Çocukların Yaş Gruplarına Göre Kitap Seçimi Nasıl Olmalı?

Çocukların Yaş Gruplarına Göre Kitap Seçimi Nasıl Olmalı?

  • 15.04.2024

Çocuğunuz için kitap seçimi yaparken kitabın türü ve konusu kadar yaş grubuna da dikkat etmeniz önem taşıyor. Çocuk kitaplarının pek çoğunda 7+, 9+ gibi ibareler bulunuyor. Bu ibareler, çocuk kitaplarının hangi yaş grubu için uygun olduğunu gösteriyor. Çocuğunuz, yaşına uygun olmayan bir kitabı okumakta zorlanıp yarıda bırakabilir ve çocuğun kitaptan sıkılması tüm kitaplara karşı ön yargı oluşturmasına neden olabilir.

Dokuz yaşa uygun olan kitabı yedi yaşında bir çocuk okumakta zorlanabilir. Cümleler çocuğa uzun ve karmaşık gelebilir, hatta anlayamadığı bölümler olabilir. Bu durum çocuğun okurken kendini başarısız hissetmesini tetikleyebilir. Siz de çocuğunuzun yaş grubuna uygun bir kitap seçimi yapmak istiyorsanız detaylara gelin birlikte bakalım.

Okul Öncesi Dönem için Kitap Seçimi

Okul Öncesi Dönem için Kitap Seçimi

Yaş gruplarına göre kitap seçimi yaparken ailelerin en çok zorlandığı dönem bebeklik dönemidir. Bu dönem için renkli ve parlak, ilgi çekici resimleri olan ve sözsüz kitapları tercih edebilirsiniz. Çocuğun motor becerilerinin gelişimi için sayfalarını kendi başına kolaylıkla çevirebileceği kitaplar tercih etmenizde fayda vardır. Ayrıca bebeğin dokunarak hissedebileceği dokulara sahip olan, bez ya da peluş malzemeden üretilmiş ya da müzik çalan, masal anlatan kitaplar da bu dönemde uygun olabilir. Yaş gruplarına göre kitaplar üzerindeki yaş ibareleri ile birbirinden ayrılır. Okul öncesi döneme uygun kitapların pek çoğunda yaş ibaresi bulunmayabilir. Bu yüzden bebeğinizin ayına göre gelişimine uygun kitaplar seçmeye özen göstermelisiniz. Örneğin; bebeğiniz siz konuşurken sizi dinliyorsa her sayfasında bir cümlenin olduğu kısa hikayeleri tercih edebilirsiniz. Bu dönem için ayrıca bebeğin duymaktan hoşlanacağı ve taklit edebileceği kelimelerin olduğu kitapları seçebilirsiniz. Kitap okurken resimleri incelemesine izin verebilir onu da kitaptaki sesleri çıkarmaya teşvik edebilirsiniz.

Anaokulu Dönemi için Kitap Seçimi

Bu dönemde de çocuklar kendi başına kitap okuyamayabilir ancak bebeklik dönemine göre daha uzun olan hikayeleri sıkılmadan dinleyebilirler. Basit kurgulara sahip kitaplardaki olay örgüsünü anlayabilir, dinlediklerini zihninde canlandırabilir ve kitabın sonunda dinlediği hikayeden bir sonuç çıkararak değerlendirmede bulunabilir. Bu dönemde de çocuklar için resimli kitaplar tercih edilebilir. Resimli kitaplar; çocukların kitaptaki öyküye daha iyi odaklanmasını sağlar. Hayal güçlerinin gelişimine katkıda bulunur.

6-8 Yaş için Kitap Seçimi

Okumaya yeni başlayan çocuklar için cümlelerin kurallı ve kısa olduğu kitaplar seçmek daha doğru olur. Çocuğu sıkmayacak, ilginç hikayelerin anlatıldığı kitaplar da bu dönem için uygundur. Okumaya yeni başlayan çocuklar için özel olarak hazırlanmış okuma serileri, 6-8 yaş grubundaki çocuklar için tercih edilebilir. Kısa öyküler içeren, basit kurguları ve ilginç karakterleri olan kitaplar bu dönemdeki çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için idealdir.

9-12 Yaş için Kitap Seçimi

9-12 Yaş için Kitap Seçimi

9-12 yaş grubundaki çocuklar artık çok sayfalı ve daha karmaşık kurgulara sahip olan kitapları okuyabilirler. Bu dönemde çocuklarınız için kitap seçimi yaparken ilginç konulara sahip çocuk romanlarıyla roman serilerini tercih edebilirsiniz. Kitapların içinde argo sözcüklerin ya da uygun olmayan konu ya da davranışların bulunmamasına özen göstermelisiniz. Çok sayfalı kitapları okumaya başlayan çocuk, kitaptaki karakterlerle kendini özdeşleştirebilir, karaktere öykünebilir. Bu nedenle çocuğunuz için seçtiğiniz kitabın ana karakterinin kişilik özelliklerine dikkat etmelisiniz. Cinsiyetçi bir dil kullanılan ya da toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını destekleyen karakterleri bulunan kitapları seçmemeye özen göstermelisiniz.

Yaş gruplarına göre kitaplar seçerken zorlanıyorsanız, yayınevlerinin kitapların kapaklarına ya da iç kapaklarına koydukları yaş ibarelerini dikkate almalısınız. Kitapların konusu ya da karakterlerinin çocuğunuza yönelik olup olmadığı konusunda kararsız kalıyorsanız belli başlı ve güvenilir çocuk edebiyatı yayıncılarının kitaplarını tercih etmelisiniz.

Siz de kitap seçimi için bu tavsiyelerden yararlanabilir, çocuklarınızın kitap okumayı sevmesine yardımcı olarak, hayal dünyalarının gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Benzer İçerikler