8. Sınıf Öğrenci Velilerine Tavsiyeler

8. Sınıf Öğrenci Velilerine Tavsiyeler

  • 15.06.2024

Uzun süren, zorlu ve zaman zaman stresli bir dönem olabilen sınava hazırlık sürecinde, ebeveynlerin çocuklarına anlayışlı ve iyimser bir yaklaşım sergilemesi önem taşıyor. Hem gelişimsel hem de liseye geçiş sınavına hazırlık yılı olması açısından kritik bir dönem olan 8. sınıf öğrencilerinin motivasyonlarının yüksek tutulması için ailelerin desteğine oldukça fazla ihtiyaçları oluyor.

Siz de 8. sınıf öğrencisi çocuğunuza sınav döneminde nasıl destek olmanız gerektiği hakkında bazı tavsiyelere ihtiyaç duyuyorsanız, gelin detaylara birlikte göz atalım.

Sınava Hazırlanan Çocuklarda Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Sınava Hazırlanan Çocuklarda Motivasyon Nasıl Sağlanır?

  • Sınava hazırlık sürecinde çocuğunuzun düzenli ve planlı çalışması gerekir. Çalışma planında ona yardımcı olabilirsiniz ama tüm süreçleri siz yönetmemelisiniz. Çocuğunuz kendi düzenini kendi kurmalıdır. Yol gösterici olmak için kişisel çalışma programını oluşturabileceği sınava hazırlık çözümleriyle ilgili önerilerde bulunabilirsiniz. Örneğin Vitamin LGS, çocuğunuzun hedeflerine yönelik soru ve kaynak ihtiyacının tamamını karşılar ve kişisel çalışma planını oluşturmasında ona destek olur. 
  • Ders çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu ortamı hazırlamak, gerekli materyalleri sağlamak ebeveynlerin yapabilecekleri arasında yer alır. Çocuğunuzun farklı kaynaklara ulaşmasına destek olabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun çalışmalarını desteklemek, çabasını takdir etmek, baskı oluşturmaktan kaçınmak ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konuların başında yer alır. Çocuklar uygun ortam hazırlandığında elinden geleni yapabilir. Ancak baskıcı ebeveynler nedeniyle daha fazla stres yaşayabilirler.
  • Çocuğunuzun motive olması ve rahatlaması için arkadaşlarıyla zaman geçirmesine özen gösterebilirsiniz. Sürekli ders çalışmak, bunalmış ve yorgun hissetmesine neden olabilir. Sosyal aktivitelere katılması için onu cesaretlendirebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun geleceği ve akademik başarısı hakkında duyduğunuz endişeleri ona yanstımak yerine daha olumlu davranabilmeniz mümkün. İyimser bir bakış açısı geliştirmek hem kendiniz hem aileniz için önemlidir.
  • Müzik, sanat, resim gibi hobi alanlarına yönelmesini sağlayabilirsiniz. Çocukların yaratıcı düşünmesini sağlayan, sakin ve huzurlu zaman geçirmesine imkan veren hobiler, akademik başarıya da katkı sağlar. 

Aile İlişkilerinin 8.Sınıf Çocuklarının Motivasyonuna Katkısı

Aile İlişkilerinin 8.Sınıf Çocuklarının Motivasyonuna Katkısı

Çocuklar, özellikle sınav zamanları gibi zorlu dönemlerde aile desteğine daha çok ihtiyaç duyabilirler. 8. sınıf çocuklar, sınava hazırlanırken ailesinin ona güvendiğini ve her sonuçta onu sevdiğini bildiğinde daha iyi motive olabilir. Bu nedenle çocuğunuzla bu zorlu süreçte daha fazla zaman geçirebilir, aile etkinlikleri düzenleyebilirsiniz.

Çocukların sınava hazırlık sürecinde yaşadığı duyguları güvendiği bir yetişkinle paylaşması önemlidir. Çocuğunuzla sohbet etme fırsatını kaçırmamalı, duygularını ifade etmesine imkan yaratmalısınız. Çocuğunuzun çabalarını desteklemek ve başarı şansını artırmak için gerekli olan tüm materyalleri karşılamak sizin sorumluluğunuzdadır. Eğitim sürecine destek olmak için çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu maddi ve manevi kaynakları sağlamanız önemlidir.

Liseye geçiş döneminde çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamadan desteklemeniz de önem taşır. Unutmayın ki her çocuğun ayrı bir kişiliği vardır ve birinde başarılı olan bir çalışma yöntemi diğerinde aynı sonuçları vermeyebilir. Bu nedenle sınava hazırlık yılında çocuğunuzun birey olduğunu göz önünde bulundurarak kıyaslamalardan uzak durmanızda ve onu her durumda desteklemenizde fayda olacaktır.

Benzer İçerikler