Çanakkale Savaşı ile İlgili En İyi Belgeseller

Çanakkale Savaşı ile İlgili En İyi Belgeseller

  • 15.06.2024

Birinci Dünya Savaşı yıllarında Türk toprakları üzerinde yapılan planları bozan ve böylece tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, her yıl aynı coşkuyla kutlanmaya devam ediyor. Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü olan 18 Mart'ta farklı etkinlikler yapılıyor ve kahramanlık hikayeleri bir kez daha anılıyor. Zaferle sonuçlanan bu kahramanlıklar aynı zamanda çok sayıda Çanakkale belgeseli yapımına da ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

18 Mart'ın anlam ve önemini daha iyi anlamanı sağlayacak Çanakkale Savaşı belgeseli yapımlarının en iyilerini senin için sıraladık. Belgeseller elbette bunlarla sınırlı değil. Bu nedenle listemize sadece başlangıç diyebiliriz.

Çanakkale: Son Kale

Çanakkale: Son Kale

Çanakkale Zaferi belgeseli listesinin başında uzun bir araştırma ve uzmanların katkılarıyla hazırlanan Çanakkale: Son Kale yer alıyor. 2003 yılı yapımı olan belgeselin yönetmenliğini Ahmet Okur yapmıştır. Belgesel 1915-1916 yıllarında kanlı çatışmaların yaşandığı şanlı Gelibolu savunmasını ekrana yansıtır. Uzun metrajlı Çanakkale: Son Kale'de farklı arşiv kayıtlarından derlenen görüntüleri ve usta oyuncularla yeniden canlandırılmış sahneleri izleyebilirsin.

Çanakkale Geçilemedi

Çanakkale Geçilemedi

2005 yapımı olan Çanakkale Geçilemedi, kanlı savaşın tüm taraflarını bir araya getiren yapımlardan biridir. Çanakkale ile ilgili belgesel, 1915 yılında yaşanan savaşın askeri ve insani boyutunu gözler önüne sermiştir. Belgesel TRT, Avusturya, Yeni Zelanda, İrlanda ve Galler televizyonlarının ortak yapımıdır.

Çanakkale Destanı 1915

Çanakkale Destanı 1915

En iyi Çanakkale belgeselleri listesinde yer alan Çanakkale Destanı 1915, kuruluş dönemini anlatan başarılı yapımlardan biri. Kürşat Kızbaz yönetmeliğinde çekilen ve 2005 yılı yapımı olan belgeselin prodüksiyonu hem Türkiye'de hem Amerika'da gerçekleştirildi. Belgesel, 1. Dünya Savaşı'nın en önemli cephelerinden biri olan Çanakkale'de zafer için savaşan askerlerin torunlarının bugün kardeşçe kucaklaşmalarına da değiniyor. Belgeselin ayırt edici özelliklerinden biri de çekimlerde ilk kez Genel Kurmay Başkanlığının arşivinin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin orijinal kostümlerinin kullanılmış olması.

Çanakkale 1915

Çanakkale 1915

Senaryosunu Turgut Özakman'ın yazdığı, yönetmenliğini Yeşim Sezgin'in yaptığı 2012 yapımı Çanakkkale 1915, aslında belgesel tadında olan bir film. Yapımda Balkan Savaşı'nda yenik düşerek hezimate uğrayan bir milletin Çanakkale'de nasıl ayağa kalktığını ve düşmana karşı nasıl direndiğini anlatıyor. Belgeselde Mustafa Kemal Paşa'nın, Seyit Onbaşı'nın, Mehmet Çavuş'un ve daha nice isimsiz kahramanın hikayesi işleniyor.

18 Mart Çanakkale Zaferi'ni konu alan daha nice yapım var. Belgesel tadındaki film örneklerini de şu şekilde sıraladık:

• Son Umut (2014)

• Son Mektup (2015)

• Çanakkale Yolun Sonu (2013)

• Çanakkale Çocukları (2012)

• Çanakkale Aslanları (1964)

• Bir Millet Uyanıyor (1966)

• Sarı Siyah (2013)

• Gelibolu (1981)

• Kınalı Kuzular: Bedeli Çanakkale'de Ödendi (2006)

• Çanakkale Geçilmez (2008)

• Tell England (1931)

• Queen of the Desert (2015)

Sadece ülkemizde değil, dünya tarihinde de izler bırakan Çanakkale Savaşı'nı başarılı yönetmenlerin gözünden izleyebilirsin.

Benzer İçerikler