Annelerin Okuması Gereken Kitaplar

Annelerin Okuması Gereken Kitaplar

  • 18.05.2024

Annelik serüveni, keyifli anları ve zorlukları bir arada yaşayacağınız uzun bir yolculuğa benziyor. Bu yolculukta virajlarla, tümseklerle ve engebelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi bu yolculuğa hazırladığınız, başınıza gelecekleri önceden kestirebildiğiniz ve çocuğunuzun davranışlarını doğru bir şekilde yorumlayabildiğiniz ölçüde her bir zorluğun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Yolculuğunuzda elbette uzmanların yönlendirmeleri, büyüklerin deneyimleri ve gözlemleriniz size çok yardımcı olabilir. Ancak onlar kadar önemli olan bir başka yardımcınız da kitaplar olabiliyor. Annelerin okuması gereken kitaplar listesini sizler için derledik.

Annelere Kitap Önerileri

Annelere Kitap Önerileri

Geliştiren Anne Baba
Yazar ve psikolog Doğan Cüceloğlu'nun anne ve babalar için hazırladığı kılavuz niteliğindeki bu kitabı, okuyucularından gelen mektupları içinde barındırıyor. Cüceloğlu, kitabında sağlıklı bir aile ilişkisi kurabilmenin yolunun önce kendinizi, daha sonra da çocuklarınızı tanıyıp anlamaktan geçeceğini savunuyor.

Yazar: Doğan Cüceloğlu
Remzi Kitabevi

Beni Ödülle Cezalandırma
Çocuk yetiştirirken doğru bilinen pek çok yanlışa değinen Dr. Özgür Bolat, ödül uygulamasının düşünüldüğü kadar faydalı olmadığını, aksine gizli zararları bulunduğunu bilimsel çalışmalar ve gerçek vakalarla ispatlıyor. Bu kitabı okuduktan sonra, çocuğunuzu ödüllendirmeden önce iki kere düşüneceksiniz.

Yazar: Dr. Özgür Bolat
Doğan Kitap

İyileşen Çocukluğum İyileşen Anneliğim
Geçmişten getirdiğiniz yaralarınız, travmalarınız ve korkularınız siz farkında olmasanız da çocuğunuza davranışlarınızda yeniden hayat bulabiliyor. Kimi zaman bu duygularla mücadele etmekte zorlanabilirsiniz. Ancak bu kitap size yol göstererek, çocukluk yaralarınızı iyileştirmek ve kendi çocuklarınızla daha sağlıklı ilişkiler kurabilmenize yardımcı oluyor.

Yazar: Hatice Kübra Tongar
Hayykitap

Çocuğunuza Sınır Koyma
Çocuklarınız için doğru kararlar vermeye çalışırken koyduğunuz kuralların uygulanmasında zorluk mu yaşıyorsunuz? Hem yumuşak hem de otoriter olmak arasında bocalıyor musunuz? Çocuğunuza sınır koymanın püf noktalarını bu kitap sayesinde daha iyi anlayabilirsiniz.

Yazar: Robert J. Mackenzie 
Yakamoz Yayınları

Korkma! İyi Bir Annesin
Tüm anneler bebekleri için en iyisini yapmayı istiyor. Ona en iyi şekilde davranmak, onu en iyi şekilde büyütmek ve en iyi imkanları sunmak; hemen her annenin hayali olabiliyor. Bu hayali gerçekleştirememek ise en büyük korkulardan biri haline gelebiliyor. Peki, kimdir bu en iyi anne? Doç. Dr. Kangal, kitabında bu sorunun yanıtını arıyor.

Yazar: Saniye Bencik Kangal
Elma Yayınevi

Anne Baba Lütfen Beni Anla
Çocuklu bir hayat, elbette kolay değildir. Pek çok problemle baş etmenizi gerektirebilir. Bu problemleri çözmeye çalışırken en büyük silahınız, çocuklarınızı anlamak ve onların da sizi anlamasını sağlamaktır. Bu kitap, bunu nasıl yapabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatıyor.

Yazar: Joanna Faber, Julie King
Beyaz Balina Yayınları

Bütün-Beyinli Çocuk
Çocuğunuz bir anda öfke nöbetine girebilir. Bir sabah uyanıp severek gittiği okuluna gitmemekte direnebilir. Arkadaşlarıyla oynamak yerine, bir kenarda tek başına oturmayı seçiyor olabilir. Çocuğunuzun yaşadığı, ama sizin anlam vermekte zorlandığınız pek çok davranışın temelinde yatan sebepleri öğrendiğiniz zaman, onlara bakışınız da değişebilir.

Yazar: Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson
Diyojen Yayıncılık

Bebeğinize Fransız Kalın
Nasıl oluyor da Fransız bebekler, geceleri ağlayarak uyanmıyor, sebzeleri severek yiyor ve kendi hallerinde bir köşede oyun oynayabiliyor. Amerikalı bir gazeteci olan yazar, bu kitapta Fransız usulü ebeveyn olmaktan bahsediyor ve bu işin sırlarını anlatıyor.

Yazar: Pamela Druckerman
Gün Yayıncılık

Diğer kitap ve yazar isimler ise şöyle sıralanabilir:

  • Çocuk Psikolojisi

 Yazar: Prof. Dr. Haluk Yavuzer

 Remzi Kitabevi

 

  • Yetişin Çocuklar

Yazar: Prof. Dr. Selçuk Şirin

Doğan Kitap

 

  • Çocuk Psikanalizi

Yazar: Melanie Klein

Pinhan Yayıncılık

 

  • Küçük Ağaç'ın Eğitim

Yazar: Forrest Carter

Say Yayınları

 

  • Oyuncu Anne

Yazar: Şermin Yaşar

Elma Yayınları

 

  • Üstün Zekalı Çocuğa Yardım

Yazar: Jeanne Siaud-Facchin

İletişim Yayınları

 

  • Çocuğunuzla Birlikte Büyümek

Yazar: Naomi Aldort

Doğan Kitap

Benzer İçerikler