Dünyaca Ünlü Türk Piyano Sanatçıları

Dünyaca Ünlü Türk Piyano Sanatçıları

  • 15.06.2024

Türkiye gerçek anlamda piyano ile biraz geç tanışmış olsa da, Cumhuriyet döneminden bu yana pek çok önemli Türk piyano sanatçısı yetiştirmiştir. Üstelik bu isimler arasında dünyaca ünlü piyano sanatçıları da bulunuyor. Piyanoya ilgi duyuyorsan ve ünlü Türk piyano sanatçıları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan, işte dünyaca ünlü türk piyano sanatçılarımız:

Fazıl Say

Fazıl Say

Ünlü Türk piyano sanatçıları düşünüldüğünde akla ilk gelen isimlerden biri Fazıl Say'dır. 1970 yılında Ankara'da dünyaya gelen Say'ın yeteneği çok küçük yaşlardayken fark edilmiş, ilk bestesini henüz 8 yaşındayken yapmıştır. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında piyano ve kompozisyon eğitimi almıştır. Kariyeri boyunca New York'tan Amsterdam'a, Viyana'dan Fransa'ya kadar pek çok farklı şehirdeki önemli salonlarda konserler ve resitaller vermiştir.

İdil Biret

İdil Biret

Ünlü Türk piyanist İdil Biret, 1941 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir. Piyanoya olan yeteneği, o henüz 3 yaşındayken fark edilmesi üzerine besteci ve piyanist Mithat Fenmen'den ders almaya başlamıştır. 8 yaşındayken kendisi için özel olarak çıkarılan ‘Harika Çocuklar Yasası' ile konservatuvar eğitimi almak üzere Paris'e gitmiştir. Aynı yıl Paris radyosunda ilk konserini vermiştir. Çok sayıda önemli ödülü bulunan ve uluslararası piyano yarışmalarında jüri olarak görev yapan Biret, 1971 yılından beri Devlet Sanatçısı ünvanına sahiptir.

Güher ve Süher Pekinel

Güher ve Süher Pekinel

Pekinel Kardeşler olarak da bilinen Güher ve Süher Pekinel, dünyanın en iyi piyano ikilileri arasında gösterilmektedir. Anneleri de piyanist olan Pekinel kardeşler, 1953 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Müzik eğitimleri için devlet bursu ile 1963 yılında Fransa'ya gitmişlerdir. Klasik müzik eserlerinin yanı sıra modern müzik altyapısı ile çalınan eserleri de başarıyla sunmaktadırlar. Birbirlerini görmeden bir çalma stili geliştiren ikili, 1991 yılından bu yana Devlet Sanatçısı ünvanının sahibidir.

Tuluyhan Uğurlu

Tuluyhan Uğurlu

Yeteneği çocukken fark edilen bir başka ünlü Türk piyanist de, Tuluyhan Uğurlu'dur. Daha 7 yaşındayken kazandığı burs ile müzik eğitimi almak için yurt dışına giden Uğurlu, klasik eserlere ek olarak kendi eserlerini de seslendirmektedir. Uğurlu, klasik müziği konser salonlarının dışına taşırarak, Sirkeci Garı, Truva, Çimenlik Kalesi, Çırağan Sarayı gibi tarih mekanlarda da konser veren ilk piyanist olmuştur.

Emre Yavuz

Emre Yavuz

Ünlü Türk piyano sanatçıları arasında en genç isim, 1990 yılında İzmir'de dünyaya gelen Emre Yavuz'dur. Yavuz, 5 yaşındayken Fazıl Say ile tanışmış, 8 yaşındayken de ‘Harika Çocuklar Yasası' ile Ankara Devlet Konservatuvarında eğitim almaya başlamıştır. Daha sonra eğitimine Avusturya ve Almanya'da devam eden genç müzisyen, uluslararası alanda pek çok ödülün de sahibi olmuştur.

Sen de piyano çalmaya ilgi duyuyorsan, bu usta isimlerin izinden giderek bu alanda eğitim alabilir hem yeteneğini hem de müzik alanındaki bilgini geliştirebilirsin. Böylece sen de onlar gibi başarılı bir piyanist olabilirsin.

 

Dünyaca Ünlü Türk Piyano Sanatçıları

Benzer İçerikler