Çocuklar için Eğitici Çizgi Filmler

Çocuklar için Eğitici Çizgi Filmler

  • 29.09.2023

Çizgi filmler çocukluğun her döneminde kendine yer buluyor. Renkli dünyalar, hayali kahramanlar, süper güçler her yaş grubundan çocuğun ilgisini çekiyor. Çizgi filmleri vazgeçilmez yapan bazen sunduğu dünyanın bizimkinden çok daha renkli ve hareketli olması, bazen de izlediğimiz dünyada “imkansız”ların ortadan kalkması oluyor.

Peki çizgi filmler sadece eğlenmek için mi var? Elbette hayır. Çizgi filmler aynı zamanda çocuklar için eğitici de olabiliyor. En iyi eğitici çizgi filmler, hem eğlenceyi hem de yeni bir bakış açısı kazandıran bilgileri bir araya getiriyor. Siz de çocuklarınız için izlerken eğlendiren, eğlendirirken yeni şeyler öğreten çizgi filmler arıyorsanız, işte sevebilecekleri bazı eğitici çizgi film önerileri.

Şirinler

Şirinler

Şirinler uzun yıllardır bilinen ve pöpülerliğini hiç kaybetmeyen çizgi filmler arasında yer alıyor. Bugünün yetişkinlerinin anılarında da yer alan Şirinler, eğitici çizgi filmler arasında sayılabilir. Çizgi film, Şirinler Köyü adı verilen bir köyde geçiyor. Şirinler Köyü'nün sakinleri olan ve Şirin olarak adlandırılan mavi renkli küçük yaratıklar, izleyenlere paylaşma, arkadaşlık, yardımseverlik gibi olumlu mesajlar veriyor. Şirinlerin birbirleriyle uyum içinde çalışması, iş bölümü yapması ve sorumlulukların farkında olması her yaş grubundan çocuk için iyi bir örnek.

Harika Kanatlar

Harika Kanatlar

Eğitici çizgi filmlerden biri olan Harika Kanatlar, birçok farklı ülke hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı oluyor. Çizgi filmde kargoları farklı yerlere götüren uçakların hikayeleri anlatılıyor. Bu hikayeler yalnızca gidilen ülkeler hakkında fikir vermiyor, aynı zamanda çocukların farklı kültürleri de tanımasına olanak sağlıyor.  

Rafadan Tayfa

Rafadan Tayfa

Çocuklar arasında oldukça popüler olan çizgi filmlerden biri de Rafadan Tayfa. Rafadan Tayfa, aslında 80'li yılları anlatıyor. Dolayısıyla, çocuklar Rafadan Tayfa sayesinde biraz eskiye gidebilir, o yılların kültürü ve yaşantısı hakkında fikir sahibi olabilir. Ayrıca çizgi filmin kahramanları, birbirlerine karşı tutumlarıyla izleyenlerin sıcak bir arkadaşlığı deneyimlemesine de imkan veriyor.

Pepee

Pepee

Yerli bir yapım olan çizgi film Pepee'nin aile bireyleriyle ve arkadaşlarıyla her gün yaşadığı olaylara değiniyor. Çizgi filmde Peppe, Türk kültürünün farklı yönlerini eğlenceli bir şekilde öğreniyor. Ayrıca çocuklar karakterlerin söylediği şarkılarla dans etmekten büyük keyif alıyor.  

Miles Yarının Ötesinde

Miles Yarının Ötesinde

Miles Yarının Ötesinde, NASA danışmanları ile birlikte üretilen bir çizgi film. Bu çizgi filmde Castillo'nun hikayesini konu alıyor. Çizgi filmde Castillo, ailesi ile birlikte uzayın derinliklerine gönderiliyor ve burada keşfe çıkıyor. Miles Yarının Ötesinde, çocuklara dünyanın ötesine geçme ve uzayla ilgili yeni keşifler yapma fırsatı sunuyor.

Diğer eğitici çizgi filmlerden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

• Kral Şakir
• Elif ve Arkadaşları
• Elif'in Düşleri
• Kaptan Pengu ve Arkadaşları 

Çizgi film izlemek çocukları sadece eğlendirmiyor, aynı zamanda onlara günlük olaylara farklı açılardan bakmayı ve yardımseverlik, arkadaşlık gibi olumlu mesajları da öğretiyor. Siz de çocuklarınızın hem keyifli zaman geçirmelerini hem de kendilerini geliştirmelerini sağlayacak daha birçok eğitici çizgi film bulabilirsiniz.

Benzer İçerikler