Çocuk Mucitler ve Buldukları İcatlar

Çocuk Mucitler ve Buldukları İcatlar

  • 12.06.2024

Her bir çocuk, hayata farklı bakış açılarıyla ve farklı duygularla geliyor. Hayattaki kazanımları ve yaşadıkları bazı deneyimler onların hayal gücünü geliştiriyor. Her biri birbirinden özel ve değerli olan çocuklar; hayal güçleri, merak ve heyecan duygularıyla hayatta kalıcı izler bırakan icatlara imza atabiliyor.

Yetişkinlere rakip olabilecek çocuk mucitler, bugüne kadar kullandığın pek çok cihazın temelini atan kişiler. Dünyaya kazandırdıklarıyla herkesin hayatını kolaylaştıran çocuk mucitleri yakından tanımak ve icatlarının neler olduğunu öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsin.

Çocuk Mucitler ve Buldukları İcatlar

Çocukların buldukları icatlar, başlangıçta onların kafasındaki minicik bir sorudan ibaretti. Şimdi ise dünyada herkesin kullandığı buluşlar hâline geldi. İşte o çocuklardan ve icatlarından bazıları!

George Nissen

Günümüzde trambolin olarak bildiğin ve üzerinde keyifle oynayıp zıpladığın icadı George Nissen, henüz 16 yaşındayken icat etti. Dünya çapında yeni bir spor dalının gelişmesine de olanak tanıyan bu icadı aynı zamanda çocukların en çok keyif aldığı park oyuncakları arasında yer alıyor. George Nissen, trambolinin yanı sıra spor ve fitness’a dair 40’tan fazla patente sahip önemli mucitlerden biri. (1)

Louis Braille

Louis Braille

Görme engellilerin kitap okumasını sağlayan çocuk olarak bilinen Louis Braille, daha 3 yaşındayken bir kaza geçirdi ve görme yetisini kaybetti. Bu yetisini kaybetmesi ona 15 yaşındayken noktalarla kodlanmış bir yazı sistemini, Braille alfabesini, geliştirme imkanı sundu. Böylece Louise Braille, görme engellilerin hayatlarını daha kolay bir hâle getirmeyi başardı. (2)

Margaret Knight

19. yüzyılın en ünlü kadın mucidi olarak bilinen Margaret Knight, 12 yaşındayken bir pamuk fabrikasında çalışıyordu. Buranın herkes için tehlikeli bir yer olduğunu fark eden Margaret Knight, ilk icadını da burada gerçekleştirdi. Bulduğu güvenlik cihazıyla işçilerin yaşamını korumayı hedefleyen Margaret Knight, ilerleyen yıllarda da kese kağıdını buldu ve daha sonra kendi şirketini kurdu.(3)

Philo Taylor Farnsworth

Philo Taylor Farnsworth

Teknik bir dahi olan ve çalışmalarına erken yaşlarda başlayan Philo Taylor Farnsworth, mekanik sistemlerin görüntüleri birleştirebilmek için çok yavaş olduğunu düşünmeye başladı ve daha 15 yaşındayken kendi televizyon sistemini üretmeye çalıştı. Bu icat üzerinde yıllarca çalışan, pek çok sorun yaşasa da pes etmeyen Philo Taylor, ilerleyen zamanlarda bir laboratuvar satın aldı ve ilk başarılı televizyon yayınını yapmayı başardı.(4)

Param Jaggi

13 yaşındayken çevre teknolojileriyle ilgilenmeye başlayan Param Jaggi, EcoTube isimli bir cihaz geliştirdi. Bu cihazı arabalar nedeniyle oluşan karbondioksit emisyonlarını azaltmak için tasarlayan Param Jaggi, bunun yanı sıra karbon yakalama, biyoreaktörler ve termoelektrik jeneratörlerle ilgili pek çok patente sahip. Kendisi şimdilerde 27 yaşında ve Hatch Apps isimli bir şirketin CEO’su konumunda yer alıyor.(5)

Bu isimler dışında dünyaya pek çok katkı sağlamış çocuk mucitler bulunuyor. Onların bu başarıları dünyadaki büyük küçük herkese ilham veriyor. 

Sonuçta hayal gücü, farklı bakış açısı, ve merak kaç yaşında olursa olsun her çocuğun, her öğrencinin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olabiliyor. Sen de birçok insan gibi büyük işler başarmış çocukların deneyimlerinden ilham alabilir, kurduğun hayallerin özverili bir çalışmayla gerçekleşebileceğine inanabilirsin.


https://lemelson.mit.edu   

https://www.britannica.com   

https://lemelson.mit.edu   

https://www.britannica.com   

http://www.paramjaggi.com   

 

Benzer İçerikler