Çocuklar için Korku Filmleri

Çocuklar için Korku Filmleri

  • 15.06.2024

Çocuğunuzla birlikte korku filmleri izlemek, zaman zaman keyifli vakit geçirmenin güzel bir yolu olabiliyor. Korku filmi izlemek, kimi çocuk için heyecan verici bir eğlence sunarken, kimi için uyku kaçıran bir deneyime dönüşebiliyor. Çocuğum kaç yaşında korku filmi izleyebilir diye merak ediyorsanız, seçim yapmadan önce bu konuyu açıklığa kavuşturmanız gerekiyor.

 

Çocuğunuzla birlikte izlemek için film seçerken, tercihinizi onun neleri sevdiği veya hangi durumlarda nasıl tepkiler verdiğini düşünerek yapmaya çalışabilirsiniz. Çocuk korku filmleri listemizde yer alan klasikleşmiş örnekleri inceleyebilir, hafta sonu aile sinema keyfinizin korku dozunu önceden belirleyebilirsiniz.

Cruella (2021)

Cruella (2021)

2021'in en iyi çocuk filmlerinden biri olan Cruella, ebeveyn eşliğinde on yaş ve üzeri izleyici kitlesine hitap ediyor. Hayaletler veya hortlakların türü gibi değil, bunun yerine kariyer odaklı iki moda tasarımcısı arasındaki psikolojik bir düello hakkında bir hikaye anlatıyor. Negatif bir karakterinin doğuş hikayesini anlattığı biraz karanlık bir anlatı olan bu Disney filmi, genç ve ergenler için de iyi bir seçim olabiliyor.

Çocuklara Göre Korku Filmi Listesi

On altı yaşın altındaki çocuklar için korku filmi seçerken, özellikle korkunç tehlike altındaki çocukları konu edinen veya çok fazla kan ve şiddet içeren korku filmlerinden kaçınmalısınız. Ergenliğe yeni adım atan çocuğunuzu yaşına uygun gerilim veya korku filmlerine ya da Hitchcock tarzı eski klasik filmlere yönlendirebilirsiniz. Gençler ise düşündüğünüzden daha fazlasına hazır olabiliyor.

Addams Ailesi (2019)

Addams Ailesi (2019)

On yaşındaki çocuklar için ebeveyn eşliğinde izlenmesi uygun olan Addams Ailesi, çocuklar için korku türüne iyi bir başlangıç sayılabiliyor. Ürkütücü görünse de, filmde korkutucu unsurların çoğu güldürmek için kullanılıyor. Sonunda, pek de korkutucu olmayan bir mesaj bulunuyor. Devam filmi de çekilen Addams Family 90’lardaki aksiyonunu ve canlılığını korumaya devam ediyor.

Frankenweenie (2012)

Frankenweenie (2012)

On üç yaş ve üzeri izleyici kitlesine uygun içeriğe sahip filmi, çocuklara uygun korku filminin ustası Tim Burton’ın yönetiyor. Film, çılgın bir bilim adamı yerine sadece bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik meraklısı bir çocuk hakkında. Film, klasik Frankenstein hikayesini izleyici ters köşeye düşüerecek şekilde sürprizli anlatıyor. Siyah-beyaz ve stop-motion animasyonu Frankenweenie’yi çok korkutucu olmaktan uzakta tutuyor.

ParaNorman (2012)

ParaNorman (2012)

Korkunç zombilerin bulunduğu orta derecede korkutucu sayılan ParaNorman, komedi ve korkunun iyi bir karışımına sahip, on üç yaş ve üzeri çocukların izleyebileceği bir stop-motion animasyon filmi. Norman, hayaletlerle konuşabilen 11 yaşında bir çocuktur ama elbette kimse ona inanmıyor. Ebeveynle izlenebilir film, zorbalık, alay etme ve dışlanmış hissetmenin alt tonlarıyla ilişki kurma mümkün oluyor. Bununla birlikte, filmdeki hayaletler, cadılar, zombiler bu animasyon filmde  daha az korkutucu geliyor.

Canavar Ev (2006)

Canavar Ev (2006)

Yedi yaş ve üzeri çocukların ebeveynleriyle birlikte izleyebilecekleri film, kayıp bir basketbol topunu geri almak için perili bir eve girmesi gereken bir grup çocuk hakkında. İçeri girdiklerinde, onları öldürmemesi için evi yok etmeleri gerektiğini keşfediyorlar. Üç arkadaş, yandaki evin aslında bir ev olmadığını keşfeder, bu bir canavardır. Steven Spielberg'in Amblin'inden uyarlanan animasyonlu macerada korku unsuru biraz daha artıyor.

Ruhların Kaçışı (2001)

Ruhların Kaçışı (2001)

En iyi animasyon filmlerinden biri olan Ruhların Kaçışı, yönetmen Hayao Miyazaki'nin ve Studio Ghibli'nin en dikkate değer eseri olarak kabul ediliyor. On üç yaş ve üzeri izleyici kitlesine hitap eden muhteşem animasyon, kapsamlı büyülü dünyası, korkunç kötü adamı ve saf ama sevimli kahramanı olan bir başyapıt. Film, yeni bir semte taşınırken büyülü varlıkların dünyasıyla tanışan on yaşındaki küçük bir kız hakkında. Ebeveynini kurtarmak için cadılar, ruhlar ve birçok korkunç yaratığın bulunduğu bu dünyada bir süre yaşaması gerekiyor.

Beetlejuice (1988)

Beetlejuice (1988)

On üç yaş ve üzeri izleyici kitlesinin ebeveynle birlikte izlemesi tavsiye edilen perili ev filmi Beetlejuice, grotesk bir stilde sahneleniyor. Stili sayesinde korkutuculuğu hafifleyen Beetlejuice genelinde bir korku ve komedi karışımı. Bir ailenin dağılmasını isteyen hayaletlerin bakış açısından anlatılan filmde, hayaletlere bir şeytan yardımcı oluyor.

Define Avcıları (1985)

Define Avcıları (1985)

Çocukların seveceği tüm malzemelerle dolu olan kasik çocuk filmi Define Avcıları, korsan temalı bir hazine avı aksiyon-fantezisi filmi. Dünya’da birçok ülkede on iki yaş ve üzeri, ülkemizde ise genel izleyici sertifikasıyla gösterime giren filmde, çocuklar, bir ceset buluyor, hazine haritasının peşindeki hırsızlar tarafından avlanıyor ve her türlü tehlikeyle karşı karşıya kalıyor. Özel efektlerin, akrobasilerin, iskeletlerin ve büyük boyutlu sahne dekorlarının ötesinde, kendin olmak ve arkadaşlarınla bağ kurma konusunda güzel bir mesaj iletiyor.

Hayalet Avcıları (1984)

Hayalet Avcıları (1984)

Kabus görmeye meyilli çocuklara göre korku filmi arıyorsanız veya komik sahnelerle dolu bir korku filmi izlemek istiyorsanız Hayalet Avcıları filmi beklentileri karşılıyor. Ülkemizde on üç yaş ve üzeri sertifikasıyla gösterime giren filmde, hayaletlere odaklanmış bazı yoğun bölümleri bulunsa da, Hayalet Avcıları genel olarak, korkuyla komedi unsurlarını iyi dengeleyen klasik korku filmlerinden biri.

Gremlinler (1984)

Gremlinler (1984)

Bir canavar filmi olan Gremlinler’de bir çocuk, sevimli yeni evcil hayvanına bakmanın üç sihirli kuralını çiğniyor ve kasabada korku dolu bir dönem başlıyor. On üç yaş ve üzeri izleyici kitlesine uygun film, şirin bir küçük kasabada geçiyor. Kasabanın sakinleri olarak sokaklarda kargaşa yaratan bir sürü yırtıcı Gremlin’i kaybediyor.

 

Genel olarak iskeletler, canavarlar ve uzaylıları konu alan filmler ergenliğe yeni giren çocuklara hitap edebiliyor. Bununla birlikte, kan ve vahşet içermeyen, mizahın dahil edildiği ve güvenli sonları olan filmlere sadık kalmaya dikkat edebilirsiniz. Bazı çocuklar korku filmlerinden kolayca korkabilir. Çocuğunuza korkmanın normal olduğunu söyleyerek, arkadaşlarına başka türde filmler izlemeyi tercih ettiğini belirtmesi için onu destekleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler