Çocuğunuz İndigo ya da Kristal Çocuk Olabilir mi?

Çocuğunuz İndigo ya da Kristal Çocuk Olabilir mi?

  • 01.08.2022

Çocuğunuzun yaşıtlarına göre biraz farklı davrandığını düşünüyor musunuz? Belki de birçok anne-baba gibi endişeye kapılıp onda bir sorun olduğunu düşünmeye başladınız ve çocuğunuzu doktor doktor gezdiriyorsunuz. Aslında çocuğunuzun yaşıtlarıyla birçok açıdan benzerlik göstermemesi öğrenme bozukluğuna, hiperaktiviteye, dikkat sorunlarına otizme ya da başka bir probleme işaret etmiyor olabilir. Hemen kaygılanmadan önce onun özel bazı yetenek, beceri ve ilgi alanlarına sahip bir İndigo çocuk olup olmadığını da göz önüne alabilirsiniz. 

Öncelikle 1970 ve 1980’li yıllardan sonra sıkça duymaya başladığımız İndigo/kristal çocuk kavramları için çok temel bir bilimsel kaynağın bulunmadığını belirtelim. Yine de tıbbi açıdan yaşıtlarına göre üstün veya sıra dışı özellikler gösteren çocuklar için bazı testler yapılabiliyor. Genel değerlendirmelerle tanı koymak yerine bu noktada tıbbi açıdan da destek almakta yarar var. Sonuçta bazı sorunları görmezden gelerek çocuğunun İndigo olduğunu düşünen anne-babalar olabileceği gibi özel birtakım beceri ve yeteneklere sahip çocukları sorunlu olarak nitelendirme ihtimali de bulunuyor. Peki, o zaman “İndigo çocuğu nedir?” açıklayalım: 

İndigo Kristal Çocuk Nedir?

İndigo Kristal Çocuk Nedir?

İndigo çocuğu; algısı ve sezgileri yüksek, yaşıtlarına göre sıra dışı davranış, düşünce ve ilgi alanlarına sahip çocukları tanımlayan bir terim. 1970’li yıllarda Nancy Ann Tappe tarafından New Age teorisine bağlı olarak ortaya atılmış. Sonraki yıllarda da kavrama yoğun bir ilgi gösterilmiş. Jan Tober ve Lee Carroll ise İndigo ve kristal çocuklar hakkındaki çalışmalarını daha da ilerletmişler. Öyle ki günümüzde bu kavram oldukça fazla merak uyandırmaya devam ediyor. İndigo çocukların birçok filme, kitaba ve diziye konu olmaları da bunun bir kanıtı.

“Peki, Kristal ile İndigo çocuklar birbirinden farklı mı?” diye sorabilirsiniz. Genel kanıya göre kristal çocuklar 1995 ve sonrasında doğmuş çocukları tanımlıyor. “Kristal çocuk nedir?” diye yapılan araştırmalar sonucunda bu çocukların İndigo çocuklar ile fazlasıyla benzerlikler gösterdiği ancak çoğunlukla daha sakin, uyumlu, barışçıl olmaları gibi özellikleriyle onlardan ayrışabildiği belirtiliyor. Yani “İndigo çocuk ne demek?” sorusunu yanıtlarken otoriteye karşı gelen ve asi tavırlı tutumlarını tanım içinde geçirmek gerekiyor. İndigoların amaçladıkları uğruna daha mücadeleci olduklarına; kristal çocuklar için yolu açtıklarına inanılıyor.

İndigo Çocuğu Nasıl Anlaşılır?

İndigo Çocuğu Nasıl Anlaşılır?

İndigo kristal çocuk nedir?” sorusunu kısaca yanıtladığımıza göre şimdi de bu çocukların taşıdıkları özellikleri yakından inceleyebiliriz.. İndigo çocuğu nasıl anlaşılır? İşte İndigo çocuklarda sıkça görülebilen bazı özellikler:

  • Genelde duyarlılıkları yüksek; empatik, sevgi dolu, hoşgörülü ve anlayışlı oluyorlar. 
  • Çoğunlukla yüksek enerjiye sahip olup, amaçları uğruna tutkuyla çalışırlar.
  • Sorgulama mekanizmaları geliştiği için otoriteye ve sınırlara uymakta zorluk çekebilirler.
  • Kendi değerlerinin farkında olup, ihtiyaç ve isteklerini iletebilirler.
  • Genellikle sanata düşkün ve yetenekli oldukları gözlemlenir.
  • Hayvanlar ve doğa ile güçlü bağlantı kurabilirler. 
  • Yaşıtlarına göre manevi ve ruhsal açıdan daha gelişkin olabilirler. İçsel isteklerine başkalarının ondan beklentilerine kıyasla daha çok önem verebilirler. 

Bunların haricinde ebeveynlerin cevabını merak ettikleri bir diğer soru;  “İndigo çocuğun fiziksel özellikleri nelerdir?” sorusudur. Tabii ki buna net ve doğrudan bir cevap vermek mümkün değil ancak genel olarak İndigo/Kristal çocuklar yoğun, derin ve dikkatli bakan iri gözleri ile dikkat çekiyor. 

Benzer İçerikler