Çocukla Tatil Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Çocukla Tatil Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

  • 19.07.2024

Yetişkinler için tatile çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken pek çok detay, organize edilmesi gereken pek çok program vardır. Hele bir de küçük bir çocuğunuz varsa ve onun da katılacağı bir tatil planlıyorsanız, dikkat etmeniz unsurlar en az iki katına çıkmış demektir.

Çocukla seyahat etmek, keyifli olduğu kadar, kimi zaman zorlu durumları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle öncesinde hazırlık yapmanız gerekir. Çocukla tatil konusunda bazı tereddütleriniz varsa, yola çıkmadan önce bu yazımızı mutlaka okumanızı öneririz. Çocukla tatil yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Şimdi adım adım bu konuyu ele alalım:

Çocukla Tatil Yapmak Sandığınız Kadar Zor Değil

Çocukla Tatil Yapmak Sandığınız Kadar Zor Değil

  1. 1) Çocuğunuzla birlikte tatile çıkmaya karar verdiniz. İlk adımda bu planınızı çocuğunuzla paylaşmalısınız. Çocuğunuz söyleyeceklerinizi anlayacak yaşa geldiyse, ona gideceğiniz yeri, orada neler yapacağınızı ve nasıl bir tatil geçireceğinizi anlatın. Mümkünse gideceğiniz yerin fotoğraflarını da gösterin. Böylece onun da yapacağınız tatil hakkında fikri ve heyecanı olacaktır.
  2. 2) Çok yoğun bir tatil planı yapmayın. Örneğin, sık aralıklarla mekan değiştireceğiniz bir tatil planı çocuğunuzu yorabilir. Üstelik hemen her akşam farklı bir odada ve farklı bir yatakta uyumaktan da hoşlanmayabilir. 
  3. 3) Çocuğunuzun da rahat etmesini sağlamak için, konaklama tercihinizi ev ya da apart otelden yana kullanmayı düşünebilirsiniz. Böylece hem ailece daha fazla hareket alanı elde etmiş hem de çocuğunuza yine bir ev ortamının konforunu sağlamış olursunuz.
  4. 4) Çocuğunuzun her zaman sağlıklı yiyeceklerle beslenmesini istiyor olabilirsiniz. Ancak tatil zamanlarında bu her zaman mümkün olmayabilir ve çocuğunuz bazı zamanlar tercih etmediğiniz besinleri tüketebilir. Bu durumun tatilinizi zora sokmasına izin vermeyin. Döndüğünüzde eski beslenme alışkanlıklarına geri döneceğini unutmayın.
  5. 5) Onun da hoşuna gidecek aktiviteler organize edin. Tatilinizi planlarken, çocuğunuzun da eğlence anlayışını hesaba katmayı ihmal etmeyin. Örneğin, siz doğada sessiz, sakin ve huzurlu zaman geçirmek isteyebilirsiniz. Ancak bu plan, çocuğunuzun sıkılmasına sebep olabilir. Onun da keyif alıp eğlenebileceği aktiviteleri barındıran bir program yapmaya çalışın.
  6. 6) Çocukla seyahat ederken her türlü ihtimali göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bunun için yanınıza bir ilk yardım çantası almayı unutmayın. Bu çantanın içine ağrı kesici, ateş düşürücü, merhem, termometre, yara bandı gibi ilaç ve malzemelerin yanı sıra çocuğunuzun alerjisi varsa alerji ilaçlarını da koyabilirsiniz.
  7. 7) Yaşıtlarıyla bir arada vakit geçirmek, çocuğunuzun daha eğlenceli bir tatil yapmasını sağlar. Çocuklu arkadaşlarınızla tatil yapmanız, hem ebeveynler olarak sizlerin hem de çocuklarınızın tatilini renklendirecektir. Ancak böyle bir imkanınız yoksa yanınıza yeterince oyuncak, kitap, boyama kitabı ve kalem gibi eşyalar alarak, sıkıldığı zamanlarda oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

Gerekli önlemleri aldığınız müddetçe, çocukla seyahat etmek hiç de zor değildir. Tüm hazırlıklarınızı yaptıktan sonra geriye tek bir şey kalır, o da ailenizle tatilin tadını çıkarmak.

Benzer İçerikler