Eğitim Koçluğu Nedir? Eğitim Koçu Ne Yapar?

Eğitim Koçluğu Nedir? Eğitim Koçu Ne Yapar?

  • 19.07.2024

Birçok ebeveyn, çocuğunun daha nitelikli ve başarılı bir eğitim hayatı olması için erken yaşlarından itibaren planlı bir şekilde hareket etmeye gayret eder. Bu anlamda çocuğu için doğru bir süreç inşa etmeye çalışırken onun çalışma arzusunu, motivasyonunu ve sosyal yaşam kalitesini de göz önünde bulunduran ebeveynler, akademik ve sosyal dengenin de doğru bir şekilde kurulmasını önemserler.

Ebeveynler, çocuklarının potansiyellerini tanımlama konusunda onlara yardımcı olan ve büyüme çağlarında çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmada fayda sağlayan profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyabilirler. Son yıllarda adı sıkça duyulmaya başlayan “eğitim koçluğu” olarak tanımlanan kavram bu ihtiyacı karşılamak için ortaya çıkmıştır. Gelin eğitim koçluğu nedir ve neleri kapsar konusuna birlikte bakalım.

Eğitim Koçluğu Nedir?

Eğitim Koçluğu Nedir?

Eğitim koçluğu, öğrencilerin eğitim süreçleri boyunca doğru adımlar atması için velilere ve öğrencilere yardımcı olup mentorluk niteliği taşıyan bir metodu ifade eder. İyi bir eğitim koçu, bir çocuğun yalnızca derslerindeki başarıları değil, aynı zamanda onun sosyal yapısını ve yaşam kültürünü de olumlu anlamda geliştirme niteliğine sahiptir. Örneğin, bir öğrencinin çevresiyle ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurabilmesi ya da hobilerine zaman ayırıp kendini farklı alanlarda geliştirebilmesi de bir eğitim koçunun desteğiyle kolaylaşabilir. Aynı zamanda temel alışkanlıklar konusunda da çocuklara destek veren eğitim koçları; onlara düzenli spor, sağlıklı beslenme, uyku düzeni ve kültürel faaliyetler gibi konularda da yardımcı olur. Bunların bütünü, çocuğun öz güvenli ve mutlu bir hayat sürmesine katkı sağlayabilir.

Eğitim Koçu Ne Yapar?

Eğitim Koçu Ne Yapar?

Eğitim koçu, mentorluk yaptığı öğrencilerin eğitim hayatları boyunca sağlıklı adımlar atması konusunda belli sorumluluklar üstlenir. Bir çocuk ya da genç birey, öğrencilik yıllarında karşılaştığı olumlu ve olumsuz gelişmeleri doğru bir şekilde değerlendirerek hareket etmelidir. Bunun için de mental olarak güçlü bir yapıya ihtiyacı olan öğrenciler ve velileri, eğitim koçlarının desteği sayesinde süreçleri doğru bir şekilde yönetebilirler. Eğitim koçlarının ön plana çıkan sorumlulukları:

• Öğrencinin meslek seçimini belirmesine destek olabilmek için onun yeteneklerini ve isteklerini öğrenmek.

• Söz konusu öğrenciyi en iyi şekilde tanımaya çalışarak onun karakterine ve düşünce yapısına göre doğru süreçleri uygulamak.

• Öğrencinin ruh halini, odağını ve motivasyonunu dikkatli bir şekilde takip ederek, gerektiğinde olumlu anlamda müdahale etmek.

• Öğrencinin içinde bulunduğu süreci anlamlandırması ve geleceğini daha iyi şekillendirebilmesi için ona ufuk açıcı sorular sormak.

• Öğrenciye okul, aile ve sosyal yaşamdaki sorumluluklarını aşılamak.

• Belirlenen hedefler ve oluşturulan programlar konusunda doğru stratejileri belirleyip öğrenciyi yönlendirmek.

• Genel kültürünü ve sosyal alışkanlıklarını geliştirmek için onu faydalı ve eğlenceli etkinliklere ya da kültür-sanat faaliyetlerine yönlendirmek.

Bütün bunları göz önünde bulundurduğunuzda, çocuğunuzun daha verimli bir eğitim hayatına sahip olabilmesi için eğitim koçu desteği almayı tercih edebilirsiniz. Bu noktada önemli olan, çocuk gelişimi konusunda eğitimli ve tecrübeli bir eğitim koçuyla çalışmaktır.

Benzer İçerikler