Espor Nedir? Nasıl Esporcu Olunur?

Espor Nedir? Nasıl Esporcu Olunur?

  • 22.09.2023

Elektronik sporun kısaltması olan espor, oyun sektörünün büyümesiyle ortaya çıkan bir dal. Son yıllarda oldukça popülerleşen espor aslında 40 yıldan uzun bir süredir spor dalları arasında yer alıyor. Zamanla birçok oyun şirketinin dahil olduğu espor turnuvalarında popüler oyunlar da bulunuyor. Hem oyuncu hem de izleyiciler açısından geniş kitlelere hitap eden espor turnuvalarına sponsorlar ve spor kulüpleri de büyük yatırımlar yapıyor.

Espor, Türkiye’de de oldukça gelişmiş bir spor dalı. Hatta Türk espor oyuncuları yurt dışı takımlarında da yer alıyor. Espor oyuncusu olmak için ise belli şartlar bulunuyor. Lisans alma, sağlık beyanı, 18 yaşından küçükler için veli izni gibi başvuru süreci için birçok detay yer alıyor. Espor nedir ve nasıl esporcu olunur merak ediyorsan, detayları birlikte inceleyelim.

Espor Nedir?

Espor Nedir?

Uluslararası e-Spor Federasyonu esporu tanımlarken “Espor, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanıldığı, bilgisayar, ekran ve bağlantılarla yapılan rekabetçi bir spordur” ifadesini kullanıyor (1). Hem seyirciler açısından hem de oyuncular açısından çok büyük kitlelere hitap eden espor turnuvaları, profesyonel anlamdaki oyunculara büyük gelirler kazandırıyor. Sponsorluklar, ligler ve çeşitli yarışmalarla oyuncular kendilerini geliştirip kazanç elde edebiliyor.

Hem maddi kazanç sağlamasıyla hem de büyük kitlelere hitap etmesiyle espor, artık dünya çapında popüler olan spor dalları arasında yer alıyor. Bir yandan esporun gerçek bir spor dalı olup olmadığı tartışılırken öte yandan sporcular esporla kendilerini geliştirip maddi kazanç sağlıyor. Elbette işin bu aşamalara gelmesi için çok büyük çaba göstermek de gerekebiliyor.

Esporcu Ne Demek?

Esporcu, adından anlaşılabileceği gibi espor oyuncularına verilen addır. Özellikle gençler arasında yaygınlaşan espor oyunculuğu, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından “Gelişmekte Olan Sporlar” kategorisine dahil edildi. Bu gelişmekte olan spor türüne katılabilmek için mutlaka lisans almak gerekiyor. Lisans alabilmek için ise pek çok şart bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra son zamanlarda esporcuların gerçekten sporcu olup olmadığı, esporunda spor dalı sayılıp sayılamayacağı konuşuluyor. Spor dallarında büyük çabalar gösteren ve spor için fiziksel güçlerini kullanan sporcular, espor oyuncularının gerçek sporcular olmadığını öne sürebiliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığının “Gelişmekte Olan Sporlar” kategorisine esporu dahil etmesi ise tartışmaların yönünü belirliyor. İlerleyen süreçlerde esporun gerçek bir spor dalı sayılacağı daha ağır basan düşüncelerden.

Esporcu Nasıl Olunur?

Esporcu Nasıl Olunur?

Esporcu olmak için gerekenler gerçek bir spor dalındakiler kadar profesyonel işliyor. Esporcu olmak isteyenlerin öncelikle lisans süreçlerini tamamlamaları gerekiyor. Lisans sürecinde ise T.C. kimlik numarası, vesikalık fotoğraf, sağlık raporu ve tescil fişi gibi belgelere ihtiyaç duyuluyor. Tüm gerekenleri tamamladığında ise belgeleri ilçe müdürlüğüne onaylanıp sicil lisans servisi işlemlerini yaptırman gerekiyor.

Bu işlemleri tamamladığında espor oyuncusu lisansınla turnuvalara katılabilirsin. Belgeleri tamamladığın zaman tüm işlemleri senin adına menajerin veya velin de gerçekleştirebilir. Aynı zamanda lisansını yalnızca ikamet ettiğin şehirde değil tüm şehirlerde çıkarabilirsin.

Kaynak:

https://www.researchgate.net  

Benzer İçerikler