Doğum Günü Partisinde Oynanabilecek Oyunlar

Doğum Günü Partisinde Oynanabilecek Oyunlar

  • 18.05.2024

Çoğu kişi yıl boyunca doğum gününü iple çeker. Doğum günü yaklaştıkça parti planlamaları, davet edilecek kişiler gibi pek çok detay belirlenmeye çalışılır. Belirlenenlerden bir diğeri ise doğum günü partisinde oynanacak oyunlardır. Doğum günü oyunları, çocukların arkadaşlarıyla birlikte eğlenebileceği ve doğum günü partilerini monotonluktan kurtaran aktiviteler arasında yer alır. Eğlenebilmek için herkesin severek ve keyifle oynayacağı oyunları seçmek önemlidir.

Çocuğunuzun arkadaşlarıyla birlikte doğum gününde oyunlar oynaması için hazırladığımız listede yer alan doğum günü partilerinde oynanan oyunlar önerilerinden yararlanabilirsiniz.

Doğum Günü Partisinde Oynanabilecek Oyunlar

Doğum Günü Partisinde Oynanabilecek Oyunlar

Doğum günü partisinde yarışmalar ve takım oyunları gibi farklı konseptlerde oyunlara yer vererek heyecanı artırabilirsiniz. İşte doğum günü partisi organize ederken seçebileceğiniz oyun önerileri:

Körebe
Geleneksel oyunlardan biri olan Körebe, doğum günü partilerinde oynanan oyunlar arasında en eğlencelilerden biri. Birkaç kişiyle de büyük kalabalıklarla da oynanabilen Körebe oyununda yalnızca ebenin gözünü bağlamak için bir mendile ihtiyacınız var. Oyuna başlarken tekerlemeyle ebe seçilen kişinin gözleri bağlanır. Oyunda ebenin amacı diğerlerini yakalamaktır. Diğerleri de ebeden kaçmaya çalışır. Oyunlar kaçarken “Sesime gel!” diye bağırarak ebeyi yanıltmaya da çalışır. Ebe bir oyuncuyu yakaladığında yakalanan ebe olur ve bu şekilde devam edilir.

 Simit
Bu oyun için ebenin içine gireceği bir daire çizilir. Ebe dairenin içinde bekler ve diğerleri de ebeden biraz uzak bir mesafede dururlar. Ebe dairenin içinden çıktığı anda “Simit” diye bağırır. Burada önemli olan sesinin hiç kesilmemesi gerektiğidir. Bağırdığı süre boyunca diğer oyunculardan birini yakalamaya çalışır. Eğer birini yakalarsa yakalanan kişi ebe olur ve daireye geçer. Yakalayamazsa da kendisi tekrar ebe olmak durumundadır. Simit oyunu, geniş bir alanda organize edeceğiniz doğum günü partisinde herkesin keyif alacağı oyunlardan biridir.

 Ateşim
Ateşim oyunu, geleneksel çocuk oyunları arasında yer alır. Oyunda öncelikle iki takım belirlenir. Daha sonra her takım kendi kalesine geçer. Kalelerin arasının eşit mesafede olması da önemlidir. Oyun başlayınca kalelerden birer oyuncu çıkar. Oyundaki amaç karşı takımın oyuncularını esir almaktır. Kaleden birden fazla oyuncu savunma için çıkabilir fakat kale tamamen boş bırakılmamalıdır. Aksi takdirde karşı takım kaleyi bir anda ele geçirebilir. Bu şekilde tüm oyuncular esir alınana kadar oyun devam eder. Oyuncusu esir alınan takım, hem oyuncusunu kurtarmak hem de kendini korumak zorundadır. Karşı takımdaki herkesi esir alan takım oyunun galibi olur.

Vampir Köylü
Vampir Köylü, doğum günü oyun fikirleri arasında maceranın ve heyecanın en yüksek olduğu oyunlardan biri. Üstelik kişi sayısı arttıkça daha da heyecanlı bir oyun hâline dönüşüyor. Oyunun başında kaç kişinin vampir kaç kişinin köylü olacağı belirlenir. Örneğin 10 kişi oynuyorsa 2-3 vampir şeklinde ayarlanabilir. Daha sonra kura çekimi için kağıtlar hazırlanır. Köylü ve vampir sayısı kadar kağıtlar ayarlanır ve kura çekimi yapılır. Oyun için bir de hakem belirlenir. Hakem “Herkes gözlerini kapatsın,” der. Daha sonra da “Yalnızca vampirler gözlerini açsın,” komutu verir. Vampir seçilenler birbirlerini tanıdıktan sonra gözlerini kapatır. Daha sonra herkes gözünü açar ve kimin vampir olduğunu anlamaya çalışır. Vampirler de köylü gibi davranarak kendini savunur. Bir yandan da köylüleri göz kırparak oyundan çıkarmaya çalışırlar fakat bunu yaptıklarını kimseye belli etmemeleri gerekir. Vampirler tüm köylüleri saf dışı bırakırsa kazanır. Köylüler ise kimin vampir olduğunu bulabilirse oyunu kazanmış olur.

Elim Sende
Elim Sende oyununda başlangıçta tekerlemeyle ya da belirlenen başka bir yöntemle ebe seçilir. Ebe diğer oyuncuları yakalayıp onları ebe yapmaya çalışır. Oyunculardan birine dokunduğunda “Elim sende!” diye bağırır. Daha sonra yeni ebeden kaçmaya çalışılır ve oyun bu şekilde devam eder.

Bunlar gibi pek çok oyunla planlayacağınız doğum günü partisiyle çocuğunuzun eğlenceli bir doğum günü geçirmesini sağlayabilirsiniz. Partide oynatacağınız bu oyunlarla çocuğunuzun arkadaşlarıyla birlikte keyifli vakitler geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Benzer İçerikler