Çocuğa Kaç Yaşında Telefon Alınmalı?

Çocuğa Kaç Yaşında Telefon Alınmalı?

  • 15.04.2024

Günümüzde iletişim kanalları neredeyse tamamen mobil uygulamalar üzerine kurulduğundan akıllı telefonlar hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Akıllı telefon edinme yaşı da, kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber ilkokul seviyelerine kadar indi. Bu noktada ebeveynleri önemli bir karar alma süreci bekliyor. “Çocuğa kaç yaşında telefon alınmalı?” sorusu tüm ebeveynlerin üzerinde titizlikle durmaları gereken bir tartışma konusu.

Akıllı telefonların hayatı kolaylaştırdıkları bir gerçek. Öte yandan unutmamak gerekir ki akıllı telefonlarda çocuklar üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilecek özellikler ve yaşlarına uygun olmayan uygulamalar da bulunuyor. Peki uzmanlara göre çocuklara telefon kaç yaşında alınır?

Çocuğa Kaç Yaşında Telefon Alınmalı?

Çocuğa Kaç Yaşında Telefon Alınmalı?

Çocuğa telefon alma yaşı her aile özelinde farklılık gösterir. Bu noktada önemli olan çocuk istediği için değil gerçekten ihtiyaç olduğu zaman telefon alınmasıdır. İlkokul çağına gelen çocuklar artık daha uzun süreyle evden uzak kalmaya başlar. Ebeveynlerin bu durumda çocuklarıyla iletişim halinde olmak istemeleri doğal olmakla birlikte bu konuda önceliği çocuklarının öğretmenleriyle iletişim kurmaya vermeleri daha sağlıklı olabilir. Okul ortamında çocuklar devamlı olarak öğretmenlerinin gözetimi altındadır. Ebeveynler bunun bilincinde oldukları zaman çocuklarına akıllı telefon alma yaşı olabildiğince ertelenebilir. Yaşam şekli ve ebeveynlerin çalışma düzeni her ailede farklılık gösterdiği için telefon alma yaş sınırı belirlenirken bu farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır.

Ebeveynler çocuklarına telefon alma ihtiyacı oluştuğuna karar verdikten sonra nasıl bir telefon alacaklarını da belirlemeleri gerekir. Uzmanlara göre akıllı telefon alma yaşı ise en az 12 olmalıdır.

Çocukların Telefon Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocukların Telefon Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

“Çocuklara kaç yaşında telefon alınmalı?” sorusuna cevap verdikten sonra, çocukların telefonu nasıl kullanacakları da önemlidir. Telefon kullanımı konusunda uyması gereken kurallar çocukla açık şekilde konuşulmalıdır. Bu konuda birlikte bir kurallar listesi de hazırlayabilirsiniz. Önemli olan kuralları tek taraflı olarak sizin belirlememenizdir. Telefon kullanımı konusunda uygulanacak bu kurallar belirlenirken çocuğunuzla ortak karar vermeniz, onun kuralları anlaması ve onlara dikkat etmesi konusunda faydalı olacaktır. Kuralları birlikte müzakere ederek belirlemeniz çocuğunuzu mutlu edecek ve iş birliği içinde olmasını sağlayacaktır. Bilindiği üzere telefon çocukların dikkatini dağıtan bir etkendir.

Sosyal medya bildirimleri, arkadaşlarından gelen mesajlar ve çeşitli uygulamalardan gelen diğer bildirimler çocuklar üzerinde dikkat dağıtıcı etki yaratır. Bu nedenle okula telefon götüren bir çocuğun telefonu ders saatlerinde kullanmaması önemlidir. Ayrıca akıllı telefonu olan bir çocuğun internet kullanımında filtreleme özellikleri kullanılması faydalı olur. Telefonun keyfi kullanımı için yaşına uygun olacak şekilde günlük bir süre sınırlaması koymak da önemlidir. Çocuklarınızın özel alanını ihlal etmeden zaman zaman telefon kullanımını incelemeniz bu konuda faydalı olabilir. Bu tür denetimlerin onu kontrol etmekten ziyade kendisinin güvenliği için önemli olduğu, çocuklarla paylaşıldığında telefon kullanımına geçiş çocuklar için sağlıklı bir süreç olacaktır.

Benzer İçerikler