Çocuklar için Animasyon Film Önerileri

Çocuklar için Animasyon Film Önerileri

  • 18.05.2024

Günlük hayatın tekdüzeliğinden uzaklaşıp çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin keyifli bir yolu olan çocuk animasyon filmleri, birlikte eğlenceli anlar paylaşmanız için harika seçenekler içeriyor. Aynı zamanda, çocuklarınıza sevgi, iyilik, yardımlaşma gibi önem verdiğiniz değerleri öğretme çabalarınızı destekleyen eğitici animasyon filmleri de bulunuyor.

Aile akşamlarında izleyebileceğiniz çocuklar için animasyon film önerileri listemizde, tüm aile üyelerinin beğenisine bir şekilde hitap eden filmleri bulabilirsiniz!

Çocuklar için Animasyon Film Önerileri

Çocuğunuzun yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun, hem sizin hem çocuğunuzun keyif alabileceği çocuk animasyon çizgi filmleri listemizden film gecesi seçiminiz için yararlanabilirsiniz. İşte en iyi animasyon film listelerine de giren çocuk animasyon filmleri listemiz!

Coco

Coco

Türkiye'de 7 yaş ve üzeri olarak sınıflandırılan Disney ve Pixar ortak yapımı filmin senaryosu, Meksika'nın Ölüler Günü'nden esinleniyor. İdolü olan Ernesto de la Cruz'un izinden gitmek isteyen Miguel'in Ölüler Ülkesine yaptığı akıl ve cesaret dolu yolculuğunu anlatıyor. Tek isteği, hayran olduğu müzisyen gibi harika baladlar çalabilmek olan Miguel, maceralı yolculuğu sırasında ailesini de anlamaya başlıyor. Yer yer epey duygusal sahneleri bulunan Coco, vizyona girdiği 2017 yılında En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Şarkı dallarında olmak üzere iki Oscar ödülü aldı.

Moana

Moana

Disney'in 2016 tarihli bir prenses masalı olan Moana, ülkemizde genel izleyici kitlesine uygun sınıflandırmasıyla vizyona girmişti. Film, korkusuz Polinezya kahramanı Moana'nın, adasını korkunç bir lanetten kurtarma görevine odaklanıyor. Doğduğu adanın ötesinde ne olduğunu görmek için can atan ve adasını korumak isteyen genç Moana, tehlikeli görevini yerine getirmek üzere Maui ile güçlerini birleştiriyor. Moana, çocukları epik bir yolculuğa çıkarmasının yanı sıra, onlara öz güven ve kişinin kimliğini onurlandırma konusunda önemli bir ders veriyor.

Wall-E

Wall-E

Pixar filmlerinin birçoğundan daha az diyalog içeren 2008 yapımı Wall-E, ironi üzerine kurulu ve oldukça sessiz animasyonlardan biri. Gezegenin yok oluşuna dikkat çeken Wall-E, uzak bir gelecekte insansız bir dünya vizyonu sunuyor. Dünyadaki çöpleri toplamakla görevli Wall-E, atıkları kullanarak kendine bir yaşam kuruyor. Atıkları geri dönüştüren ve onlardan destansı atık piramitleri oluşturan Wall-E, birgün Eve adında bir robota aşık oluyor. Genel izleyici kitlesine uygun Oscar ödüllü film, distopik bir gelecek projeksiyonunu keyifli ve komik bir anlatıya dönüştürmeyi başarıyor.

Ters Yüz

Ters Yüz

Pixar'ın en ilginç hikayelerinden biri orijinal ismiyle Inside Out filmi, yaratıcı unsurlarla dolu bir aile filmi. Tam bir duygu treni sayılan Ters Yüz filminin ana karakterlerini küçük bir kızın duyguları oluşturuyor. Film boyunca iğrenme, sevinç ve üzüntü gibi farklı duygular beklenmedik bir hızda kendini gösteriyor. Zeki kurgusuyla merak uyandıran, yer yer hüzünlü sahnelere sahip film, aile üyelerinin ortaklaşa beğeneceği türden bir animasyon. Genel izleyici sınıflandırmasına sahip film, küçük çocuklarınızla birlikte izlemek için ideal.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?

Orijinal ismiyle “How to Train Your Dragon?”, Türkiye'de 7 yaş ve üzeri sınıflandırmasıyla vizyona giren neşeli, çocukları eğlendiren üst seviyede ince esprilere ve kendine has bir sinema büyüsüne sahip aksiyon dolu bir animasyon. Kahramanı Hiccup, ejderha avlamak istediğini düşünen genç bir Viking, ta ki bir ejderhayla karşılaşıncaya kadar… Seyir zevki yüksek filmin doruk noktalarını havadaki mücadelelerin yanı sıra, ekranda görebileceğiniz en şirin ejderha Toothless ile tanışmak da oluşturuyor. Film, şiddetin hayattaki tüm sorunların çözümü olmadığını gösteriyor.

Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

Davranışlarıyla bir pandadan ziyade tembel hayvanı andıran Po, bir kung fu şampiyonu olmak için can atıyor. Kung Fu dünyasına katıldığında, efsanevi guru Usta Şifu önderliğinde çalışıyor. Kötü niyetli kar leoparı Tai Lung köyünü tehdit ettiğinde Po, hayallerini gerçeğe dönüştürmek zorunda kalıyor. Kung Fu savaşçısı olmaktansa dim sum yemeğe çıkmayı tercih eden Po'ya hayran olmamak elde değil. Çocukların severek izlediği bu aksiyon animasyon filmi, sunduğu manzara ve esprileriyle ebeveynlere de hitap ediyor.

Lego Filmi

Lego Filmi

Lego Filmi, tamamen sıradan bir mini figür olan Emmet'i Lego evrenini kurtarmanın anahtarı olarak tanımlayıp baş karakter yapan bir animasyon filmi. Her zaman kendisine söyleneni yapan sıradan bir Lego olan Emmet, bir gün, özel bir Lego ile karıştırılıyor ve kendini, hayatının macerasında buluyor. Filmde, Emmet ve arkadaşları, kötü tiran Lord Business'ı durdurmak için destansı bir yolculuğa çıkıyor. Yüksek sesle kahkahalar atabileceğiniz, çocukların en sevdiği oyuncaklardan biri Lego bloklarının itibarını daha da artıran eğlenceli bir animasyon.

Komşum Totoro

Komşum Totoro

Hayao Miyazaki imzalı Komşum Totoro, hastanede yatan annelerine yakın olabilmek için kırsalda bir eve taşınan iki kardeşin hikayesine odaklanıyor. Yeni evlerinde, ortaya çıkan büyülü yaratıklar, Satsuki'yi fantastik ve heyecan dolu bir ormana götürüyor. Ormanın ruhu kabul edilen Totoro adında sevimli dev bir yaratık, değişen bir dünyada yeni çevresine ve yaşamına alışmaya çalışan Satsuki'ye yardım ediyor. Film gizemli unsurlar içerse de, hayatın keyifli anlarına yaptığı vurguyla karanlık öğeleri geride bırakıyor.

Oyuncak Hikayesi 1, 2, 3

Oyuncak Hikayesi 1, 2, 3

Toy Story üçlemesi, ​​Pixar'ı ve bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülü (CGI) filmleri başlatan ilk animasyon film serisini oluşturuyor. Üçlemenin her filmi, animasyon filmleri için çıtayı biraz daha yükselten cesur maceralar anlatıyor. Çocuklar, bildikleri ve sevdikleri oyuncaklarla ilişki kurarken, büyümeyi kapsayan derin temalar, ebeveynlerin kalbini kazanıyor. Oyuncak Hikayesi üçlemesi, dört Altın Küre Ödülü'nün yanı sıra, En İyi Animasyon Film Oscarı kazanmayı da başardı.

Yukarı Bak

Yukarı Bak

Genel izleyici kitlesine uygun sınıflandırılan, orijinal adı Up olan çocuk animasyon filmi, tüm zamanların en etkileyici sevgi hikayelerinden birini anlatıyor. İlk tanışmalarından Ellie'nin ölümüne kadar Carl ve Ellie'nin hayatında yer alan bir tabloyla çocukların kalbine dokunuyor. Duygusal bir başlangıcı olan filmde Carl ve Russell, beklenmedik şekilde esprili bir maceraya da atılıyor. En İyi Film dalında Oscar adaylığı bulunan ikinci animasyon filmi olan Up, iki Oscar ve iki Altın Küre sahibi. 

Çocuklarınızla izleyebileceğiniz diğer animasyon filmlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

• Popüler çocuk animasyon filmlerinin yanı sıra, geniş bir hayal gücüne sahip Denizin Sesi filminin yönetmeninden, kadınların gücü ve özgür potansiyellerine vurgu yapan Wolfwalkers da iyi bir öneri olabilir. 
• Wes Anderson'ın Köpek Adası da izleme listenize ilk sıralarından giriş yapabilecek özgün animasyonlar arasında yer alabilir.
• Miyazaki dendiğinde akla ilk gelen filmlerden Yürüyen Şato ve Ruhların Kaçışı, klasikleşen çocuk animasyon çizgi filmleri arasında yer almayı sürdürüyor. 
• Çocuklar için animasyon filmleri arasında kendine has anlatım dili ve dokunaklı hikayeleri bulunan Kabakçığın Hayatı ve Bir Köpeğin Fantastik Hikayesi de Disney ve Pixar'a alternatif arayan ebeveynlere hitap ediyor.

Benzer İçerikler