Akıcı İngilizce Konuşmak için Ne Yapmalı?

Akıcı İngilizce Konuşmak için Ne Yapmalı?

  • 12.06.2024

Ana dilinden farklı bir dil öğrenmek zor görünebilir. İngilizce öğrenmeye çalışan kişiler genellikle “Anlıyorum ama konuşamıyorum” demektedir. Gramer bilgisine sahip, yazabilen, anlayabilen kişiler, İngilizce konuşmaktan çekinebilir ve kelimeleri yanlış telaffuz etmekten korkabilirler. Aslında normal olan bu durumun yeni bir dil öğrenen herkes için geçerli olduğunu bilmelisin. Akıcı İngilizce konuşmak için ilerleme sağlayamadığında bile pes etmeden pratik yapmaya devam etmelisin.

Bu yazımızda akıcı İngilizce konuşma yöntemlerini senin için derledik.

Akıcı İngilizce Konuşma Yöntemleri

Akıcı İngilizce Konuşma Yöntemleri

Akıcı İngilizce konuşmak için önce sabırlı olmak ve vazgeçmemek önemlidir. Akıcı İngilizce konuşabilmek için ilk olarak kişinin kendi diline hakim olması gerekir. İngilizce söyleyeceğin cümlenin kendi dilindeki gramer yapısını bilmen işini kolaylaştıracaktır. Kendi diline hâkim değilsen İngilizce öğrenme çaban da ezberden ibaret olabilir. Öğrenmenin kalıcı olmasını istiyorsan iki dil arasında karşılaştırma ve kendi dilinde yerine koyarak pratik yapma aşamasına geçmelisin. Akıcı İngilizce konuşmanın püf noktaları şunlardır:

• Kelimelerin telaffuzunda yanlış yapmaktan korkma. Bol bol pratik yaparak bu durumu aşabilirsin. Hata yapmaktan korktuğun için konuşmaman öğrenmenin önünde bir set gibi durmaya devam edecektir.

• Yeni İngilizce kelimeler öğrenirken Türkçe anlamlarıyla öğrenmeyi ve telaffuzuna dikkat etmeyi unutma. Anlamını öğrenirken telaffuzunu da öğrenirsen, aynı kelimeye tekrar dönmene gerek kalmaz.

• Günlük İngilizce tekrarlar yapmayı unutmamalısın. Haftada bir İngilizce çalışman yol kat etmen için yeterli olmayacaktır.

• Günlük hayatında İngilizceye daha çok yer vermen akıcı İngilizce konuşmak için oldukça güzel ve etkili bir pratik yapma yöntemidir. İngilizce makaleler okuyabilir ya da İngilizce müzikler dinleyebilirsin.

• Her dilin kendi yapısı olduğunu unutmamalısın. İngilizce kurallı bir dil olmasına rağmen esnek olduğu bazı durumlar da mevcuttur. Böyle durumların akılda kalması için sit-com diziler sana yardımcı olabilir.

• “İngilizce konuşmak istiyorum” diyorsan, dilin her alanında bilgi sahibi olmalısın. Bu sebeple bir dili öğrenmenin yalnızca kelime ezberlemekten ibaret olmadığını bilmen gerekir, İngilizce atasözleri ve deyimler de dahil olmak üzere pek çok konuda kendini geliştirebilirsin.

• Kendi başına pratik yapmakta zorlanıyorsan İngilizce bilen yakınlarınla pratik yapman oldukça fayda sağlayacaktır. Bunun için arkadaşlarınla bir konuşma grubu da kurabilirsin.

• Akıcı İngilizce konuşmak için yardımcı olabilecek materyallerden biri de İngilizce film ve dizileri Türkçe altyazısı olmadan izlemektir. Kelimelerin telaffuzunu daha net duyabilirsin ve öğrenebilirsin. Aynı dizi ya da filmleri tekrar tekrar İngilizce izleyerek belirli bir zaman sonra çok daha net anladığını fark edebilirsin. İngilizce kitap okumanın da kelime ve cümle kalıplarını öğrenme konusunda çok yardımı olacağını unutmamalısın.

• Akıcı İngilizce için kurulan cümledeki kelimelere tek tek bakmak yerine cümlenin tamamının ne demek istediğine odaklan. Kelimelerin anlamlarına odaklandığında asıl söylenmek isteneni kaçırabilirsin.

Mükemmel İngilizce konuşmak zaman ve sabırla gerçekleşir. Bunun için öğrenme azmini kaybetmemeli ve bol bol pratik yapmalısın. Yukarıda sıralanan öğrenme yöntemlerinden sana uygun olanlarla yola çıkabilirsin. Akıcı İngilizce konuşmayı hata yaparak öğreneceğini ve bu hatalarını pratik yardımıyla zamanla düzeltebileceğini aklından çıkarma.

Benzer İçerikler