Bahçede Oynanabilecek Oyunlar

  • 17.08.2022

Eskiden çocuklar neredeyse okuldan arta kalan zamanlarının tamamını sokakta arkadaşlarıyla oynayarak geçirirlerdi. Günümüzde ise teknoloji, sokak oyunlarına baskın gelmiş durumda. Artık çocuklar, sokakta oynamak yerine evlerinde bilgisayar oyunları, sosyal medya ya da YouTube videolarıyla zaman geçirmeyi tercih ediyor.

Sen de vaktinin çocuğunu evde geçiriyorsan, sana bahçe oyunları kavramını hatırlatmanın zamanı gelmiş demektir. Bahçede oynanabilecek oyunlar arıyorsan, gel birlikte bakalım.

Bahçe Oyunları Nelerdir?

Bahçe Oyunları Nelerdir?

Bahçede ister arkadaşlarınla istersen de ailenle birlikte oynayabileceğin pek çok oyun olduğunu biliyor muydun? İşte bunlardan bazıları:

Yakan Top
Bahçede ailenle veya arkadaşlarınla oynayabileceğin oldukça keyifli bir oyundur. Bunun için en az 4 kişiye ve bir topa ihtiyacın olacak. Bu bahçe oyunu için dikkat etmen gereken tek şey, oyuncu sayısının iki eşit gruba ayrılabilecek şekilde olmasıdır.

İki gruba ayrılın. Daha sonra kura çekerek ilk olarak hangi grubun ortada kalıp toplardan kaçacağını belirleyin. Ortada duracak grubu belirledikten sonra, diğer grup üyelerini de kendi içinde iki gruba ayırın ve aranızda 7 - 8 metre kalacak şekilde birbirinizden uzaklaşın.

Şimdi sıra en eğlenceli kısma geldi. Ortada duran grup üyelerini tek bir kişi kalana kadar sırayla attığınız toplarla vurmaya çalışacaksınız. Vurulan grup üyesi oyun dışı kalır. Tek bir kişi kalınca, 10 atış boyunca vurulmadan devam ederse, aynı grubun üyeleri yeniden oyuna katılarak baştan başlanır. 10 atış dolmadan vurulursa, sıra karşı tarafa geçer.

Oyun sırasında ortadakilerden herhangi bir kişi, atılan topu yere düşmeden havada yakalarsa, fazladan bir can kazanmış olur. Bu canla, vurulsa dahi oyuna devam edebilir.

Ateş Toprak Hava Su
Daha kalabalık bir grup içindeysen, yakan top yerine, bu oyunu da düşünebilirsin. Bu oyun için oyuncu sayısının en az 12 kişi olması gerekir. Hep birlikte daire şeklinde sıralanılır. Oyuna başlayan kişi, seçtiği başka oyuncuya elindeki topu atar. Topu atarken de ateş, toprak, hava ya da su kelimelerinden birini söyler.

Ateş derse, toplu yakalayan oyuncu sessiz bir şekilde durur. Toprak derse, topu yakalayan oyuncu bu kez kara hayvanlarından birinin adını söyler. Su derse, suda yaşayan hayvanlardan birinin ismi, hava derse de havada uçan hayvanlardan birinin ismini söyler. Oyun bu şekilde devam eder. Söyleyemeyen ya da yanlış söyleyen kişi, oyun dışı kalır.

Eğlenceli bahçe oyunları arasında sayabileceğimiz daha pek çok oyun vardır. Futbol, basketbol, hentbol, top gezdirme, renkli istop, hazine avı, uçurtma uçurmak, birdir bir, yerden yüksek, bezirganbaşı, ip atlama, kırmızı balık ve daha niceleri.

Sen yeter ki bahçede vakit geçirmek iste. Bahçede oynanan oyunlar, eğlenerek, deneyerek, kimi zaman da düşerek öğrenmeni sağlar. Doğanın güzelliklerini keşfetmene yardımcı olur. Bir takım olmanın heyecanını yaşatır. Güzel havaların tadını doyasıya çıkarmanı sağlar.


Senin de gördüğün gibi bahçede oynayabileceğin pek çok oyun var. İçlerinden en çok ilgini çeken bahçe oyunu için haydi bahçeye!

Benzer İçerikler