En İyi Aamir Khan Filmleri

En İyi Aamir Khan Filmleri

 • 15.04.2024

Hindistan sineması deyince, tüm dünyada akla ilk gelen isimlerden biri, hatta belki de ilki Aamir Khan’dır. Hint sinemasında adını hem oyuncu hem yönetmen hem de senarist olarak gördüğümüz Aamir Khan, bu filmlerle sadece kendi ülkesinde değil, dünyada da pek çok ödülün sahibi oldu. Peki, Aamir Khan’ın filmlerini bu başarıya götüren sırrı nedir? Detaylara gel birlikte bakalım.

Aamir Khan Filmlerinin Başarısının Sırrı

Genel olarak Hint filmlerinin süresi biraz uzundur. Üç saati geçen filmlere sıklıkla rastlayabilirsin. Aamir Khan da Hint sineması içinde büyümüş bir isim olarak, uzun süren filmler yapmıştır.

Elbette izleyiciyi uzun saatler boyunca ekranın önünde tutabilmek kolay değildir. Ancak Khan’ın bu konuda bir sırrı olduğunu söyleyebiliriz. Filmlerinde toplumsal konuları ele almaktan geri durmayan sanatçı, bu özelliğiyle filmlerine duyulan ilgiyi artırmaktadır. Onun filmlerinde kahkahalar atarak güldükten sadece birkaç dakika sonra hüzünlenebilir, sonra yeniden kendini bir anda gülümserken bulabilirsin. Sağladığı bu duygu geçişleri, uzun bir süre boyunca izleyicinin filme olan ilgisini korunmasında önemli bir etken olmuştur.

Güldürürken düşündüren, eğlendirirken öğreten, hüzünlendirirken kahkahalar attıran Aamir Khan filmlerinin başarısı işte bu sırda saklı olabilir.

En İyi Aamir Khan Filmleri

En iyi Aamir Khan filmleri hangileridir diye soracak olursan, hemen hemen bütün filmlerinin çok sevildiğini söyleyebiliriz. Ancak izleyip Aamir Khan'ın en güzel filmleri hangileri sorusuna kendin bir cevap vermek istersen, Aamir Khan filmografisine göz atabilirsin.

İşte izlenmesi gereken Aamir Khan filmleri:

Dangal (2016)

Dangal (2016)

Film; kendisi Hindistan’da şampiyon olmuş eski bir güreşçinin, tüm tepkilere rağmen kızını da kendisi gibi bir güreşçi yapmak konusundaki mücadelesini konu alır. Konu, Hindistan’daki iki güreşçi Phogat ve Kumari’nin gerçek hikayelerinden esinlenerek hazırlanmıştır.

PK (2014)

PK (2014)

Uzaydan gelen bir yabancının, dünyada başından geçen maceraları anlatan bu film, zemininde felsefi sorulara da cevap niteliğindedir. Pek çok sinema eleştirmeninden olumlu yorumlar alan bu film de Khan’ın önemli yapıtları arasında yer alır.

3 Idiots - Üç Aptal (2009)

3 Idiots - Üç Aptal (2009)

Ülkesinin en iyi mühendislik okulunda eğitim almaya başlayan üç yakın arkadaşın, yaşadıkları komik maceraları anlatan film, inceden inceye eğitim sisteminin de eleştirisini yapar.

Taare Zameen Par - Yerdeki Yıldızlar / Her Çocuk Özeldir (2007)

Taare Zameen Par - Yerdeki Yıldızlar / Her Çocuk Özeldir (2007)

Bu filmde, sayıları ve harfleri algılamakta güçlük çektiği için çevresi tarafından aptal muamelesi gören bir çocuğun, okulundaki resim öğretmeniyle kurduğu bağ anlatılır. Bir öğretmenin çocukların hayatlarını nasıl değiştirebileceğini gözler önüne seren bu film, ilham verici bir mücadeleyi de ortaya koyar.

Aamir Khan’ın diğer filmleri şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Ishq (Aşk) 1997
 • Ghulam (Köle) 1998
 • Sarfarosh (Ülkem İçin) 1999
 • Mela 2000
 • Fanaa (Kayboluş) 2006
 • Ghanjini - 2008
 • Dhobi Ghat (Mumbai Günlükleri) 2010
 • Talaash (Aranıyor) 2012
 • Dhoom 2014
 • Secret Superstar (Süperstar) 2017
 • Thugs of Hindostan (Hindistan Eşkıyaları) 2018 
 • Lal Singh Chadha 2022

 

Sen de Hint sinemasına ilgi duyuyorsan Aamir Khan’ın filmlerini mutlaka izlemelisin.

 

Benzer İçerikler