Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeleri

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeleri

 • 15.06.2024

“Dünyanın en iyi eğitim sistemi nerede?” diye merak ediyorsan doğru yerdesin. Güney Kore, Japonya, Finlandiya, İsviçre ve Kanada gibi pek çok ülkenin eğitim sistemlerini inceledik ve senin için bir araya getirdik. Eğitim sistemi en iyi olan ülkeler, bu yazımızda detaylarıyla seni bekliyor.

En İyi Eğitim Sistemi

En İyi Eğitim Sistemi

Eğitimde en iyi ülkeler listesinin ilk sıralarında her zaman olduğu gibi yine Uzak Doğu ülkeleri yer alıyor. Güney Kore, Japonya ve Singapur eğitimde en iyi ülkeler olarak biliniyor. Güney Kore'de çocuklar haftanın yedi günü okula gidiyor. Bu yüzden eğitim için ayrılan bütçe de bir hayli artıyor. Okula başlama yaşı ise 6. Bu yaş öncesindeki çocuklar için ana sınıfları, kreşler bulunuyor ve 3 yaşından itibaren çocuklar bu sınıflara gidiyor. Üniversite okuma oranları da yükselişte görünüyor. Öyle ki Güney Kore'de üniversite bitirmemiş birine rastlamak çok zor. Japonya'da ise zorunlu eğitim 9 yıl ile sınırlandırılıyor. Eğitim felsefeleri çocuklara iyi huylu ve ahlaklı olmayı öğretmek üzerine kurulurken bilgilendirmek ikinci sırada yer alıyor. Deney yapmak ise eğitim metotlarının en temel unsuru. 3 yaşına giren çocukların yüzde 80'i, ana sınıflarında eğitim hayatına başlıyor. Tüm okullarda fen laboratuvarlarının olmasına büyük önem veriliyor ve bu alanlar aktif biçimde kullanılıyor. Müfredat ise okullar özelinde değişiyor. Her okul kendi öğrencilerinin gereksinimine yönelik müfredat hazırlamakta özgür bırakılıyor. Bu da eğitimde çeşitliliğe yol açıyor.

Avrupa’da En İyi Eğitim Veren Ülkeler

Kuzey Avrupa ülkelerinden olan Finlandiya eğitim alanında attığı adımlarla bir hayli ünlü. Ülkenin en radikal kararlarından biri not sistemiyle ilgili. Okulun ilk 6 yılında çocuklara hiçbir şekilde not verilmiyor ve çalışmalar puanlandırılmıyor. Bunun yanı sıra öğrencilere ödev de verilmiyor. Eğitim sadece okul sınırları içerisinde uygulanıyor. Özel okul sistemi olmadığı için kurumlar arasında rekabet de yaşanmıyor ve tüm öğretmenler sadece öğrencilere odaklanabiliyor. Zaten öğretmenlik bu ülkede epey saygın bir meslek olarak görülüyor. Avrupa'da dünyanın en iyi eğitim veren ülkeleri arasında İngiltere de var. Okula zorunlu başlama yaşı 5. Üniversiteye kadar tüm eğitim masrafları devlet tarafından karşılanıyor. İngiltere ilkokul eğitimini iki aşamaya bölüyor. İlk aşamada çocuklara tarih, matematik, İngilizce ve müzik gibi temel dersler veriliyor. İkinci aşamada verilen bilgiler daha ileri seviyelere taşınıyor. Avrupalı ülkelerin eğitim sistemleri incelendiğinde Hollanda, Polonya ve Almanya gibi ülkeler de öne çıkıyor. Dünyadaki eğitim sistemleri her sene değiştiği ve geliştiği için ülkeler arasındaki rekabet de daima sürüyor.

En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeler

En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeler

2021 yılında, dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkeler sıralaması güncellendi. Yeni bir araştırmaya göre[1] ilk 10 sıradaki ülkeler şöyle:

 • Finlandiya
 • Güney Kore
 • Danimarka
 • Hong Kong
 • İngiltere
 • İsrail
 • İsveç
 • Amerika
 • Norveç
 • Singapur

 

  https://xscholarship.com/tr/ 

Benzer İçerikler