Defterde Oynanan Oyunlar

Defterde Oynanan Oyunlar

  • 19.07.2024

Arkadaşlarınla birlikte kağıtla oynanabilecek oyunlar oynayabilir, daha keyifli vakit geçirebilirsin. Çok eskilerden beri büyük küçük herkesin severek oynadığı kağıtla oynanan oyunlar, hem hayal gücünü geliştiriyor hem de zamanını daha eğlenceli geçirmene olanak tanıyor.

Defterde oynanan oyunların en iyi yanı yalnızca bir kalem ve bir kağıtla oynanabilmesi. Ekstra hiçbir eşya ve ekipman gerektirmeyen bu oyunları senin için sıraladık. Sen de öğrendiğin bu oyunları arkadaşlarınla birlikte kolayca oynayabilirsin.

Defterde Oynanan Oyunlar

Defterde Oynanan Oyunlar

Arkadaşlarınla ve ailenle birlikte oynayabileceğin defterde oynanan oyunlar şunlar:

1. İsim Şehir
İsim Şehir, kağıtla oynanan en eğlenceli oyunlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu oyunda tüm oyuncuların bir kağıda, bir de kaleme ihtiyacı var. En az iki kişiyle oynanan oyunda oyuncular kağıdı yan tutar ve sol üst köşeden yana doğru sırasıyla “İsim, Şehir, Bitki, Hayvan, Eşya, Ülke” başlıklarını yazar. En sona da puanların yazılacağı bir yer bırakılır. Oyun, oyunculardan birinin içinden alfabeyi saymasıyla başlar. Diğer oyuncular sayan kişi devam ederken herhangi bir anda “Dur!” der. Alfabeyi sayan kişi kaldığı harfi söyler ve bu harfle oynanmaya başlanır. Oyuncular tüm sütunlara belirlenen harfle başlayan ve kategori başlığına uygun cevapları yazar. Örneğin; belirlenen harf A ise isim sütununa Ayşe, şehire Amasya, bitkiye ayva, hayvana at, eşyaya askı ve ülkeye Almanya gibi. İlk bitiren oyuncu 20'den geriye sayar ve süre dolduğunda oyun biter. Herkes verdiği her doğru cevap için 10 puan alır ancak aynı cevap birden fazla kez verildiyse aynı cevabı verenler beşer puan alırlar.

2. Kim Kiminle
Kim Kiminle tıpkı İsim Şehir gibi nostaljik oyunlardan biridir. Bu oyun en az 4 kişiyle oynanır. Kağıdın üst kısmına herkes sırayla “Kim, Kiminle, Nerede, Ne Zaman, Ne Yapıyor” başlıklarını yazar. Daha sonra herkes ilk sütunu doldurur ve kimsenin göremeyeceği şekilde katlar. Kağıtlar sırayla değiştirilir ve herkes arkadaşından aldığı sütunu doldurarak oyuna devam eder. En son tüm sütunlar doldurulunca kağıtlar açılır ve ortaya çıkan cümleler okunur.

3. SOS
Kağıt kalemle oynanan oyunlar arasında en basiti SOS'tur. SOS'ta zemin en az 3x3 kareden oluşur. Bu kareler genişletilebilir. Köşelere S, ortaya da O yazarak oyuna başlanır. İki kişiyle oynanan SOS'ta oyuncular sırayla karelere S veya O yazar. Amaç ise yan yana veya çapraz şekilde SOS kelimesini yazmaktır. En çok SOS yazabilen oyunu kazanır.

4. Kelimelerle Çöp Adam Tamamlama
Bu oyun defterde oynandığı zaman iki kişiyle oynanır. Oyunculardan biri istediği bir konuda soru sorar. Diğer oyuncu harfler söyleyerek sorunun cevabını bulmaya çalışır. Yanlış söylediği her harf için çöp adamın bedenine bir parça eklenir. Tüm beden tamamlandığında oyun biter. Amaç beden tamalanmadan kelimeyi bulmaktır.

5. Anlat Bakalım
Şimdilerde Tabu olarak bilinen Anlat Bakalım çok eski bir oyundur. Tıpkı Tabu'daki gibi en az 4 kişiyle oyun başlar. Gruplar kağıtlara kelimeler yazar ve her kelimenin altına 5 yasaklı kelime ekler. Amaç yasaklı kelimeleri kullanmadan kağıttaki ifadeyi takım arkadaşına anlatabilmektir.

Benzer İçerikler