Ergenlerde Bilgisayar Ve Telefon Bağımlılığı

  • 17.08.2022

Teknoloji, çağımızın kaçınılmaz gelişmeleri arasında yer alıyor. Gözünü teknoloji çağında açan çocukları ve ergenleri ise büyük bir tehlike bekliyor: bilgisayar ve telefon bağımlılığı! Ergenlerde bilgisayar bağımlılığı, pek çok ailenin sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri olarak öne çıkıyor.

Özellikle iletişim, sosyal medya, oyun ve içerik izleme platformları, ergenlerin dijital ekranlara çok fazla bağlanmasına yol açabiliyor. Teknoloji, şüphesiz herkes için son derece yararlı. Ancak gençlerin bilgisayar ve telefon kullanımının bağımlılık seviyesine ulaşması ise çeşitli riskleri beraberinde getiriyor. İnternet ve teknoloji bağımlılığı nedir? Ergenlerin telefon ve bilgisayardan kopamaması, teknolojik cihazlar sebebiyle gerçek yaşamdan uzaklaşması ve sosyal sorunlarla karşılaşması gibi durumlara teknoloji bağımlılığı ismi veriliyor. Peki siz bu sorunla mücadele etmek için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bu konudaki tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Ergenlerde Bilgisayar Bağımlılığı Nasıl Çözülür?

Ergenlerde Bilgisayar Bağımlılığı Nasıl Çözülür?

Günlük hayatın vazgeçilmezi olan bilgisayarlar, ergenlik çağındaki çocuklara da istedikleri pek çok işlem için sınırsız bir özgürlük sunuyor. Ergenlik döneminde kişiliğini arayan, farklı ilgi alanları geliştiren ve bazı durumlarda da ailesiyle arasına mesafe koyan ergenler, aradıkları alternatif dünyayı çoğunlukla bilgisayar ve internet ortamında buluyor.

Ergenlikte yaşanan bilgisayar bağımlılığını çözmek için, ailelerin dikkatli adımlar atması gerekiyor. Bu sorunu çözüme kavuşturmak için ilk olarak çocuğunuzla olan ilişkilerinizi geliştirmeye, ortak noktalar bulmaya ve birlikte daha çok kaliteli vakit geçirmeye odaklanabilirsiniz.*** Çocuğunuzu bilgisayarın olumsuz etkilerinden korumak için spor etkinliklerine yönlendirebilirsiniz. Ailece tatiller, doğa gezileri ve keşif turları yaparak çocuğunuzun dış dünyayla daha fazla iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuza hiçbir şekilde ulaşamıyorsanız ve bu durum sizi kaygılandırıyorsa, ergenlik üzerine uzmanlaşan bir psikologdan görüş alabilirsiniz.

Ergenlerde Telefon Bağımlılığı Nasıl Çözülür?

Ergenlerde Telefon Bağımlılığı Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlar, her geçen gün daha fazla özellik kazanıyor ve bu durum da telefonlarla insanlar arasındaki ilişkinin giderek daha da yakın olmasına yol açıyor. Finans işlemleri, haberleşme, eğlence, sosyalleşme gibi pek çok işlem, akıllı telefonlar üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor. Bu imkânlar ise yaşadıkları alandan sıkılan ve yeni deneyimler arayan ergenlerin akıllı telefonlara yoğun ilgi göstermesine yol açıyor.*

Ergen yaştaki çocuklarda görülen telefon bağımlılığının bir diğer önemli sebebi, akran rekabeti. Ergenler, kendi aralarında büyüme konusunda adeta bir yarış veriyor ve bu sebeple de pek çok alanda gizli ya da açık bir şekilde rekabete tutuşabiliyor. Ergenlerin oyunlarda, sosyal iletişimde ve aileden bağımsız olma konusunda birbirleriyle rekabet etmesi ise bu yaş grubundaki bireylerin telefonlarına daha da bağlanmasına sebep oluyor.

Eğer çocuğunuzda telefon bağımlılığı problemi olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuzun öz güvenini geliştirecek etkinliklere ağırlık verebilirsiniz. Bu sayede ergen rekabetinin oluşturabileceği zararları önleyebilir ve çocuğunuzun öz güven kazanmak için zararlı alışkanlıklara yönelmesinin önüne geçebilirsiniz.

Ergenlik çağındaki çocuğunuza kendi doğrularınızı sözlü olarak ifade etmeniz, çözüm açısından yararlı olmayabilir. Özellikle sert ve tehditkar bir tavır takınmanız, problemlerin daha da derinleşmesine yol açabilir.** Bunun yerine çocuğunuza anlayışlı, uzlaşmalı ve saygılı bir şekilde yaklaşabilir ve alternatif eğlence yöntemleri sunabilirsiniz. Çocuğunuzun mahremiyetine saygı duyduğunuzu göstermeniz de çok önemlidir. Bu sayede, çocuğunuza sizden uzaklaşmasına gerek olmadığı mesajını verebilir ve telefona olan ihtiyacını azaltabilirsiniz.

Kaynaklar:

* https://dergipark.org.tr/en  

** https://dergipark.org.tr/en  

*** https://www.cocukpsikiyatrisi.com  

Benzer İçerikler