Düzenli Ders Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

 • 18.08.2022

Uzun ve kimi zaman stresli bir süreç olan sınava hazırlık dönemlerinde bir plan yapmak ve onu takip etmek oldukça önemlidir. Böyle zamanlarda sosyal hayat ve çalışma programı arasında denge kurabilmek için bir rehbere ihtiyaç duymak doğaldır. Düzenli bir çalışma planı bu yolculukta öğrenciler için iyi bir rehber olacaktır.

Planlı çalışma nedir ve düzenli ders çalışma faydaları nelerdir? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını senin için irdeledik.

Planlı Ders Çalışmanın Önemi

Planlı Ders Çalışmanın Önemi

Planlı çalışmak, ileriye doğru attığın büyük taşa ulaşmak için hemen önüne küçük taşlar atıp toplamaya benzer. Sonuçta büyük taşa ulaşırsın, ancak bunu göz kararıyla değil küçük adımlarla başarırsın. İşte planlı çalışmak da bunun gibidir: Ana hedefe ulaşmak için belirlediğin küçük hedefleri aşarsın. Planlı ders çalışırken elde edeceğin kazançların bazıları şöyledir:

 • Plan yaparak o ders için harcayacağın toplam zamanı önceden görebilirsin.
 • Planladığın zamanla çalışma sürenin uyumunu kontrol ederek, kendi odaklanmanı da ölçebilirsin. 
 • Zaman ve çalışma planlamasıyla dersi daha küçük parçalara bölebilirsin. Böylelikle aslında hangi konuda ne kadar eksiğin olduğunu çok daha rahat fark edebilirsin.
 • Küçük adımlarla başarılar kazandıkça kendine güvenin ve motivasyonun da artar.
 • Çalışmak için fazla zamana ihtiyacın olmaz, çalışma zamanlarında daha odaklı ve etkin olmanın yolunu bulursun.
 • Sınav zamanı yaklaştıkça oluşabilecek paniği önlersin.
 • Sosyal hayatına ve dinlenmeye de vakit ayırabilirsin.
 • Planlı çalışmayı alışkanlık haline getirdiğinde sonraki senelerde işlerin çok daha kolaylaşır ve ders çalışmak keyifli bir hale dönüşür.

Plan Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Plan Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkesin sistemi ve yöntemi birbirinden farklı olsa da çalışmak başlı başına disiplin gerektiren eylemdir ve herkesin bazı ortak noktaları bulunur. Plan yaparken, genel kriterler doğrultusunda bir strateji belirleyerek başarıya kolay yoldan ulaşabilirsin. Bu kriterler şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 • Çalışma saatlerini belirlerken, ilgili dersin saat ve gününe yakın olmasına dikkat etmen önemlidir. Böylelikle öğrendiklerini ve çalıştıklarını unutma riskin ortadan kalkar.
 • Günlük ve haftalık planlar yapmak için gün içinde genellikle yaptığın işlerin saatlerini yazarak başlayabilirsin. Verimli ders çalışma zamanı, dersi engelleyecek etkenlerin en az olduğu zamanlardır. Bu arada, günlük yaptığın işler için bir “öncelik sıralaması” belirlemen de gerekir. 
 • Kişisel çalışma planını yaparken zamanını verimli kullanman açısından eksiklerini bilmen ve bu eksikleri tamamlamaya yönelik çalışman da çok önemlidir. Peki eksiklerini en kolay nasıl belirleyebilirsin? LGS'ye hazırlanıyorsan Vitamin LGS, üniversite sınavı için çalışıyorsan da Raunt eksiklerini hızla belirleyip sana özel çalışma planının oluşturulmasında en büyük yardımcıların olacaktır. 
 • En zor dersleri en verimli olduğun saatlere koyarak çalışmanı ayarlayabilirsin. Özellikle yemek yedikten sonra yarım saat dinlenmen ve ders çalışmaya hemen başlamaman gerekir. Böylelikle enerjini biriktirebilirsin.
 • Çalışma saatlerinde odanda masanın başında olman, psikolojik hazırlık açısından önem taşır. Çalışmak isteğin yoksa bile masadan kalkmaman, başka bir şeyle ilgilenmemen bir süre sonra çalışmaya odaklanmanı kolaylaştırabilir. 
 • Çalışma planı yaparken sürekli ders zamanları yaratmak yerine çalışıp kendini ödüllendireceğin çeşitli etkinliklerle programını süsleyebilirsin. 
 • Plana uymaya başladığın zamandan itibaren, sınav sonuçlarını kontrol ederek başarı durumunu önceki zamanla kıyaslayabilirsin. Böylelikle planın verimli olup olmadığını ölçebilir, gereken durumlarda çeşitli değişiklikler yapabilirsin.

 

Sen de düzenli bir çalışma planı için rehberlik öğretmeninden destek alabilir ya da kendi çalışma alışkanlığında değiştirmek istediğin noktaları göz önünde bulundurarak programını belirleyebilirsin.

Benzer İçerikler