Duygusal Zeka Nedir? Nasıl Geliştirilir?

  • 19.08.2022

Hepimizin bildiği gibi insan zekasının ölçütü IQ’dur. Ancak hayat başarısı konusunda belirleyici olduğu düşünülen bir diğer zeka türü “Emotional Quotient”, yani kısaca EQ denilen duygusal zekadır. Peki, başarı konusunda bu kadar önemli bir yere sahip olan duygusal zekâ nedir, nasıl geliştirilir? İşte bu sorunun cevabını senin için araştırdık.

Duygusal zeka kendini harekete geçirebilmek, aksiliklere rağmen yoluna devam edebilmek, dürtüleri kontrol ederek tatmini erteleyebilmek demektir. İş yaşamında ve insanlar arasındaki iletişimde başarının belirleyicisidir. IQ’nun yüksek olması yani üstün zekalı olmak başarı için tek başına yeterli değildir. Çünkü bu doğuştan gelen genetik avantajı faydaya çevirebilmek duygusal zeka sayesinde mümkün olur. Yapılan araştırmalar kişilerin başarısında IQ’nun sadece yüzde 20 oranında rol oynadığını gösteriyor. Bu noktadan hareketle uzmanlar, kişilerin duygusal özelliklerinin ya da karakterlerinin gelecekteki başarılarının tahmin edilmesinde daha belirleyici olacağını düşünüyor.

Negatif Duyguların Farkında Olun

Negatif Duyguların Farkında Olun

Olumsuz duygularla başa çıkabilmek duygusal olgunluk açısından önem arz eden ve duygusal zekanın geliştirilmesinde kritik rol üstlenen kavramlardan bir diğeridir. Mesela; birine öfke duyabiliriz. Öfke normal bir duygudur ancak kendini yönetmeyi bilen insan öfkesini ifade ederken doğru kişiye yöneltir, öfkesinin derecesini doğru ayarlar, doğru zamanda ve doğru yolla ifade eder. İşte, duygusal zeka dediğimiz kavram da tam bu noktada devreye girer.

Pozitif Düşünmenin Gücüne İnanın

Duygusal olgunluk için gerekli bir diğer şey iyimser bir bakış açısına sahip olmaktır. Bu tarz kişiler iş yaşamında ve sosyal hayatta daha başarılı olurlar. Başarısızlığa uğradıklarında okları kendilerine yöneltmek yerine, bunu kendi zayıflıkları olarak görmek yerine değiştirilebilecek özelliklere ya da çevresel faktörlere bağlarlar.

Beden Dili Kullanmayı Öğrenin

Beden Dili Kullanmayı Öğrenin

Duygusal iletişiminin yüzde 90’ında beden dili etkin olduğu için, insanların beden dilinin altında yatan gerçek duyguları yorumlayabiliyor olmaları, onlara hem sosyal ilişkilerinde hem de iş hayatında diğerlerine göre daha başarılı olma imkanı sunacaktır. Şunu unutmamalıyız; duygularımızı ifade eden asıl dil beden dilidir. Nasıl ki düşüncelerin dili sözcüklerse, duygularımızın dili de bedenimizdir. Duygusal zekanın geliştirilebilmesi için bu alanda da kendini geliştirmen gerekir.

Empati Kurmaya Çalışın

Duygusal zeka için empati duygusunun geliştirilmesi de diğer bu tüm saydığımız yetenekler kadar önem arz ediyor. Empati karşındaki insanı anlamaktır. Bunu yaparken de önemli olan yargılayıcı olmamak ve savunmaya geçmemektir.

Artık iş hayatında en iyi performans gösterenler listesinin üst sıralarında sadece IQ’su yüksek olanlar ya da teknik bilgi açısından başarılı olanlar yer almıyor. Çalışma arkadaşlarıyla sağlıklı iletişim kurabilen, duygusal zeka düzeyi yüksek kişiler de hem iş hem de sosyal hayatlarında başarıyı yakalayabiliyor. Hatta; artık bir kurumun başarısının tek tek çalışanlarının değil aynı zamanda kurumun duygusal zekasına bağlı olacağı düşünülüyor. Sistem; duygusal zekası yüksek liderler,  çalışanlar ve şirketlerin başarılı olacağı bir dünyaya doğru evriliyor. Sen de bu dünyanın içinde yer almak istiyorsan duygusal zeka kuramlarını derinlemesine inceleyebilir ve kendini bu yönde geliştirebilirsin.

Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Duygusal zeka geliştirilebilir bir kavramdır.  Bunun için de öncelikle bireylerin sahip olması gereken şey kişisel farkındalıktır. Duygusal zekanın geliştirilebilmesi için yola önce kendini tanıyarak ve kendi duygularının farkında olarak çıkabilirsin. Gücünün ve zayıflıklarının neler olduğunu bilerek ve bütün bu özelliklerle kendini kabul edip değerli olduğuna inanarak sağlam adımlarla ilerleyebilirsin. Kişinin kendinin farkında olması, içinde bulunduğu durum ne olursa olsun kendisini kontrol etmesine ve yönetmesine de olanak sağladığı için duygusal zeka açısından en önemli yetenek olarak görülebiliyor.

Benzer İçerikler