Çocuğa Okuma Nasıl Sevdirilir?

  • 25.08.2022

Her anne baba gibi siz de “Çocuğumuza kitap okumayı nasıl sevdiririz?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Peki, bu konuda hiç kendi çocukluğunuzu düşündüğünüz oldu mu? Okulda ya da evde nasıl okuma alışkanlığı kazandığınızı, bol resimli kitaplarınızın nasıl da hayal gücünüze hitap ettiğini, öğretmeninizin ya da kendi anne babanızın size okuduğu tadı damağınızda kalan hikâyeleri... Aslında bunların tümü okuma alışkanlığı kazanmanızı sağlayan etkenlerdi. Şimdi ise birer yetişkin olarak biliyorsunuz ki okuyan çocuk kendisini yetiştirmiş, muhakeme yetenekleri kuvvetli ve bilgili bir yetişkin haline geliyor. O halde kendi çocuğunuza da bu alışkanlığı kazandırmanın tam sırası! 

Her ne kadar günümüz çocuklarının dikkatini çoğunlukla televizyon, tablet ve bilgisayar oyunları dağıtıyor olsa da birkaç ufak etkili yöntem ile siz de okumayı seven bir çocuk yetiştirebilirsiniz! İşte çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilecek ipuçlarımız...

Çocuğunuzun Yanında Kitap Okuyun

Çocuğunuza uyumadan önce kitap okumak ve kitapları incelemesini sağlamak kitap görgüsünün oluşması açısından iyi bir uygulamadır ancak aslında esas olan eğitimde modelleme sistemi ile ilk önce onun bilinç ve bilinçaltının şekillenmesini sağlamanızdır. Bu bağlamda çocuğunuz günlük yaşam içerisinde sizin kitap okuduğunuzu gördüğü takdirde, bu davranışı kendi günlük yaşamına o kadar kolay adapte edebilir. Fakat sizin de bu alışkanlığı sürdürmeniz hatta ailecek okuma saatleri düzenlemeniz önemlidir.

Ailece Okuma Saatleri Düzenleyin

Ailece Okuma Saatleri Düzenleyin

Tüm aile üyeleriyle birlikte haftanın belirli bir günü ve saati okuma etkinliği düzenleyerek kitap okuma alışkanlığının pekişmesini sağlayabilirsiniz. Bu saatler içerisinde televizyon, tablet ya da bilgisayar gibi uyaranları bir kenara alarak hep birlikte kitap okumanız oldukça önemli olacaktır. Bu etkinlikleri bireysel okuma saati olarak planlayabilir ya da çocuğunuza kendi kitabını yüksek sesle okuma fırsatı da tanıyabilir ve kitap üzerine düşüncelerinizi birbirinizle paylaşabilirsiniz. Bu aynı zamanda çocuğunuza paylaşmayı da aşılayacaktır.

Sohbetlerinizde Okuduklarınızdan Örnekler Verin, Anlatıyı Yaşatın

Sohbetlerinizde Okuduklarınızdan Örnekler Verin, Anlatıyı Yaşatın

Hayal gücü gelişmiş bir çocuk demek, uyumadan önce kendisine kitap okunmuş düzenli bir kitap okuma, inceleme ya da dinleme rutinine sahip çocuk demektir. Hatta okuduklarınızı gündüz sohbetlerinize de taşıyabilirsiniz. Okuma sonrası doğrudan "Öyküden ne anladık?" diye sormak yerine, ortak yaşadığınız bazı olaylardan sonra "Sence Peter Pan böyle bir durumda ne yapardı?" diye sorarak kitap kahramanlarını yaşamınıza dahil edebilir, çocuğunuzun ilgisini canlı tutabilir ve yaşamında öykülere de yer açmasına yardımcı olabilirsiniz.

Birlikte Kitap Alışverişine Çıkın

Ülkemizde sadece çocuklara yönelik kitap satan kitapçılar olduğu gibi birlikte kitap alışverişi yapabileceğiniz farklı konseptlere sahip pek çok kitapçı da mevcut. Çocuğunuzun kitap görgüsünü geliştirmek farklı kitaplara dokunmasını, incelemesini sağlamak için hafta sonu gezilerinize farklı kitapçıları ekleyebilir, çocuğun ilgisinin taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Birlikte kitap alışverişine çıkabilir ve beğendiği kitapları öncelikle uzun uzun incelemesini sağlayarak yaşına uygun kitaplar arasından kendi beğenilerini oluşturmasına izin verebilirsiniz. Öte yandan kendisi gibi diğer çocukların da aynı ortamda kitapları incelediğini görünce okuma isteği daha da pekişecektir.

İlgi Çekici Çocuk Dergilerine Abone Olun

İlgi Çekici Çocuk Dergilerine Abone Olun

Çocuk dergisi abonelikleri çocukların farklı konular hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olur, onlara her ay ya da her hafta farklı konuların ve soruların kapılarını aralar. Aynı zamanda format itibarıyla genellikle bilgi verme, deney yapma, keşfetme ve etkinlik yapma odaklı oldukları için çocukların merak etme, soru sorma ve muhakeme etme becerilerini okul yaşamına da uyarlanabilecek daha farklı yönlerde geliştirir. Görsel açıdan büyük zenginlik sundukları için çocuklar tarafından büyük ilgiyle karşılanabilirler.

Okuduklarını Büyük Bir Samimiyetle Dinleyin

Çocuğunuza okuma konusunda verebileceğiniz en büyük ödül aslında onun okuduğu ve size büyük bir hevesle anlatmak istediği öyküleri içtenlikle dinlemeniz olacaktır. Bu sebeple okuduğu bir öyküyü size heyecanla anlatmak isterse, ilgiyle onu dinleyin ve hatta sorular sorun. İlgisini çekerse hikayenin sonunu değiştirerek farklı kurgular yaratarak beyin fırtınası bile yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler