18 Mart Çanakkale Zaferi Anlam ve Önemi Nedir?

18 Mart Çanakkale Zaferi Anlam ve Önemi Nedir?

  • 15.04.2024

Vatanı canları pahasına korumak için yola çıkan binlerce Türk askeri 18 Mart Çanakkale Zaferi ile unutulmaz bir kahramanlık destanı yazdılar. 1. Dünya Savaşı’nın cephelerinden biri olan Çanakkale cephesi savaşın en çetin cephesiydi. Osmanlı Devleti tüm imkansızlıklara rağmen Mustafa Kemal’in önderliğinde bu savaşı başarıyla sonlandırdı. Bugün, “Türk devletinin varlığı 18 Mart şehitleri ve zaferi sayesindedir” demek yanlış olmaz. Çanakkale Zaferi’nin Türk milletinde uyandırdığı umut ve azim, Mili Mücadele’nin de ateşini yakmıştır.

Tarihimizde altın harflerle yer alan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlamının ve öneminin genç nesillere aktarılması büyük önem taşır.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Çanakkale Zaferi’nin tarihi olan 18 Mart her yıl gururla kutlanır. Savaşı anlatan, askerlerin savaş sırasındaki ruhunu yansıtan gösteriler, törenler, şehitlik ziyaretleri gibi etkinliklerle her yıl aynı tarihte şehit olan binlerce Türk kahramanı anılır. Çok zor şartlar altında, kısıtlı imkanlarla kazanılan bu zafer, Türk milleti için oldukça önemlidir. Neredeyse her evden en az iki şehidin verildiği ve karşılığında içinde bulunduğumuz bu vatana sahip olmamızı sağlayan Çanakkale Zaferi ve 18 Mart şehitleri, hem hüzün hem minnetle anılır. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemi kısaca bir önceki savaş olan Balkan yenilgisinden sonra Türk milletinin öz güvenini geri getirmiş, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında da etkili olacak olan manevi gücü ve inancı Türk halkına yeniden kazandırmıştır.

18 Mart’ta Ne Oldu?

İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul’u ele geçirip Osmanlı’yı etkisiz hale getirmek istiyordu. Böylece Osmanlı Devleti’nin müttefiki olan Almanya’yı yalnız bırakıp, boğazları Ruslardan önce ele geçirip Bulgaristan’ı da kendi taraflarına dahil edeceklerdi. Bunun için de Rusya’ya yardım etme bahanesiyle Birleşik Donanma Komutanı Amiral Carden 19 Şubat 1915’te ilk saldırıyı Kumkale ve Seddülbahir’i bombalayarak başlattı. 17 Mart’ta deniz harekatı ile saldırılarına devam etti ancak başarılı olamadı. Bu başarısızlık üzerine yerine Amiral de Robeck komutasındaki donanma geçti. 18 Mart’ta Queen Elizabeth savaş gemisi ile boğazı geçmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Yüzbaşı Hakkı Bey komutasındaki Nusret Mayın Gemisi’nin yerleştirdiği mayınlara çarparak ağır hasar aldılar. Nusret Mayın Gemisi başarısıyla bu savaşın seyrini ve Osmanlı Devleti’nin kaderini değiştirdi. Bu yenilgi üzerine daha da hırslanarak 25 Nisan’da Gelibolu Yarımadası’na çıkıp karadan saldırıya geçtiler. Ancak karada da başarılı olamadılar. Ümitleri kalmayınca 9 Ocak 1916’da Çanakkale’den tamamen çekildiler.

18 Mart Çanakkale Zaferinin Anlam ve Önemi

18 Mart Çanakkale Zaferinin Anlam ve Önemi

Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemi getirdiği zaferin yanı sıra hem 1. Dünya Savaşı’nın seyrini hem de Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu durumu değiştirmesinde yatar. Batılı Devletlerin Türkleri Avrupa’dan ve Osmanlı topraklarından silme hayalleri bu zaferle hüsrana uğrar. Balkan Savaşları’nda alınan yenilgilerden sonra umutsuzluğa kapılan Türk milletinin umutlarını yeniden yeşertir. Bu yönüyle tarihte 18 Mart Türklerin batıya olan ilerleyişinin ve gücünün yeniden başladığı gün olarak bilinir. Çanakkale zaferinin tarihi olan 18 Mart her yıl binlerce şehidimizin anıldığı gururlu bir gün olarak tarihimizdeki sarsılmaz yerini almıştır. Türk milleti için 18 Mart önemi ve sonuçlarıyla ne olursa olsun gücümüzün ve umudumuzun asla tükenmediğini tüm dünyaya göstermiştir.

Benzer İçerikler