Çocuklarla Oynanabilecek Balon Oyunları

Çocuklarla Oynanabilecek Balon Oyunları

  • 15.04.2024

Ailecek oyun oynamak evde kaliteli ve keyifli zaman geçirmek için yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerin başında geliyor. Evde çocuklarla oynayabileceğiniz birçok farklı oyun var. Balonla oynanan oyunlar da bu oyunların en arasında yer alıyor.  

Balonun toplardan daha hafif olması, havaya atınca daha ağır hareket etmesi ve yumuşak yapısı balon oyunlarının popüler olmasında etkili olan özelliklerden. Evde balon oyunları fikirlerini sizin için sıraladık.

Balon Voleybolu

Balon Voleybolu

Balon voleybolu balonla oynanan hareketli oyunlar arasında yer alıyor. Voleybol ve balon kelimeleri bir araya geldiğinde ortaya gerçekten keyifli bir aktivite çıkıyor. Bir balonu şişirin ve tıpkı voleybol oynar gibi karşıya doğru atın. Balonu yere düşüren ya da balonu havada karşılamayan puan kaybeder.

Balon Tenisi

Balonla oynanabilecek oyunlar arasında balon tenisi de yer alıyor. Balon tenisi her yaştaki çocuğa hitap ediyor. Bu oyun için ihtiyaç duyacağınız malzemeler ise bir adet balon, 2 adet plastik tabak ve 2 adet tahta çubuk oluyor. Çubuklar dondurma çubuğu olabilir. Öncelikle tahta çubukları plastik tabaklara tenis raketine benzeyecek şekilde yapıştırın. Daha sonra balonu şişirin ve oynamaya başlayın. Tek kural balonu yere düşürmemek.

Balon Düşürmece

Balon Düşürmece

Balon düşürmece oyununda da tek gerekli malzeme oyuncu sayısı kadar balon. Amaç da balonların yere düşmemesi. Öncelikle tüm balonları şişirin. Daha sonra şişirdiğiniz balonları sırayla havaya atarak oyuna dahil edin. Oyuncuların havada gördükleri balonlara tekrar vurarak hepsinin havada kalmasını sağlaması gerekiyor. Balonu havada yakalayamayan ya da balonun yere düşmesine engel olamayan oyuncular eleniyor. Bu arada oyuna daha fazla eğlence katmak için yeni kurallar ilave edebilirsiniz. Örneğin, balonun koltuk köşelerine, masa ya da sehpaya değmesini de yere değme olarak düşünebilirsiniz. Balona tek bir vuruş yapma kuralı getirebilirsiniz. Biraz daha zorlaştırmak için oyuncular için alan sınırı da koyabilirsiniz. Bu oyun da çocukların motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olan oyunlardan biri olarak düşünülüyor.

Yüz İfadeleri

Yüz ifadeleri oyunu için renkli balonların üzerine asetat kalemiyle farklı ifadeler çizin. Böylece elinizde üzgün, mutlu, kızgın, şaşkın gibi birçok duyguyu temsil eden balonlar olsun. Daha sonra hareketli bir müzik açarak balonları havaya atın. Müzik devam ettiği sürece balonlar havada kalsın. Müzik durduğunda herkes bir balon tutsun ve elindeki balonun yüz ifadesini taklit etsin. Oyunu geliştirmek için herkese neden o yüz ifadesini takınmış olabileceğiniz sorabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz şaşkın bir ifadeyi taklit ediyorsa, ona neden şaşırmış olabileceğini sorun.

Balonun İçinde Ne Var?

Balonun içinde ne var oyunu balonlu eğitsel oyunlar arasında yer alıyor. İstediğiniz sayıda balonu alın ve içine nohut, kuru fasulye, mercimek, pirinç, un, boncuk gibi farklı nesneler koyun. Daha sonra balonların ağzını bağlayın. Çocuğunuzdan balonlara tek tek dokunmasını ve daha sonra içinde ne olduğunu tahmin etmesini isteyin.

Siz de evde çocuklarınızla yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteler arıyorsanız, balon oyunları oynayarak birlikte keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Benzer İçerikler