Çocuk Gelişiminde Arkadaşlığın Önemi

  • 18.08.2022

Çocukların sosyal becerileri aile içinde oluşmaya başlasa da okul ve arkadaş ortamında gelişir. Arkadaşlık kurmaya başlayan çocuklar, farklı insanların da duyguları olduğunu anlamayı öğrenebilir. Çocuğunuzun kolay arkadaşlık kurabilmesi için ona aile ortamında iletişim becerilerini güçlendirme fırsatı vermeniz önem taşır.

Çocuklar okul, kurs, park, sokak gibi ortamlarda oyun oynarken arkadaşlık kurabilir. Küçük yaşlardaki çocuklar hemcinsleriyle arkadaşlık kurma eğiliminde olsalar da bu tercihleri zamanla değişebilir. İlgi alanlarına, benzer özelliklerine, aynı düzeyde duygusal ve sosyal olgunluklarına göre arkadaş seçiminde bulunabilirler. Çocukların gelişiminde ve karakterlerinin şekillenmesinde önemli bir rol oynayan arkadaşlık kavramını sizler için daha yakından ele aldık.

Çocukların Arkadaşlık İlişkilerinde Ebeveynin Rolü Nasıl Olmalıdır?

Çocukların Arkadaşlık İlişkilerinde Ebeveynin Rolü Nasıl Olmalıdır?

• Çocuklar, arkadaşlık kurarken bazen zorluk yaşayabilir. Karşılaştığı problemleri kendi çözmesi sosyal becerilerini geliştirmesi için önemlidir. Ebeveynler, çocukların arkadaşlık ilişkilerine çok fazla dahil olmamaya özen göstermelidir.

• Arkadaşlık kurmakta zorlanan çocuklar için ebeveynler uygun ortamı hazırlayabilir. Sosyal ilişkilere açık olan oyun etkinlikleri, kutlama partileri, okuma grupları, müzik organizasyonları gibi faaliyetlerle çocuğunuzun yaşıtlarıyla kaynaşmasını sağlayabilirsiniz.

• Çocuğunuzu yakından gözlemlemeniz ve onunla sık sık sohbet etmeniz önemlidir. Çocuklar bazen arkadaş grupları içinde zorbalığa maruz kalabilir. Böyle durumları fark etmeniz erken müdahale etmek, çocuğa destek olmak, problemi çözmeye yönelik adım atılmasını sağlamak için gereklidir. 

• Çocuğunuzun arkadaşları hakkında olumsuz konuşmak kırıcı bir etki yaratabilir. Bu nedenle çocuğunuzun arkadaşlık kurmayı tercih ettiği yaşıtlarını yakından tanımaya çalışabilirsiniz.

• Arkadaşlık ilişkilerinde zorluk çeken çocukları desteklemeniz gerekebilir. Kendi çocukluğunuzdan örnek vererek, dostluk temalı filmler izleyerek, hikayeler okuyarak çocuklarda arkadaşlık duygusunu pekiştirebilirsiniz. 

Çocukların Arkadaşlık Kurması Neden Önemlidir?

Çocukların Arkadaşlık Kurması Neden Önemlidir?

Çocukların aile dışındaki insanlarla iletişim kurması, sosyal becerilerini geliştirmesi açısından faydalı olabilir. Küçük yaşlardan itibaren çocukların yaşıtlarıyla zaman geçirmesi, öğrenme ve gelişme açısından destekleyicidir. Paylaşma, iletişim kurma, empati yapma, oyun kurma ve gruba dahil olma gibi beceriler çocukların öz güven duygusunu güçlendirebilir. Çocuğunuzun eğlenceli ve aktif bir gün geçirmesi için arkadaşlık kurmasına uygun ortamlar da yaratabilirsiniz. İlgi alanlarına yönelik kurslara, oyun gruplarına ve kreşlere dahil olan çocuklar, dış dünyayla daha çok bağlantı kurabilir. Çevresindeki insanların duygularını, düşüncelerini ve isteklerini daha iyi anlayabilir.

Çocuklarınızın arkadaşlık ilişkilerine direkt olarak karışmak yerine dışarıdan gözlem yapmanızda fayda vardır. Yaşadığı her problemi çözmeniz doğru bir yaklaşım olmayabilir. Çocukların gelişim göstermesi için çaba harcaması ve çözüm yolları denemesi gerekebilir. Bu nedenle çocuğunuz sizden yardım isteyene kadar gözlemci olmanız önemlidir. Çocuklar bazen arkadaşlarıyla yaşadıkları problemlerde ebeveynlerinden destek alabilir. Bu noktada tamamen sorunu çözmek yerine destekleyici ve yol gösterici olmak daha uygun bir tercih olur. Çocuğunuzun durumu analiz etmesine, sorunlara farklı gözle bakmasına ve daha iyimser bir yaklaşım sergilemesine yardımcı olabilirsiniz.

Benzer İçerikler