Çocuklarla Birlikte İzlenebilecek Eğitici Belgeseller

Çocuklarla Birlikte İzlenebilecek Eğitici Belgeseller

  • 18.05.2024

Çocuklarınızla birlikte keyifli ve kaliteli zaman geçirmek istediğinizde değerlendirebileceğiniz birçok belgesel seçeneği bulunuyor. Bu yazımızda ailece izleyebileceğiniz ve çocuğunuzun genel kültürüne katkı sunacak belgesellerden bazılarını sizler için derledik.

Öğrenciler için eğitici belgeseller sınıfında yer alan bu filmler sayesinde çocuğunuz okyanusların karanlık derinliklerine inebilir, astronotların uzay maceralarına şahitlik edebilir, penguenlerin hayatını tanıyabilir ya da böceklerin şaşırtıcı özelliklerine daha yakından bakabilir.

Bu Belgeseller Eğlendirirken Eğitiyor!

Vahşi Doğadan Eğitici Belgeseller

Vahşi Doğadan Eğitici Belgeseller

Vahşi doğa hakkında çocuklar için eğitici belgeseller hazırlanırken şiddet sahnelerinin kullanımına oldukça dikkat edilir. Bu sahneler yaş gruplarına göre düzenlenir ve 6 yaş altındaki çocuklar için tasarlanan belgesellerde şiddet içeren görsellerin kullanılmamasına özen gösterilir. 2011 yılında gösterime giren ve Türkçeye “Vahşi Doğmak” ismiyle çevrilen belgesel, vahşi doğa belgesellerinin en iyi örneklerinden biridir. Bu belgesel temelde nesli tükenen hayvanlar hakkında bilgiler içerir. Ancak hayvan sevgisi de filmin önemli temaları arasında yer alır. Vahşi doğadaki hayvanları korumayı amaç edinen insanların da rol aldığı bu film sayesinde çocuğunuz diğer canlılara karşı farkındalık edinebilir ve empati duygusu geliştirebilir.

 

2005 yılında gösterime giren “Penguenlerin Yürüyüşü” ise çocukların severek izledikleri belgeseller arasındadır. İmparator penguenlerinin hayatını konu edinen belgesel etkileyici bir görsel şölen sunar. Benzer türde üretilen güncel bir belgesel izlemek isterseniz “Ahtapottan Öğrendiklerim” de uygun bir seçenek olabilir. 2020 yılında seyirci ile buluşan belgesel, dişi bir ahtapotun mucizevi dünyasını seyirciye usta bir biçimde aktarır. Su altı kamerasıyla bugüne kadar çekilmiş en çarpıcı ahtapot görüntüleri de yine bu belgeselde yer alır.

Bilim Temalı ve Çocuklarla İzlenebilecek Belgeseller

Bilim Temalı ve Çocuklarla İzlenebilecek Belgeseller

Çocuklar doğaları gereği meraklıdır ve gün içerisinde size ilginç sorular sorabilirler. Bu yüzden çocuklara bilimi kolayca anlatmanın yollarından biri bilimsel içerikli belgesellerdir. Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson tarafından hazırlanan ve sunulan “Kozmos: Bir Uzay Serüveni” çocukların bu alana yönelik pek çok sorusuna cevap verebilecek niteliktedir. Görsel efektlerle de güçlendirilen bu belgesel 13 bölümden oluşur. Uzay ve evren hakkında çocukların zihninde oluşabilecek sorulara, anlayabilecekleri şekilde kısa açıklamalarla bilgiler verilen bu belgesel ile çocuğunuzun sorularına yanıt bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Dilerseniz, çocukların ilgisini çekebilecek bir belgesel dizisi olarak tasarlanan “Parlak Buluşlar” serisiyle de tanışabilirsiniz. Farklı bilim dallarını konu edinen bu belgeselde mizahi unsurlara da yer verilir. Bu da çocuğun öğrenme sürecini daha eğlenceli ve efektif hale getirir. Parlak Buluşlar'ın bölümlerinde duygular, patojenler ya da algoritmalar gibi farklı konular hakkında güncel bilgileri bulabilirsiniz. 

 

Bu belgesellerin yanı sıra çocuklarınızla izleyebileceğiniz diğer bazı belgeseller şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Life (2009)
  • Planet Earth (2006) 
  • Kedi (2017)
  • Babies (2010)
  • Mikrokozmos (1996)
  • Wings Of Life (2013)

 

Çocuğunuza belgesel izleme alışkanlığı kazandırdığınız takdirde onun eğitim hayatına da katkı sunabilirsiniz. Okul müfredatını takip ederek belgesel seçimi yapabilir ve eğitim sürecini etkili bir şekilde destekleyebilirsiniz.  

 

Benzer İçerikler