Ders Çalışma Masası Nasıl Olmalı?

Ders Çalışma Masası Nasıl Olmalı?

  • 15.06.2024

Başarılı olmak için sadece sınıfta derslerini dikkatlice dinlemen yeterli olmayabilir. Kalıcı öğrenme için sınıf dışında da çaba sarf etmen gerekir. Düzenli tekrar yapmak, derse hazırlıklı gitmek, ilave kaynaklardan çalışmak, anlamadığın yerleri sormak, soru çözmek ve zayıf olduğunu düşündüğün konuların üzerine düşmek öğrenmeyi destekleyen başlıca unsurlardır. Tüm bunların yanında çalışma ortamının önemi de gözden kaçmaması gereken faktörlerden biridir.

Çalışma ortamının derse odaklanmaya yardımcı olacak nitelikte olması, öğrenmeyi destekler. Çalışma ortamı denildiğinde ilk akla gelen ise çalışma masasıdır. Biz de bu yazımızda “Ders çalışma masası nasıl olmalı?” sorusunun yanıtını derledik. İşte çalışma masası ile ilgili bilmen gerekenler:

İdeal Çalışma Masası Nasıl Olmalı?

Ders Çalışmak İçin İdeal Alan: Çalışma Masası

Ders Çalışmak İçin İdeal Alan: Çalışma Masası

Çalışma masasını sadece ders çalışırken kullanman, motive olabilmen ve dikkatini toplayabilmen için faydalıdır. Çünkü üzerinde yemek yediğin ya da oyun oynadığın bir masada ders çalışmaya odaklanmak zor olabilir. Ayrıca çalışma masanı ders çalışmak dışında kullanmamak masanın düzenli olmasına da yardımcı olur. Masanın düzenli ve derli toplu olması ise ders çalışırken dikkatinin kolaylıkla dağılmaması için önemlidir. Düzenli bir çalışma masası, ders çalışırken aradığın her şeyi rahat bir şekilde bulmanı da sağlar. Eğer masayla birleşmiş bir kitaplık yoksa masanın bulunduğu duvara raflar ekleyebilir ve kitaplarını düzenli bir şekilde bu raflara yerleştirebilirsin.Tüm bunlar, ders çalışma motivasyonunu korumana destek olur.  

Çalışma Masası Yeterince Işık Almalı

“Çalışma masası nasıl olmalı?” sorusunu yanıtlamak için çalışma masasında aydınlatma konusuna da değinelim. Çalışma masanda rahatlıkla kitabını okuman, yazı yazman, soru çözmen, ödev yapman için ışığa ihtiyacın olur. Bunu da uygun bir çalışma lambası ile sağlayabilirsin. Ancak loş ortamda çalışırken ışığın doğrudan gözüne gelmemesine özen gösterebilirsin. Işığın direkt gözüne gelmesi gözlerinin yorulmasına ve rahatsız olmana neden olur. Çalışma masanı pencere kenarında konumlandırmak da uygun olmayabilir. Çünkü çalışma masanın pencere kenarında olması, dikkatini dağıtabilecek dış etkenlere maruz kalmana ve dışarıdan gelen ışığın seni rahatsız etmesine neden olabilir.

Çalışma Masası Sade Olmalı

Çalışma Masası Sade Olmalı

Çalışma masasının rengi de motivasyonu etkiler. Koyu renkler ya da çok karışık renkler hem gözlerin yorulmasına hem de dikkatinin kolay dağılmasına neden olabilir. Bu nedenle karışık, desenli ya da koyu renk bir masa yerine sade ve açık renk bir çalışma masası tercih etmelisin.  Gri, krem, bej, açık kahve tonları çalışma masan için alternatif renk seçenekleri olabilir. Cam bir çalışma masası kullanıyorsan rahat edebileceğin bir sandalye ile çalışma masanı tamamlayabilirsin.

 

Verimli bir şekilde ders çalışabilmek için çalışma ortamının bir parçası olan çalışma masası destekleyici bir unsurdur. Derli toplu, düzenli, ders çalışırken gözlerini yormayan bir ışıklandırmaya sahip sade bir çalışma masası dikkatini toplayabilmene ve derslerine odaklanabilmene yardımcı olur. Çalışmalarına kolay odaklanabilmen için doğru çalışma masası ve ışık seçimi yapabilir, çalışmalarını daha verimli hale getirebilirsin.

Benzer İçerikler