Çocuklar İçin Zararlı Oyunlar Nelerdir?

Çocuklar İçin Zararlı Oyunlar Nelerdir?

  • 15.06.2024

Oyun oynamak, çocukların severek yaptığı aktivitelerden biri. Eskiden sokaklarda oynayan çocuklar, günümüzde daha çok bilgisayarlardan ve telefonlardan oyun oynamayı tercih ediyorlar. Bilgisayar oyunlarının bazıları çocukların gelişimleri için uygun olsa da bazıları onlar için son derece zararlı olabiliyor.

Çocukların psikolojileri üzerinde olumsuz etkiler bırakan zararlı oyunlar, fiziksel problemlere de sebebiyet verebiliyor. Ebeveynler, çocuklarının bilgisayarda eğlenceli vakit geçirdiğini sanarken onların gelişimleri olumsuz etkilenebiliyor. Şiddete ve zararlı alışkanlıklara yönlendiren oyunlar da çocukların gelişim çağlarında yanlış hareketlere teşebbüs etmelerine sebep olabiliyor. Peki oyunların zararlı olduğu nasıl anlaşılır? Hangi oyunlar çocuklar için zararlı? Birçok anne ve babanın aklına takılan bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bilgisayar Oyunlarının Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayar Oyunlarının Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir oyunun çocuğunuz için zararlı olup olmadığını anlamanın pek çok yolu var. Bu noktada doğru sonucu değerlendirme sistemleri veriyor. Çocukların oynadıkları bilgisayar oyunları genellikle Avrupa dağılımlıdır ve bu oyunlar için özel bir değerlendirme sistemi bulunur. Pan European Game Information (Avrupa Oyun Bilgi Sistemi) veya kısaca PEGI adı verilen değerlendirme sisteminde görevli uzmanlar, oyunları çeşitli suçlara, zararlı alışkanlıklara, şiddet unsurlarına, kumara veya belirli yaşlara uygun olmayan sahnelere yer verip vermediklerine göre değerlendirirler. Buna bağlı olarak da oyun için bir yaş sınırı belirlenir. 

Oyunlarla ilgili bilgiler içerisinde yer alan PEGI etiketleri, yaş sınırlarını gösterir. Etiketlere göre PEGI 3, 3 yaş ve üstü; PEGI 7, 7 yaş ve üstü; PEGI 16, 16 yaş ve üstündekiler için uygun oyunlardır. PEGI 18 etiketli bir oyun, çocukluk çağındaki hiçbir bireye uygun değildir. PEGI etiketinin çocuğunuza uygunluğunu kontrol etmenin yanı sıra sıra çocuğunuzun oynamak istediği oyunları önceden araştırabilir ve bu etiketlere göre oynamasına izin verebilirsiniz. Öncesinde oyunu sizin denemeniz de faydalı bir yöntem olabilir.

Zararlı Oyunlar Listesi

Zararlı Oyunlar Listesi

Çocuklar için zararlı oyunlardan bazıları şu şekilde:

Mortal Kombat
Mortal Kombat, çocukların birbirlerinden duydukları ve oynamak istedikleri oyunlar arasında yer alıyor. Bu oyun PEGI 18 etiketiyle etiketlenmiş. Yani kan, dövüş gibi birçok şiddet unsurunun bu oyunda yer aldığı belirtiliyor.

Grand Theft Auto
PEGI 18 etiketi taşıyan oyunlardan bir diğeri GTA serisi. Bu oyunda uyuşturucu kullanımından şiddete kadar uygunsuz birçok unsur yer alıyor.

 

DOOM
Uzay temalı oyunlardan DOOM, çocukların ilgisini çekiyor. Uzayda geçmesi nedeniyle eğlenceli gibi gözükse de vahşetin her türlüsü DOOM'da bulunuyor. Bu da çocukların hayal dünyalarını zedeleyebiliyor.

Mavi Balina
Mavi Balina, haberlere de sık sık çıkan, çocukların intihara yönelmesine sebep olan bir oyun. Telefonlara bu oyun üzerinden her gün bir görev geliyor. Çocuklar da kendilerini bu görevi yapmak zorunda hissediyor. Son derece tehlikeli olan Mavi Balina oyununa karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Metin 2
Metin 2, bir tür çevrim içi oyun. Milyonlarca oyuncu bu oyun platformunda bir araya geliyor. Oyunda bir ekonomik düzen bulunduğundan çocuklar sürekli daha fazlasını kazanma hırsıyla dolup taşabiliyor. Çocukların hiç tanımadıkları kişilerle sohbet edebilmesi, akranları gibi davranan yetişkinlerle bir arada bulunması kişisel gelişimlerini olumsuz etkileyebiliyor.

Bu oyunların yanı sıra PEGI 18 etiketiyle etiketlenmiş veya birçok uzman tarafından zararlı olduğu kesinleşmiş yüzlerce oyun bulunuyor. Bu oyunlara karşı dikkatli olmanız ve çocuklarınızı, gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek aktivitelere yönlendirmeniz büyük önem taşıyor. Oyunların PEGI etiketlerine ulaşmak için Pan European Game Information internet sitesinden faydalanabilirsiniz.

Benzer İçerikler