Avrupa Haritası (Siyasi, Fiziki, Dilsiz): Avrupa'da Olan Ülkeler, Bölgeler, Göller

Avrupa Haritası (Siyasi, Fiziki, Dilsiz): Avrupa'da Olan Ülkeler, Bölgeler, Göller

  • 19.04.2023

Avrupa haritasının siyasi, fiziki ve dilsiz olarak farklı gösterim çeşitleri vardır. Avrupa dilsiz haritası, bölgeleri ve bölgelerin sınırlarını gösteren, çizgisel bir haritadır. Bu haritada ülke isimleri yer almaz ve bölgelerin renk gösterimi yapılmaz. Avrupa siyasi haritasında ülke isimleri, ülkelerin sınırları, birbirine komşu ülkeler ve ülkelerin kapladığı alan verilir. Avrupa fiziki haritasında ülke isimlerinden, göller, şehirler, dağlık veya düz bölgelere kadar tüm coğrafi detaylara yer verilir. 

Genel kültüre ve coğrafyaya meraklı olanlar farklı Avrupa haritalarında yer alan ülkeleri ve bölgeleri incelemekten keyif alır. Siyasi, fiziki ve dilsiz Avrupa haritalarıyla ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Avrupa Haritası

Avrupa haritasına göre bu kıtada birçok farklı ülke bulunur. Ülkelerin bulunduğu coğrafi konuma göre kimisi sadece bir kara devletidir. Bazılarının ise denize ve okyanusa kıyısı vardır. Ülkelerin yüz ölçümleri, sınırlarına göre değişir. Avrupa kıtası haritası, Afrika kıtasının kuzeyinde, Atlas Okyanusu’nun doğusunda ve Asya kıtasının batısında yer alan bölgeyi gösterir. Avrupa kıtası, 7 ana kara (Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Avustralya, Antarktika, Afrika kıtaları) içerisinde yüz ölçümü en küçük ikinci kara parçasıdır. Yarımada şeklinde bir yapıya sahiptir. Avrupa kıtasının diğer ana karalar arasında Asya ile bağlantısı vardır. Türkiye üzerinden Asya ve Avrupa kıtaları birbirine bağlanır. Avrupa kıtasının sınırlarını ise kuzeyde Kuzey Buz Denizi, doğusunda Ural Nehri, batısında Atlas Okyanusu ve güneyinde Akdeniz çizer. Bu sınırlar içerisinde yüz ölçümü değişen 64 farklı ülke yer alır. Avrupa kıtasının toplam yüz ölçümünün 10.253.000 km² olduğu bilinir. Avrupa kıtasının yüz ölçümü büyük olmasına rağmen diğer kıtalara göre nüfusu azdır. Avrupa kıtasındaki toplam nüfusun 750 milyon olduğu belirtilir.

Avrupa Ülkeleri

Avrupa Ülkeleri

Avrupa kıtası içerisinde bulunan 64 ülkeden; 50 ülke tam bağımsız, 8 ülke özerk, 6 ülkede bağımsız olmasına rağmen uluslararası alanda tanınmamış ülkelerdir. Avrupa kıtası ülkeleri; Türkiye, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Lüksemburg, Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre, Birleşik Krallık, Avusturya, Hollanda, İrlanda, Monako, Lihtenştayn, Ermenistan, Belarus, Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Çekya,  Macaristan, Polonya, Moldova, Ukrayna, Estonya, Letonya, Finlandiya, Danimarka, Norveç, İsveç, İzlanda, Litvanya, İspanya, İtalya, Karadağ, Hırvatistan, Sırbistan, Arnavutluk, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Malta, Slovenya, Bosna Hersek, Kosova, San Marino, Portekiz, Andorra, KKTC, Güney Kıbrıs, Vatikan olarak sıralanabilir. Avrupa ülkelerinin yüz ölçümleri birbirinden farklıdır. Avrupa kıtasında yüz ölçümü en büyük ülke Rusya’dır. Avrupa’nın en küçük yüz ölçüme sahip ülkesi ise Vatikan’dır. Avrupa haritasında yer alan her ülkenin farklı bayrağı, dili, başkenti ve para birimi vardır. Avrupa haritası ülkeler ve başkentleri şu şekildedir:

Avrupa Haritası Ülkeler ve Başkentleri

Ülkeler

Başkentler

Ülkeler

Başkentler

Ülkeler

Başkentler

Türkiye

Ankara

İsveç

Stockholm

Bulgaristan

Sofya

Rusya

Moskova

Norveç

Oslo

Yunanistan

Atina

Ukrayna

Kiev

KKTC

Lefkoşa

Belçika

Brüksel

Gürcistan

Tiflis

Litvanya

Vilnius

Fransa

Paris

Azerbaycan

Bakü

İspanya

Madrid

Birleşik Krallık

Londra

Kazakistan

Astana

İtalya

Roma

Malta

Valletta

Ermenistan

Erivan

Karadağ

Podgorica

Sırbistan

Belgrad

Belarus

Minsk

Danimarka

Kopenhag

Kuzey Makedonya

Üsküp

Hırvatistan

Zagreb

Bosna Hersek

Saraybosna

Lüksemburg

Lüksemburg

İsviçre

Bern

Hollanda

Amsterdam

Arnavutluk

Tiran

Almanya

Berlin

Avusturya

Viyana

İrlanda

Dublin

Andorra

Andorra La Vella

Portekiz

Lizbon

San Marino

San Marino

Monako

Monako

Romanya

Bükreş

Slovenya

Ljubljana

Lihtenştayn

Vaduz

Polonya

Varşova

Slovakya

Bratislava

Çekya

Prag

Estonya

Tallin

Finlandiya

Helsinki

Macaristan

Budapeşte

Letonya

Riga

Moldova

Kişinev

İzlanda

Reykjavik

Kosova

Priştine

Vatikan

Vatikan

Avrupa Haritası: Bölgeler

Avrupa haritasında; ülkelerin bulundukları coğrafi konum ve fiziki özelliklerine göre kıta bölgelere ayrılır. Ayrıca, Avrupa haritası doğu, batı, kuzey ve güney olarak farklı bölgelere sahiptir. Avrupa haritasında bölgeler; Kuzey Avrupa, Güney Avrupa, Doğu Avrupa ve Batı Avrupa olarak ayrılır. Kuzey Avrupa Ülkeleri; İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Litvanya, İzlanda, Estonya, Letonya, Grönland, Faroe Adaları, Manş Adaları (Guernsey ve Jersey), İrlanda, Birleşik Krallık, Man Adası, Jan Mayen, Svalbard olarak sıralanabilir. Bu ülkeler Avrupa kıtasının kuzeyinde yer alır. Kuzey Avrupa ülkelerinin bir kısmı coğrafi konumlarına göre İskandinav ve Baltık ülkelerini oluşturur. Kuzey Avrupa ülkelerinden olan; Danimarka, İsveç ve Norveç İskandinav ülkeleri olarak isimlendirilir. Bu ülkelerin kuzeyinde Arktik Okyanusu vardır. Bu ülkeler oldukça soğuk bir iklime sahiptir. Bu nedenle, İskandinav olarak tanımlanır. Kuzey Avrupa ülkeleri içerisinde yer alan Estonya, Litvanya ve Letonya ise Baltık denizine kıyısı olan ülkelerdir. Bu nedenle, bu üç ülkede diğer adıyla Baltık ülkeleri olarak ifade edilir.

Doğu Avrupa Ülkeleri; Avrupa kıtasının doğusunda yer alır. Bu ülkeler coğrafi konum olarak Asya kıtası ile Batı Avrupa arasındadır. Doğu Avrupa ülkeleri; Belarus, Romanya, Polonya, Ukrayna, Çekya, Slovakya, Macaristan, Arnavutluk, Gürcistan, Ermenistan, Yunanistan, KKTC, Güney Kıbrıs, Rusya, Türkiye, Slovenya, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Moldova, Kosova, Kazakistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Bulgaristan olarak sıralanabilir. Doğu Avrupa’da yer alan ülkelerden bazılarının hem Asya hem Avrupa kıtasında toprakları vardır. Hem Asya hem de Avrupa kıtası ülkeleri; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Ermenistan, Rusya, Gürcistan’dır. Bu nedenle, bu ülkeler Asya ve Avrupa kıtası arasında geçiş bölgesidir. Aynı zamanda, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlar. Jeopolitik olarak önemi yüksek ülkelerdir.

Doğu Avrupa ülkelerinde bir kısmı ise Balkan ülkeleri olarak adlandırılır. Coğrafi konum olarak Balkanlar’da yer alan bu ülkeler adını bölgeden alır. Balkan ülkeleri; Bosna Hersek, Arnavutluk, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan, Slovenya, Karadağ, Hırvatistan, Kosova, Romanya olmak üzere 11 tanedir. Batı Avrupa Ülkeleri; 9 tane olmak üzere Avrupa’nın batısında yer alır. Batı Avrupa Atlas Okyanusuyla çevrili olduğu için bu ülkelerden bazılarının okyanusa kıyısı vardır. İsviçre, Lüksemburg, Fransa, Almanya, Avusturya, Monako, Hollanda, Belçika, Lihtenştayn Batı Avrupa ülkelerini oluşturur. Güney Batı Avrupa Ülkeleri; İspanya, Andorra, Portekiz, Cebelitarık, İtalya, San Marino, Vatikan, Malta olarak sıralanabilir. 

Avrupa Haritası: Göller

Avrupa Haritası: Göller

Avrupa kıtasında irili ufaklı birçok göl yer alır. Avrupa kıtasının en büyük gölü Rusya sınırları içerisinde yer alan Lagoda Gölü’dür. Dünyanın 15. büyük gölü olarak kabul edilen Lagoda, 130 km. genişliğindedir. Baykal, Ritsa, Fureso, Aktaş, Konstanz gölleri de Avrupa kıtasının büyük gölleri arasındadır. Slovenya’da Bled Gölü, Birleşik Krallık’ta Buttermere Gölü ve Göller Bölgesi, İtalya’da Como Gölü, İzlanda’da Vatnajökull Gölü, Hırvatistan Plitvice Gölü, Almanya Rakotz Gölü, Avusturya’da Hallstatt Gölü, İsviçre’de Logano Gölü bulunur. Doyran Gölü, İşkodra Gölü, Fierza Gölü, Ohri Gölü, Prespa gibi Avrupa kıtası sınırları içerisinde birçok göl bulunur. Avrupa kıtası göllerinin tamamını Avrupa fiziki haritasında bulabilirsiniz.

Avrupa Nehirler Haritası

Avrupa’da uzuklukları değişen pek çok akarsu vardır. Avrupa akarsuları arasında en ünlüleri, İdil (Volga), Valgay, Tuna, Dinyeper, Ural, Peçora nehirleridir. İdil nehri Avrupa kıtasının en uzun akarsuyu kabul edilir. Diğer adıyla Volga olarak anılan nehir 3.530 km uzunluğa sahiptir. Avrupa’nın en uzun ikinci akarsuyu ise Tuna nehridir. 10 farklı ülkede akan nehir Karadeniz’e dökülür. Avrupa kıtasında yer alan nehirlerden birisi de Ural’dır. Ural nehri, Kazakistan’dan Hazar Denizi’ne dökülür. Ren Nehri de Avrupa kıtasında bulunan uzun akarsular arasındadır. Ren nehrinin uzunluğu 2000 km olarak bilinir. Dinyeper Nehri Valday tepelerinden doğarak Karadeniz’e dökülür. Dinyeper nehri, 2.201 km uzunluğundadır. Avrupa kıtasında bir başka akarsuda Rusya’nın Don Nehri’dir. Moskova’da doğan Don Nehri, Kırım Azak Denizi’ne dökülür. Oka Nehri de yine Rusya sınırları içerisinde yer alan bir akarsudur. Elbe Nehri, Krkonoşe dağlarından doğarak, Çekya ve Polonya ülkeleri sınırlarında akarak Kuzey Denizi’ne dökülür. 744 km uzunluğundaki Dvina nehri Letonya’da bulunan akarsulardandır. İngiltere’de yer alan Thames Nehri ise başkent Londra’yı ikiye böler, 346 km uzunluğa sahiptir. Seine ise Fransa’nın başkenti Paris’e akar. Burganya’da kaynağını alan Seine Manş Denizi’ne dökülür.

Avrupa Kıtası: Denizler

Avrupa Kıtası: Denizler

Avrupa’da birçok sulak alan bulunur. Avrupa kıtasının en büyük sulak alanı batısında yer alan Atlas Okyanusu’dur. Atlas Okyanusu’nu farklı yüz ölçümlerine sahip denizler takip eder. Avrupa kıtasının en büyük denizi Kuzey Buz Denizi’dir. Bunun haricinde  Avrupa kıtasının kuzeyinde Norveç Denizi, Barent Denizi, güneyinde ise Akdeniz, Adriyatik Denizi, Tiren Denizi ve Lion Denizi yer alır. Avrupa kıtasının iç kısımlarında ise; Karadeniz, Azak Denizi mevcuttur. Aynı zamanda, Manş Denizi, Kuzey Denizi, Baltık Denizi Avrupa kıtasının en çok bilinen denizleri arasındadır.

Avrupa kıtasında bulunan ülkeler, bölgeler, denizler, göller, nehirler, ülkelerin yüzölçümleri gibi bilgileri öğrenmek için Avrupa Siyasi, Fiziki ve Dilsiz haritasını inceleyebilirsiniz. Böylece hem genel kültürünüzü artırabilir hem de gezdiğiniz ya da gitmeyi düşündüğünüz ülkelerle ilgili daha fazla fikir edinebilirsiniz.

Benzer İçerikler