En İyi Fantastik Çocuk Kitapları

En İyi Fantastik Çocuk Kitapları

  • 25.07.2024

Gerçeğe dayalı olmayan anlatım biçimi olarak tanımlanabilecek fantastik türdeki kitapların çoğunda gerçek hayatta karşımıza çıkamayacak düş ürünü olaylar, canlılar ve durumlarla karşılaşabilirsin. Büyü yapan çocuklar, konuşan tavşanlar, bir deliğe girip boyut değiştirerek kendini fantastik bir dünyada bulan karakterler, uzaylılar ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan pek çok fantastik öge bu kitapları oldukça ilgi çekici hale getirir.

Fantastik edebiyatı seviyorsan ya da fantastik çocuk kitaplarıyla henüz tanışmadıysan geçmişten günümüze en sevilen fantastik çocuk kitaplarını senin için derledik. Hazırladığımız derlemeyi inceleyip kendine güzel bir okuma listesi oluşturabilirsin.

Dünyanın En Ünlü Fantastik Çocuk Kitapları

Dünyanın En Ünlü Fantastik Çocuk Kitapları

Fantastik edebiyatın geçmişi, 18. yüzyıla kadar uzanır. Bu türün ilk örnekleri Fransa’da ortaya çıkmıştır (1).  Tüm dünyada fantastik çocuk kitabı denilince akıllara gelen ilk kitaplardan biri hiç kuşkusuz Alice Harikalar Diyarında’dır. Lewis Carroll’ın bu ünlü eserinde; nehrin kıyısında boş boş oturmaktan sıkılan Alice, pembe gözlü beyaz bir tavşanın peşine takılır ve bir tavşan deliğinden bambaşka büyülü bir dünyaya geçer. Müthiş bir hayal gücünün ürünü olan Alice Harikalar Diyarında, eğlenceli ve merak uyandırıcı kurgusuyla hiç sıkılmadan okuyabileceğin fantastik bir roman.

Bir diğer dünyaca ünlü fantastik çocuk kitabı ise Antoine de Saint Exupery’nin Küçük Prens adlı kitabı. Küçük Prens’te uçağı bozulup bir çöle zorunlu iniş yapan pilot ile başka bir gezegenden dünyaya gelmiş Küçük Prens’in ilginç karşılaşması anlatılır.  

Dünya çocuk edebiyatına damgasını vurmuş ve fantastik kategorisine girebilecek bir başka çocuk kitabı ise Dünyanın Merkezine Yolculuk adını taşıyan Jules Verne eseridir. Bilimkurgu olarak da değerlendirilebilecek bu kitap, jeolog amcasıyla birlikte, bir yanardağdan dünyanın merkezine seyahat eden Axell’in merak uyandırıcı macerasını konu alır.

Harry Potter Serisi ise bir büyücülük okuluna giden Harry ve bu okuldaki arkadaşlarının maceralarını konu alır. Büyüler, asalar, süpürge üstünde uçmalar, kısacası fantastik olan ne varsa ünlü  yazar J.K. Rowling’in yedi kitaplık serisinde bulabilirsin.  

Ülkemizden Fantastik Çocuk Kitabı Önerileri

Ülkemizden Fantastik Çocuk Kitabı Önerileri

Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi fantastik türde pek çok çocuk kitabı vardır. Bilgin Adalı, Türk çocuk edebiyatında fantastik türünde eserleri ile tanınmaktadır. Çocukların hayal gücünü destekleyen fantastik kurgu ve karakterlerin yaratıcısı Bilgin Adalı’nın kitaplarını, bu türle yeni tanışıyorsan, okumanı tavsiye ederiz. Yazarın Zaman Bisikleti adlı kitabında, iki kardeş bir zaman bisikleti icat eder. Bu bisiklet ile zamanda yolculuk yapılabilmektedir. Bu ilginç serüveni çok seveceğine eminiz.

Türk çocuk edebiyatının değerli yazarlarından Gülten Dayıoğlu’nun fantastik türdeki eseri Mo’nun Gizemi ise genetik ve gen bilimi üzerine son derece ufuk açıcı ve merak uyandırıcı bir kitap. Mo’nun Gizemi’nin devam kitapları da var. İlk kitabı okuyarak sen de bu heyecan verici serüvene tanıklık edebilirsin.

Nazlı Eray Türk edebiyatının en farklı yazarlarından biri. Onun kitaplarında her an her şey olabilir. Öyle şeyler anlatır ki, gerçek hayatta olsa asla inanmazsın ama Nazlı Eray’ın kitaplarında en olmadık şeyler bile gayet olağandır. Belki ne demek istediğimizi anlamadın. O halde seni Nazlı Eray’ın fantastik dünyası ile tanışmaya davet ediyoruz. Yazarın çocuklar için yazdığı ilginç bir serüven olan İki Kafalı Topaç Villy adlı kitabı çok seveceksin.

Ülkemizin fantastik çocuk edebiyatı eserlerinden bahsedip Göktuğ Canbaba’nın Arayış Ormanı’nı anmasak olmaz. Bu kitapta, fantastik bir dünya vardır ve bu dünyaya saklı bir kapıdan geçiş yapılır. Son derece heyecanlı ve merak uyandırıcı bir kurguya sahip olan kitap, fantastik türüyle tanışmak isteyenlere ya da zaten hep fantastik türde kitaplar okumayı sevenlere hitap eder.

Sen de hayal gücünün derinliklerini keşfetmek ve büyüleyici bir kurgunun içinde kaybolmak istiyorsan, fantastik türdeki çocuk kitaplarını okuyabilirsin.

Kaynak:

https://dergipark.org.tr  

Benzer İçerikler