Çocuklar için Kutu Oyunu Önerileri

Çocuklar için Kutu Oyunu Önerileri

  • 27.02.2024

Oyun oynamak sadece eğlenceli değil, aynı zamanda çocukların hem fiziksel hem zihinsel gelişimleri için önemli. Bu nedenle hangi yaşta olursa olsun, çocuklarınızı oyun oynamaya teşvik etmelisiniz. Hatta onlarla birlikte oyun oynayarak birlikte kalite zaman geçirebilirsiniz.

Kutu oyunları çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz en keyifli oyunlar arasında yer alır. İşte çocuklarınızla oynayabileceğiniz kutu oyunları.

Monopoly

Monopoly

Monopoly, çocuklar için kutu oyunları arasında belki de ilk sıralarda gelir. Dünyanın 100'den fazla ülkesinde oynanan Monopoly, bir oyun tahtası, iki zar ve para kartları ile oynanır. Oyunda amaç oyun tahtasındaki yönergelere uygun olarak mülk satın almak, ticaret yapmak, kiracı olan oyunculardan kira toplamak ve oyunu rakiplerinden daha varlıklı bir şekilde bitirmek. 8 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan bu oyunda, çocuklar hayali emlak piyasasını takip etmeyi, bütçesini kontrol etmeyi ve strateji geliştirmeyi öğrenir. Oyun, çocukların karar verme yetilerini de geliştirmelerine yardımcı olur.

Jenga

En sevilen oyunlardan biri olan Jenga, 54 adet ahşap blokla oynanıyor. Oyunun başlangıcında 3 ahşap blok yan yana getirilerek 18 katlı bir kule oluşturuluyor. Ahşap bloklar bir katta enlemesine bir katta boylamasına diziliyor. Jenga oyununda amaç ise bu kuleyi yıkmadan bir ahşap bloğu bulunduğu kattan çekmek ve kulenin en üstüne eklemek. Dolayısıyla kuleyi devirmeden üzerine yeni kat çıkmalısınız. Bir denge ve strateji oyunu olan Jenga, 3 yaş ve üzerindeki çocuklar için uygun. 

Scrabble

Kutu oyunu önerileri arasında en popüler oyunlardan biri de Scrabble. Temelde bir kelime oyunu olan Scrabble, oyun tahtası ve harf taşları ile oynanır. Her harf taşının farklı puan değeri var. Oyunda amaç, harf taşlarını kullanarak oyun tahtası üzerinde anlamlı kelimeler üretmek. Oyuncular, yarattıkları kelimelerdeki harf taşlarının ve oyun tahtası üzerinde bulunan ödüllü karelerin değerlerinin toplamı kadar puan kazanır. Dolayısıyla oyuncular kelime yaratırken en yüksek puanı alacak şekilde harf taşlarını kullanıyor ve oyun tahtasındaki ödüllü kareleri hedefler.  Scrabble, çocukların kelime haznesini geliştirmeye destek olur.  

Tabu

Tüm gününüze neşe katacak kutu oyunlarından biri de Tabu. Hem arkadaşlarla hem de aileyle oynanabilecek olan Tabu için hedef kelime ve yasaklı kelimelerin yer aldığı oyun kartları ve zaman ölçer yeterli. Hafıza ve dikkat oyunu olan Tabu'da amaç, hedef kelimeyi, hemen altında yazan yasaklı kelimeleri kullanmadan takım arkadaşlarına anlatmak. Anlatımda oyuncular dinleyenlerle yaşadıkları deneyimlerinden de bahsedebilir. 12 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan Tabu, doğum günü partilerinde ya da aile içi özel kutlamalarda keyifli zaman geçirmenizi sağlar.

Kızma Birader

Kızma Birader

Evde keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak Kızma Birader için, bölmelere ayrılmış bir oyun tahtası, 1 adet zar ve 4'er adet piyon kullanacak 2 ya da 4 kişi gerekir. Oyunda amaç, başlangıçta kendi rengindeki bölmesinde bekleyen 4 adet piyonu, oyun tahtasının merkezinde bulunan kendi renk grubuna ulaştırmaktır. Hedef alana 4 piyonunu taşıyabilen oyuncu oyunun kazananı olur. 6 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan oyun, stratejik düşünerek en doğru hamleyi yapmayı gerektirir.

Twister

6 yaş ve üzeri için uygun olan Twister, oldukça eğlenceli bir oyun. Oyun, twister matı denen ve üzerinde renkli daireler olan bir zeminde hangi renge hamle yapılmasını belirten bir çarkla oynanır. Oyunda amaç, ilk başta oyuncular arasından seçilen ve oyunun dışında kalan hakemin talimatlarına uyarak mattaki renkler üzerinde ilerlemek ve rakipleri elemektir. Her renk dairesinde bir el ve ayak bulunabilir. Oyuncular çarkta gelen renge göre el ya da ayaklarını hareket ettirmek zorundadır. Dizi ya da dirseği mata değen oyuncu elenir. Çarkı kontrol eden hakemin tüm yönergelerini yerine getirebilen son oyuncu oyunun galibi olur. Oyun, çocukların güç ve dengelerinin farkında olmalarına yardımcı olur.

Bil Bakalım Kim

Bil Bakalım Kim oyunu karakter kartları ile oynanır. Oyuncular gizemli kartlardan birini seçer ve evet/hayır soruları sorarak karttaki karakteri tahmin etmeye çalışır. İlk önce doğru tahmini yapan oyuncu oyunu kazanır. Oyun, çocukların soru sorma yetisini güçlendirir ve kelime haznesini zenginleştirir. 

Çocuğunuz için uygun olabilecek diğer kutu oyunları şu şekilde sıralanabilir:

• Metropol
• Risk
• Maaş Günü
• Mangala
• Dedektif Oyunu

Siz de çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz farklı kutu oyunlarıyla evde ya da bahçede keyifli zamanlar geçirebilir, hem çocuklarınızın sosyal becerilerine katkıda bulunabilir hem de aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler