Çocuğum Başarısız Olduğunda Nasıl Tepki Vermeliyim?

  • 17.08.2022

İster önemli bir sınav olsun ister küçük bir test, çoğu yetişkin gibi çocuklar da bazen hata yapabilir ya da başarısız olabilirler. Çocuğunuz başarısız olduğunda kızgın, hayal kırıklığına uğramış ya da üzgün hissedebilirsiniz. Fakat unutmayın ki çocuğunuz da sizinle aynı şeyleri yaşayabilir. Ayrıca başarısızlıklarını sizlere anlatma konusunda sorun yaşıyor olabilirler.

Anne babalar olarak zaman zaman başarısız çocuğa nasıl davranmalı konusunda kaybolmuş hissedebilirsiniz fakat hatırlamanız gereken ilk şey aşırı tepki vermemek olmalıdır. Çocuk psikolojisinin öneminin uzmanlar tarafından her geçen gün daha da vurgulandığı günümüzde sizlere yardımcı olması için paylaştığımız birkaç ipucunu değerlendirebilir ve böylece çocuğunuzla aranızda daha sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

Sınavda Başarısız Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Sınavda Başarısız Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çocuğunuz sınavda başarısız olduysa ilk önce nedenini belirlemede ona yardımcı olabilirsiniz. Çocukların sınavda başarısız olmalarının altında sınavda yaşadıkları kaygılar, günlük hayatta yaşadıkları sorunların akıllarını kurcalaması, dikkatlerinin dağılması ve yeterince çalışmamış olmaları gibi birçok sebep yatar. “Çocuğum sınavlarda başarısız” diye üzülmektense altındaki nedeni aramak hem onun gelişimine hem de sizlere fayda sağlayabilir.

Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurduktan ve başarısızlığın nedenini belirledikten sonra birlikte bir çözüm arayabilirsiniz. Anlamadıkları konularda yardımcı olmak ya da stres yaşadıklarında onlara nasıl başa çıkabileceklerini öğretmek gibi destekler sağlayabilirsiniz. Soğukkanlılığınızı kaybetmeden başarısızlığın tekrarlanmasını önlemek için çözümler üretmeniz çocuğunuzun size güvenmesini ve sizinle birlikte hareket etmesini sağlayabilir.

Derslerinde Başarısız Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Derslerde başarısız olan çocuğa sert ya da sinirli bir dille çıkış yapılmamalıdır. Anne babalar “çocuğum derslerde başarısız daha sıkı çalışması gerekiyor” diyerek çocuklarına baskı yapma hatasına düşebilir. Baskı sonucu bazı çocuklarda stres ve kaygı bozukluğu gibi ciddi psikolojik rahatsızlıklar oluşur. Bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek ve çocuğunuzla aranızda daha sağlıklı bir iletişim kurmak için öncelikli olarak onların yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz. Sonrasında ise çocuğunuza denemeye devam etmesini öğretebilirsiniz. Böylece çocuğunuz çaba ve zaman harcama, hayal kırıklıklarını aşma, zorlandığı konularda yaratıcı çözümler bulma gibi olumlu beceriler geliştirebilir. Yaşamın erken dönemlerinde başarısız olduğu konularda denemeye devam etme yeteneği ileriki yaşlarda kariyer ve ilişkilerde daha başarılı olma konusunda da faydalı olabilir.

Çocuklar Başarısız Olduklarında Onlara Nasıl Yardım Edilmeli?

Çocuklar Başarısız Olduklarında Onlara Nasıl Yardım Edilmeli?

Çocuğunuz başarısız olduğunda altında yatan nedene göre tavrınızı belirleyebilirsiniz. Öncelikle çocuğunuz  başarısız olduğunda korkmamalı ya da soğukkanlılığınızı kaybetmemelisiniz. Çünkü çoğu başarısız çocuk en çok anne babasının yardımına ihtiyaç duyar. 

Çoğu ebeveyn gibi siz de “çocuğum okulda başarısız nasıl yardım etmeliyim” diye düşünüyorsanız, aşağıda yer alan önerileri dikkate alabilirsiniz.

• Çocuğunuzu diğer çocuklar ile karşılaştırmanız onların zaten zedelenmiş olan benlik saygılarını düşürmelerine sebep olabilir. Özellikle kardeşler arasında karşılaştırma yapmaktan kaçınmalı ve onları ayrı birer birey olarak değerlendirmelisiniz.
• Küçük başarıları bile övmekten zarar gelmez. Böylece çocuk başarısızlığın tüm hayatı olmadığını ve başarının sonuçlarını görerek gayret göstermeyi öğrenebilir.
• Çocuğunuza başarısız oldukları bir testte ya da sınavda yeniden denemesi gerektiğini konusunda hatırlatma yapabilirsiniz. İlk seferinde başarısız oldukları konuları öğrenerek yeniden çözebilir ve hatalarından ders almayı öğrenebilirler. 

Benzer İçerikler