Çocuklar için Geri Dönüşüm Etkinlikleri Nelerdir?

Çocuklar için Geri Dönüşüm Etkinlikleri Nelerdir?

  • 12.06.2024

Geri dönüştürmenin, tasarrufun çok önemli olduğu bu çağda, bu önemli kavramları çocuklara erken yaşlarda aşılamak gerekiyor. Erken yaşlarında geri dönüşümün önemini kavrayan çocuk, ilerleyen yıllarda bu konudaki hassasiyetini her an ve her yerde gösterebiliyor. Boşa harcamamanın önemini kavrayan çocuk, aynı zamanda kullandığı bir eşyayı farklı şekillerde tekrar kullanabileceğini bilerek daha bilinçli davranabiliyor.

Siz de çocuklarınıza bu bilinci geri dönüşüm etkinlikleriyle aşılayabilirsiniz. Geri dönüşüm oyunları, çocukların bir yandan eğlenirken bir yandan da önemli kavramların bilincini kazanmalarını sağlayabiliyor.

Çocuklar için Geri Dönüşüm Etkinlikleri

Geri dönüşüm ile ilgili etkinlikler ve oyunlar, çocukların bilinçli davranmasına yardımcı olabiliyor. Bu oyunları oynarken bir yandan geri dönüştürülmüş malzemelerden tasarlanan ürünleri kullanmak çocukların hassasiyetini bir kat daha artırıyor. İlerleyen yıllarda, kendisinden sonra gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmesi için çocukların geri dönüşüm kavramını öğrenmesi önemli. Bu bilince varabilme yolunda anne babalar olarak çocuklarınızla yapabileceğiniz etkinliklerden bazıları şunlar:

Kalemlik Hazırlama

Yeni bir kalemliğe ihtiyaç duyduğunda satın almak yerine evdeki malzemelerle hazırlayabileceğini gösterebilirsiniz. Bunun için birkaç teneke kutu, yapıştırıcı, makas ve iplik gibi malzemelere ihtiyacınız var. Kutunun her yanına yapıştırıcı sürdükten sonra en alttan üste doğru iplikle kutuyu sarın. Kuruduktan sonra dışını boncuklar ve pullarla süsleyebilirsiniz. Hiçbir malzeme boşa harcanmadan ve satın almadan yeni kalemlik hazır!

Cam Şişelerden Müzik Aleti Yapımı

Cam Şişelerden Müzik Aleti Yapımı

Şişeler, içlerine belli miktar sıvı konduğunda bir müzik aletine dönüşebilir. Bunun için en az 4-5 cam şişeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Şişelere farklı miktarlarda su doldurun. Örneğin, ilk önce şişenin dibini geçecek kadar, ikinciyi yarıdan biraz az, üçüncüyü yarım, dördüncüyü yarıdan fazla ve beşinciyi neredeyse tam dolu yapabilirsiniz. Gerekirse daha fazla şişe kullanarak sıvı oranlarını buna göre de ayarlayabilirsiniz. Suyu doldurduktan sonra şişeleri suyu en az olandan en çok olana doğru dizin. Daha sonra bir tahta çubuk veya kaşık yardımıyla her birine sırasıyla vurun. Her şişenin farklı notada ses çıkaracağını göreceksiniz. Bu müzik aleti, çocuğunuzun severek oynayacağı bir oyuncak da olabilir.

Şişe Kapağından Dolap Süsü

Şişe Kapağından Dolap Süsü

Dolap süsleri hemen hemen herkesin evinde kullandığı eşyalardandır. Siz de şişe kapaklarını çocuğunuzla birlikte şekillendirip dolabınızda süs olarak kullanabilirsiniz. Bunun için farklı boyutlarda birkaç şişe kapağına, şişe kapağı kadar mıknatısa, yapıştırıcıya ve boyalara ihtiyacınız var. Öncelikle kapakları çocuğunuzla birlikte boyayıp süsleyin. Daha sonra boyaları kuruyunca arkalarına mıknatıs yapıştırın. Mıknatıs kapağa iyice tutununca dolabınızı yeni süslerinizle renklendirebilirsiniz.

Kolaj Hazırlama

Birkaç dergi, gazete, makas, tutkal ve kalın kartonlar kolaj hazırlamanız için yeterli malzemeler. Çocuğunuzla gazete ve dergilerdeki istediğiniz kelimeleri kesin. Daha sonra çıkardığınız kelimelerden onun hayal gücüne göre yeni cümleler, öyküler, şiirler oluşturun ve bunları kalın kartonlara yapıştırın. Kolajın yalnızca fotoğrafla olmasına gerek yok, kelimelerden hazırladığınız kolaj çalışmasını buzdolabına yapıştırabilirsiniz.

Deterjan Şişesinden Oyuncak Ev Yapımı

Çocukların oynamayı en sevdiği oyuncaklardan biri de onların boylarına göre tasarlanmış oyuncak evlerdir. Bu oyuncakları satın almak yerine çocuğunuzla birlikte bitmiş deterjan şişelerinden tasarlayabilirsiniz. Öncelikle sağlığınız için deterjan şişelerini iyice yıkayıp kimyasallardan arındırmalısınız. Daha sonra makas ve birkaç kalem kullanarak geri dönüşüme başlayabilirsiniz. Deterjan şişesini bir eve dönüştürmek için kapılarını ve pencelerini belirleyin. Daha sonra belirlediğiniz bu kısımları makas yardımıyla dikkatlice kesin. Şişeyi boyayarak ve kalemler yardımıyla bir ev görünümüne kavuşturun. İçerisine kartonlardan koltuk, masa gibi eşyalar hazırlayıp yapıştırabilirsiniz.

Bu tarz birçok oyun, çocukların kullanılmış eşyalardan yeni eşyalar hazırlayabilmelerini sağlıyor. Böylece çocuklar, geri dönüşümün önemini kavrayabiliyor. Üstelik bu etkinlikler çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini de geliştirebiliyor.

Benzer İçerikler