Büyük Kas Gelişimini Destekleyen Oyunlar

Büyük Kas Gelişimini Destekleyen Oyunlar

  • 12.06.2024

Büyük kas gelişimi, diğer bir deyişle kaba motor becerileri, kol, bacak, omuz ve boyun kasları gibi büyük kasların birbirleriyle koordinasyonunu ifade eder. İlk büyük kas becerileri bebeklik döneminde gördüğümüz emekleme, sürünme, yuvarlanma gibi hareketlerdir (1). Yürümeye başladıktan sonra ise zıplama, koşma, tırmanma, sıçrama, atlama gibi hareketler gelişim gösterir.

Kaba motor becerilerinin gelişimi bağımsızlığa doğru atılan önemli bir adımdır. Otonom hareket edebilmeye başlayan çocukların öz güveni de buna bağlı olarak gelişir. Büyük kas gelişimini destekleyen oyunlar genel olarak açık alanda oynanabiliyor olsa da ev ortamı için uygun olan oyunlar da vardır. Çocukların kaba motor becerilerini desteklemeye yardımcı olan oyunları sizler için derledik

Bowling

Bu oyun için hazır satılan plastik bowling labutları kullanabileceğiniz gibi evdeki malzemelerle kendiniz de labut hazırlayabilirsiniz. Orta boyuttaki pet şişeler bunun için idealdir. İçlerini su veya kum ile doldurarak labut haline getirebilirsiniz.Oyunu oynamak için öncelikle labutlar sıra halinde dizilir. Sonrasında elinize bir top alarak belirli bir uzaklıktan labutları vurmaya çalışırsınız. Labutları devirebilmek için topu güçlü şekilde fırlatmak gerekir. Bu da özellikle kol kaslarının gelişimine katkı sağlar.

Engelli Parkur

Engelli parkur çocukların açık havada eğlenceli vakit geçirmelerini sağlarken onların büyük kas gelişimlerini destekler. Dilerseniz evde de küçük bir alanda engelli parkur oluşturabilirsiniz. Evdeki minderlerin üzerinden atlama, yere kıvrımlı şekilde yerleştirdiğiniz ipin üzerinde dengede durarak yürüme gibi hareketler içeren eğlenceli bir parkur çocukların ilgisini çekecektir.

Seksek

Seksek

Eski zamanların oyunu olarak görsek de seksek günümüzde hala çocuklar arasında oldukça popüler. Öyle ki çocuk halılarında dahi seksek görseline yer verilebiliyor. Hem tek ayak üstünde hem de çift ayakla zıplayarak ilerlenmesi gereken bu oyunda çocukların büyük kas becerileri desteklenir. Evdeki bir oyun halısında veya bahçede tebeşirle yere seksek alanı çizerek bu oyunu çocuğunuza kolaylıkla oynatabilirsiniz.

Denge Oyunu

Bahçede bulduğunuz bir tahta parçası üzerinde dengesini kaybetmeden yürüme oyunu oynayabilirsiniz. Tuğla veya ev içinde alçak tabureler de bu oyun için idealdir. Çocuğun yürüdüğü alan ne kadar dar olursa yürümesi de o kadar zorlaşır. Yolun sonunda çok sevdiği bir çizgi film karakterinin var olduğunu hayal etmesini sağlayarak çocuğunuzu motive edebilir veya yürüdüğü yolun aşağısında köpekbalıkları olması gibi hikayeler yaratarak oyuna eğlence ve macera katabilirsiniz.

Yumurta ve Kaşıkla Koşu

Yemek kaşığının üzerine bir yumurta konulur ve bunu dengede tutarken koşarak parkur tamamlanmaya çalışılır. Yumurtaların kırılması riskini almak istemiyorsanız haşlanmış yumurta kullanmanızı öneririz.

İçeride/Dışarıda

Bu oyun çocuğunuzun kaba motor becerilerini geliştirirken dinleme ve odaklanma becerilerini de destekler. Bahçedeyseniz tebeşirle yere bir daire çizin. Evde bunun için hulahop veya bir ip kullanabilirsiniz. Daha sonra çocuğunuza “içeride” veya “dışarıda” şeklinde komutlar verin. İçeride dediğiniz zaman dairenin içine zıplamasını, dışarıda dediğiniz zaman da dairenin dışına zıplamasını bekleyin.

Dans

Dans

Ritme uygun şekilde dans etmek çocuklarda hem müzik algısını geliştirir hem de büyük kas gelişimini destekler. Çocuğunuza farklı ritimlerde müzikler açabilirsiniz. Müziği her durdurduğunuzda değişik komik şekillerde heykel olarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Balon Taşıma

Çocuklar balonla oynamayı çok sever. Balon oyununa değişik bir yorum katarak daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Evde veya bahçede bir hedef belirleyin. Birlikte balonu havaya atıp tutarak yere değdirmeden hedeflediğiniz noktaya götürmeye çalışın.

Büyük kas gelişimi için oyunlar oldukça faydalı olsa da bu gelişim sürecinin her çocuk özelinde farklı olduğunu ebeveynlerin unutmaması gerekir. Sizler de gelişimlerine destek olmak için çocuklarınızla bu aktiviteleri yapabilirsiniz.

 https://cdn-acikogretim.istanbul.edu.tr  

 

Benzer İçerikler