Çocuğuma Karşı Öfkemi Nasıl Kontrol Edebilirim?

  • 17.08.2022

Gündelik hayatın içinde finansal veya sağlıkla ilgili endişeler, geç kalınan randevular, yapılması unutulan işler gibi stres yaratan birçok durumla karşılaşabilirsiniz. Tüm bu koşuşturmacanın ortasında çocuğunuzla olan iletişim de kimi zaman sizi zorlayabilir. Böyle anlarda öfke hissedebilirsiniz (1). Ancak öfkelendiğinizde çocuğunuza bağırmak ve geri alamayacağınız sözler söylemek, sonradan pişmanlık yaratabilir. Burada önemli olan, öfkenizi bastırmaya çalışmak yerine, onu sağlıklı bir şekilde kontrol edebilmenizdir.

Kendinizi kontrol altına aldığınızda çocuğunuzun da sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz (2). Öfkeyle hareket etmeden kontrolü sağlamanız, sağlıklı bir iletişim için faydalı olur. Bu noktada “Peki, çocuğuma karşı öfkemi nasıl kontrol edebilirim?” sorusunun yanıtını arıyor olabilirsiniz. Aşağıda yer alan yöntemler sakinliğinizi korumanıza ve çocuğunuzla olan ilişkinizin dengede kalmasına yardımcı olabilir (3).

Birkaç Derin Nefes Alın

Kulağa çok basit gibi gelse de öfkeyi kontrol altına alabilmenin en etkili yollarından biri derin nefes almaktır. Bu, düşünerek daha sağlıklı karar alabilmenize yardımcı olur. Tepki vermek genellikle dürtüsel bir davranış olduğundan, derin nefes alıp vermek öfkenizi kontrol edebilmenizi sağlar. Bu aynı zamanda çocuğunuz için de olumlu bir örnek olabilir ve zor bir durumla karşılaştığında sizden öğrendiği davranış kalıplarını yansıtabilir.

Ortamdan Uzaklaşın

Ortamdan Uzaklaşın

Birkaç derin nefes aldıktan sonra eğer kendinizi hala sinirli hissediyorsanız mümkünse çocuğunuzun yanından ayrılabilir, bir mola vererek sakince düşünebileceğiniz bir alana gidebilirsiniz. Yalnız kaldığınız bu zamanı sadece sakinleşebilmek için kullanarak etkili bir iletişime zemin hazırlamanız mümkün olur.

Sorumluluklarınızın Sınırları Olduğunu Hatırlayın

Sorumluluklarınızın sınırlarını belirlemek hem çocuğunuz hem de sizin için faydalı olabilir. Sizin kendi düşünceleriniz ve sorumluluklarınız olduğu gibi çocuğunuzun da kendi duygu, düşünceleri ve sorumlulukları vardır. Bunu fark ettiğiniz zaman çocuğunuza yardımcı olabilir, problemleri çözmede ilerleme kaydedebilirsiniz.

Çocuğunuzun karşılaştığı problemleri sürekli siz çözerseniz bir süre sonra çocuğunuz kendisini bunu yapmak zorunda hissetmeyebilir. Bu durum, sizin daha fazla çabalamanız gerektiğini düşünmenize neden olabilir. Ancak siz ne kadar çok çabalarsanız çocuğunuz da o kadar az çaba gösterecektir. Bu nedenle çocuğunuza yol gösterip rehberlik ederek onun da kendi sorumluluklarının bilincine varmasını sağlayabilir, öfkenizi de daha kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Çocuğunuzla İlişkinizin Gelecekte Nasıl Olacağını Hayal Edin

Çocuğunuzla İlişkinizin Gelecekte Nasıl Olacağını Hayal Edin

Çocuğunuza sinirlendiğiniz zaman, bundan sonraki süreçte ilişkinizin nasıl olacağını gözünüzde canlandırmaya çalışabilir ve ona şimdi vereceğiniz tepkinin ileride sahip olmak istediğiniz ilişkiye bir yardımı olup olmayacağını sorgulayabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun her talebini karşılıksız kabul ettiğiniz anlamına gelmez. Aksine, ona saygı ve sevgi gösterdiğiniz, onun size nasıl davranmasını istiyorsanız sizin de ona öyle davrandığınız anlamına gelir.

Sonuç olarak, zorlayıcı anlar karşısında ani ve kırıcı bir tepki göstermeden önce kendinize düşünmek için bir süre tanımanız, uzaklaşmanız veya nefes egzersizleri yaparak kendinizi sakinleştirmeye çalışmanız öfkenizi kontrol etmenizde size yardımcı olabilir. Bu uygulamalar ile çocuğunuzla daha güçlü bir ilişki kurmanıza olanağına sahip olabilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.psychologytoday.com  

https://www.empoweringparents.com  

https://www.medicinenet.com  

 

Benzer İçerikler