Ders Çalışırken Zihin Açıcı Yiyecekler Nelerdir?

Ders Çalışırken Zihin Açıcı Yiyecekler Nelerdir?

  • 12.06.2024

Birçok yeni bilgiyi anlamaya, aklında tutmaya çalışan bir öğrenciysen sağlığını korumak, akademik performansını artırmanın yanı sıra, eğitim hayatındaki hedeflerine ulaşmanda yardımcı bir faktördür. Sağlıklı beslenerek bedensel ve zihinsel faaliyetlerini destekleyebilir, üstlendiğin zor görevleri başarıyla tamamlamak için ihtiyaç duyduğun enerjiyi elde edebilirsin. Bununla birlikte, araştırmalar, bazı gıdaların beyin sağlığı ve zihinsel performans üzerinde doğrudan etkiye sahip olduğunu gösterir.

“Ders çalışırken ne yenir?” sorusuna verilen bilimsel cevapları inceleyip beyin faaliyetlerini destekleyen gıdaları beslenmene dahil edebilirsin. Ders çalışırken atıştırmaktan hoşlanıyorsan özellikle aşağıda listelediğimiz besin gruplarını tercih ederek zihinsel performansını artırmayı deneyebilirsin.

Ders Çalışırken Zihin Açıcı Yiyecekler

Ders Çalışırken Zihin Açıcı Yiyecekler

Sınavlara veya derslerine çalışırken tüketebileceğin zihin açıcı gıdaları şu şekilde gruplandırabiliriz:

 

  • Protein - Et, balık, yumurta, kümes hayvanları, baklagiller, fındık ve tohumlar, kuru fasulye ve mercimek, süt ve soya ürünleri, iyi protein kaynaklarıdır. Protein, beynin, vücudun geri kalanına mesaj göndermesine ve ruh haline etki eden beyin kimyasalları oluşturmasına yardımcı olur (8).
  • Antioksidanlar - Özellikle berry adı verilen orman meyveleri (1) ve nar suyu başta olmak üzere tüm meyve ve sebzeler antioksidan özellik taşır (4). Antioksidanlar, beyni yaşlanma etkilerinden korumak ve güçlü bir bellek için olumlu etkilere sahiptir (7).
  • Omega-3 - Yağlı balıklar, keten tohumu ve yağı, yumurta, tavuk ve dana eti omega-3 açısından zengindir. Omega-3 yağı, beynin yüksek performansla çalışmasına ve zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur (6).
  • Sağlıklı kolesterol - Süt ve yumurta sarısı, diyetinde bulunması gereken sağlıklı kolesterol içerir. Beyin, vücudun geri kalanına mesaj gönderen hücreleri oluştururken kolesterole güvenir.
  • Tekli doymamış yağlar - Avokado, fındık, ceviz (3), zeytinyağı, kanola ve fıstık yağı, tekil doymamış yağ asitlerinden oluşur. Tekli doymamış yağlar içeren yiyecekler belleği kuvvetlendirmenin yanı sıra, beynin daha iyi, hızlı ve güçlü çalışmasına yardımcı olur.
  • Orta miktarda kafein - Çay, kahve ve bitter çikolata (9) iyi kafein kaynaklarıdır. Küçük dozlarda kafein almak, kendini tazelenmiş ve daha odaklı hissetmene yardımcı olur. Bununla birlikte, sağlıklı ve zinde kalabilmek için günlük rutinine ihtyiacın kadar su içmeyi de eklemelisin.

 

Ders Çalışırken Yenilecek Sağlıklı Atıştırmalıklar

Ders Çalışırken Yenilecek Sağlıklı Atıştırmalıklar

Beyni beslemenin en iyi yolu, tüm besin gruplarından çeşitli yiyecekler tüketmektir. Bir yandan derslerine odaklanırken bir yandan dengeli beslenmek senin için zor bir süreç haline gelebilir. Çeşitli gıda gruplarından seçilmiş yiyeceklerle sofra hazırlamak için yeterli zamanın olmadığında hazırlaması kolay atıştırmalıklar içeren öğün tablomuza göz atabilirsin. Ders çalışırken yenebilecek besinler arasında bulunan gıdaları, kolay öğün değiş tokuş tablosundan yararlanarak damak zevkine uygun hale getirebilirsin.

Diyetinden Çıkar Diyetine Ekle
İşlenmiş tahıl Meyve ve cevizle hazırlanan yulaf ezmesi
Bisküvi, kek, kurabiye Peynirli veya sebzeli tam tahıllı krakerler
Dondurulmuş pizza Ev yapımı kepekli pizza
Burger ve patates kızartması Biftek ve salata 
Sütlü çikolata veya şekerler Kakao ürünleri, taze veya kuru meyve
Dondurma Yoğurt ve orman meyveleri
Patates cipsi Bir porsiyon kuruyemiş
Enerji içeceği Meyveli smoothie
Kahve Yeşil çay veya bitki çayı

 

Sağlıklı beslenmemek, kendini üzgün veya sinirli hissetmene, uyku ve hafıza sorunları yaşamana neden olabilir. Vücudunun en kompleks bölümünü oluşturan beyin, bir bilgisayar gibi, her gün milyonlarca işlem yürütür. Güçlü bir beden ve zihin için bilinçli bir şekilde beslenerek zinde kalmayı başarabilirsin. 

Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı genel olarak herkes için önem taşısa da, araştırmalar bazı gıdaların zihinsel performansı artırmaya yardımcı olduğunu ve yoğun akademik çalışmalara katılanların bu gıdalardan faydalanabileceğini belirtir. Zihinsel performansını, belleğini ve konsantrasyonu geliştirmek için listelediğimiz gıdalardan birkaçını diyetine eklemeyi ve etkilerini gözlemleyi deneyebilirsin.

 

Kaynakça

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6893475/   (1)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19942640/  (2)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21923981/  (3)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6629295/  (4)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4638416/  (5)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6970346/  (6)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5852769/  (7)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26037632/  (8)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22892813/  (9)

 

Benzer İçerikler