Çocuklara Nasıl Disiplin Kazandırılır?

  • 17.08.2022

Disiplin anlayışı çocukların sorumluluk duygusunun gelişmesi ve sosyal hayata kolay bir şekilde alışması noktasında oldukça önem taşıyor. Çocuklarda öz disiplin geliştirme aşamasında belirli yöntemleri uygulayarak bu süreçte istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Çocuğu belli bir düzene sokmak gerek ev ortamında gerekse okul yaşantısında gerekli bir durumdur. Çocuğunuza disiplin anlayışını kazandırmak işleri büyük ölçüde kolaylaştırabilir.

Peki çocuklara nasıl disiplin kazandırılır? İşte çocuğunuzun disiplin anlayışı elde etmesi için dikkat edebileceğiniz hususlardan bazıları.

Çocuğunuzun Tüm Davranışlarına Tepki Gösterin

Çocuklarda etkili disiplin duygusu yerleştirmek için öncelikle sadece olumsuz davranışlara değil, tüm davranışlarına uyumlu bir tepki göstermelisiniz. Çocuğunuzu sadece hatalarında uyarmak yerine istenilen davranışı sergilediğinde takdir ettiğinizi de gösterebilirsiniz. Aynı şekilde çocuğunuz bazen sonucu yanlış olan bir davranış sergilediğinde, sabırlı bir şekilde ona neyi yanlış yaptığını açıklayabilir ve gelecek sefere nasıl hareket etmesi gerektiğini uygun bir dille anlatabilirsiniz. Çocuğunuzun olumlu davranışları karşısında güzel tepkiler  göstermeniz bu davranışların pekişmesine yardımcı olur. Olumsuz davranışlar kadar olumlu hareketlere de önem vererek çocuğunuzun öz disiplin geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Deneme - Yanılma Yöntemi Uygulayın

Deneme - Yanılma Yöntemi Uygulayın

Deneme-yanılma yöntemi çocuğa disiplin eğitimi konusunda sıklıkla tercih edilir. Özellikle çocuklar yeni bir şey öğrenirken çok sayıda hata yapabilir. Deneme-yanılma yöntemi çocuğunuzun doğruları öğrenme aşamasında yaptığı yanlışları özümsemesini ve sonrasında bunları düzeltmeye çabalamasını sağlar. Bu noktada çocuğunuzun yaptığı yanlışlar karşısında ona destek olarak ve sabırlı bir şekilde yaklaşarak, disiplin duygusunun yerleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem çocuğunuzun yaptığı hataları kendi kendine öğrenmesini ve doğrulara kendi çabalarıyla ulaşmasına yardımcı olur. Böylece çocuğunuzun öğrendiği bilgiler daha kalıcı bir yer edinir.

Beklentilerinizi Çocuğunuzun Özelliklerine Göre Belirleyin

Çocuğa öz disiplin kazandırma konusundaki yaklaşımda çocukların yaş ve kişisel özelliklerinin dikkate alınması oldukça önemlidir. Her ev ortamının kuralları birbirinden farklı olduğu için çocuğunuza kendisinden neler beklediğinizi net bir şekilde açıklayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz uyması gereken kuralları öğrenerek, doğru ve yanlış davranışlara karar verebilir. Bununla birlikte çocuğunuzdan beklediğiniz davranışların onun yaşına uygun olmasına özen göstermeniz, elde edeceğiniz sonuçları belirler. Çocuğunuzun kapasitesine ve özelliklerine uygun olmayan beklentilere girmeniz, durumu olduğundan daha karmaşık bir hale dönüştürebilir.

Acele Etmemeye Özen Gösterin

Acele Etmemeye Özen Gösterin

Çocuğa iç disiplin kazandırmak için dikkat edebileceğiniz noktalardan bir diğeri, ona yaklaşımınızda sabırlı davranmaktır. Çocuğunuz istemediğiniz davranışlar sergilediğinde veya aynı hataları tekrarladığında, ona kızmak ya da tartışmak yerine duygularınızı ve bu davranışların sonucunda neler hissettiğinizi açıklayabilirsiniz. Bu tür durumlarda aynı tutumla yaklaştığınızda çocuğunuz değişikliğin farkına varabilir ve hatasını daha kolay anlayabilir. Sabırlı ve sakin bir şekilde iletişim kurmak, çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini daha rahat bir şekilde anlatmasına da yardımcı olur.

Çocuğunuza hayat boyu gerekli olabilecek bir disiplin anlayışı kazandırmak için bu yöntemlere dikkat ederek, istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler