından bu yana yeni kadrosuyla yoluna devam eden takım, performansında bir düşüş sergilese de halen en büyük takımlar arasındaki yerini koruyor.

Galatasaray Espor

2017 yılında kurulan Galatasaray Espor, Şampiyonlar Ligi'ne katıldığı ilk sezonda küme düşse de yılmayıp 2019 yılında şansını yeniden denedi ve Kış Mevsimi'ni 5., Yaz Mevsimi'ni ise 3. sırada tamamladı. O günden bu yana inişli çıkışlı bir seyir izlese de Şampiyonlar Ligi'ndeki varlığını sürdürüyor.

Dark Passage

2003 yılında kurulan Dark Passage, ilk kez espor alanında yabancı oyuncu transfer eden takım olmasıyla bir dönem adından sıkça söz ettirmişti. Espor tarihi şampiyonluklarla dolu olan Dark Passage, 2013 ile 2016 yılları arasında dört kez üst üste şampiyonluk kazanmasıyla da tarihe geçti.

Diğer espor takımlarından bazıları ise şöyle:

  • Bursaspor Espor
  • Doğuş Üniversitesi Aurora
  • Galakticos
  • Royal Youth
  • Gamers of Future
  • Futbolist

Siz de espora ilgi duyuyorsanız bu takımların maçlarını izleyebilir, yeni turnuvaları takip edebilirsiniz.

Benzer İçerikler